A Room of One's Own

Okładka książki A Room of One's Own
Virginia Woolf Wydawnictwo: Penguin Classics Seria: Penguin Modern Classics publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
2020-07-30
angielski
Virignia Woolf

więcej Więcej

Wymagająca skupienia, ale doskonała uczta intelektualna. Smutne, że wiele kwestii w pewnym zakresie wciąż aktualne. Warta przeczytania.

Na półkach: , , , ,

O, jak dobrze znowu wrócić po latach do tego tekstu, poczuć tą siłę kobiety o wielkim darze słowa.

V. Woolf pisze: Historia męskiego sprzeciwu wobec emancypacji kobiet jest, być może, ciekawsza niż historia samej emancypacji"

To ciągle błyskotliwy esej, nie tracący nic na swojej wartości literackiej jaki wartości wymowy, ujęty w zgrabna całość potok myśli, z licznymi...

Oto piękny umysł!

Czytając kolejne książki Virginii Woolf byłem coraz bardziej zafascynowany żywością jej myśli, elastycznością intelektu. Choć tomy kurzą się na bibliotecznych półkach, jak przystało szacownym klasykom, niejednokrotnie odnajdziemy w nich myśl ponadczasową, wyprzedzającą nie tylko dwudziestolecie, ale i dziś nie dla wszystkich konserwatystów...

Znakomita literacko? Całkowicie się zgadzam!

90% współczesnego życia intelektualnego można uznać za przypisy do Virginii Woolf.

Ciekawe spostrzeżenia, ładnie podane, nic nie zgrzyta. Moją uwagę przykuło zdanie: "Odkąd jednak Kościół stał się zawodem, a od swych proroków zaczął wymagać wykształcenia i płacić im za prorokowanie, odtąd jedna płeć ma wstęp, zaś druga jest z niego wykluczona."

2017

Niezwykła książka. Pozwoliła mi przenieść się w zupełnie inne czasy, które są tak bardzo obce i właściwie nieprzyjazne dla współczesnej kobiety. Te eseje przypomniały mi jak wiele zawdzięczamy kobietom, które walczyły o swoje, a właściwie i NASZE, prawa ponad 100 lat temu. Jakie szczęście, że nie muszę siedzieć w salonie i dziergać, grzecznie się uśmiechać i zabawiać nikogo...

Na półkach: , , , ,

Oba eseje Virginii Woolf dzieli prawie dziesięć lat, ale warto je przeczytać - są świetnie i sprawnie napisane. Co poza tym?.
'Własny pokój' dotyczy niby kobiet w literaturze, jednak autorka dodała nieco oryginalnych, feministycznych poglądów - czasem trafnych, chociaż umieściłabym je wyłącznie w tamtej epoce. Podczas czytania tego eseju można poznać zdanie Virginii o...

Na półkach: , , , ,

"Kobiety wyzwolone" uznają to za "ramotę", "kobiety zniewolone" za niedosiężne szczyty

• Virginia Woolf
  • Feminizm