Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji

Okładka książki Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji Sean Hepburn Ferrer
Okładka książki Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji
Sean Hepburn Ferrer Wydawnictwo: Albatros biografia, autobiografia, pamiętnik
Audrey Hepburn. An Elegant Spirit.
Albatros
2020-08-28
2005-01-01
Witold Nowakowski

Bardziej wspomnienia syna aktorki niż biografia, za to przepięknie spisane. Nie polecam natomiast osobom, które wcześniej nie czytały żadnej biografii Audrey Hepburn - można się pogubić. Wspaniałe wydanie, faktycznie zawiera unikatowe fotografie, ale i fragmenty artykułów czy prywatnej korespondencji. Prawdziwa perełka dla fanów aktorki.

O, wow, cóż to była za biografia. Nie tylko opatrzona pięknymi zdjęciami, ale i cudownymi, ważnymi słowami. Nie zliczę, ile łez wylałam.
Sean przedstawił Audrey w naprawdę piękny, elegancki sposób. Ukazał tę część Audrey, którą on sam znał jako syn. Audrey Hepburn to nie tylko aktorka i ikona piękna i popkultury, ale cudowna mama, działaczka i wyjątkowa w swej prostocie i elegancji osoba.
Myślę, że to jedna z najlepszych biografii, jaką przeczytałam, bo napisana przez bliską osobę, która nie skupiała się na sensacjach i karierze, a na przedstawieniu prawdziwej Audrey.

Cudowna biografia cudownej osoby. Syn opisuje swoją matkę- kinową gwiazdę- z ogromną miłością. Czytelnikowi to uczucie również się udziela. I jeszcze tyle zdjęć!…

Audrey była nie tylko piękną kobietą i wspaniałą aktorką ale również skromnym, cichym i dobrym człowiekiem. Ukształtowały ją z pewnością przeżycia wojenne, 20- letnia rozłąka z ojcem przez co, jak pisze syn, Audrey nosiła w sobie dużo smutko. Kochała ogromnie dzieci, najpierw swoje, później te potrzebujące, z krajów Trzeciego Świata. Pięknie żyła, pięknie grała, pięknie pomagała. Książka zawiera mnóstwo fotografii, w tym wiele z rodzinnych albumów autora. Zdecydowanie godna uwagi!

Najpiękniejsza biografia Audrey jaką czytałam. Polecam z czystym sumieniem! Dodatkowo zawarte są przecudowne zdjęcia.

Audrey Hepburn zawsze mówiła, że jej życie było zwykłe i nie nadaje się na materiał autobiografi. Po jej śmierci jej syn postanowił jednak opowiedzieć nie o gwieździe kina, ale o swojej mamie. Pisze w książce o Audrey, która doświadczyła nędzy, głodu i cierpienia, o nieobecności w jej życiu ojca, za którym wiecznie tęskniła i który był "uczuciowym inwalidą", o dwóch nieudanych małżeństwach, o jej marzeniach, których nie mogła zrealizować i o tym jak została aktorką z konieczności, a nie z wyboru, o jej filmowej karierze, a także o poświęceniu dla rodziny i pracy w UNICEF-ie.
🌺
Przede wszystkim są to wspomnienia kochającego syna z trzydziestu trzech lat spędzonych u boku "najlepszej matki na świecie" i wiernej przyjaciółki. Audrey widziana oczami swojego dziecka.

"Dorastaliśmy jak normalne dzieci. To nie był Hollywood - ani jako konkretne miejsce, ani stan umysłu. Mama nigdy nie oglądała swoich filmów. Zapominała o nich z chwilą, kiedy zostały ukończone. Nie byliśmy zatem typową rodziną show-biznesu. Nie obracałem się na co dzień wśród filmowców i nie bawiłem z dziećmi aktorów albo reżyserów."- pisze Sean.
🌺
W książce możemy podziwiać mnóstwo zdjęć z prywatnych archiwów rodzinnych, a także z planów filmowych i teatralnych bądź uchwyconych gdzieś przypadkiem przez nieustannie prześladujących ją paparazzich.
🌺
Chyba większość z nas kojarzy Audrey Hepburn głównie ze "Śniadaniem u Tiffany'ego", tymczasem prywatnie była to kobieta niezwykła o wielkim sercu przy tym bardzo skromna, uczuciowa, delikatna i odważna, a świat pokochał ją za smutek ukryty za miną chochlika. "Miłośnicy taniej sensacji będą zawiedzeni, bo książka skierowana jest do ludzi, którzy tak jak ona usiłują żyć prostym i szczęśliwym życiem." Nie ma w niej luksusu, bogactwa i gwiazdorskiego życia.

Książka, która w piękny sposób przybliżyła mi informacje na temat tej niesamowitej kobiety.

Gdyby można było nadać cechy spersonifikowanej elegancji, nie mogłoby bez wątpienia wśród nich zabraknąć: odwagi, uczuciowości oraz delikatności z nutką romantyczności. Gdyby można było znaleźć osobę, która jest jej uosobieniem, bez wątpienia byłaby nią Audrey Hepburn. Autorka posiadała wszystkie te cechy, a do tego pragnęła prostego i szczęśliwego życia.

Właśnie w ten sposób – Uosobienie elegancji – Sean Hepburn Ferrer zatytułował biografię swojej matki. Tytuł stanowi swego rodzaju podsumowanie jej całego życia, jak i jej samej. Opisana przez niego historia łączy tematykę smutku i dzieci. Wbrew pozorom oba te wyrażenia mają ze sobą wiele wspólnego, a przynajmniej łączą się one w osobie Audrey.

Audrey Hepburn była spragniona ciepła i miłości, której nie zaznała w dzieciństwie. Może dlatego tak łatwo dostrzegała ten sam głód uczuć u dzieci z krajów Trzeciego Świata.Nigdy nie mogła pogodzić się z cierpieniem najmłodszych istot, dlatego tak bardzo zaangażowała się w działalność UNICEF-u.

Miała ciężko pracować i nie wywyższać się – takie nauki wyniosła z domu rodzinnego. Swoim dzieciom chciała zapewnić maksimum miłości.

Zarówno w szkole baletowej jak i w pracy zawodowej kierowała się profesjonalizmem i samodyscypliną.

Uwielbiana za talent, dobroć, nieskazitelny wizerunek. „Wiara w miłość, cud natury i autentyczna dobroć” uczyniły ją wyjątkową osobą. Do tego stworzyła elegancki styl, dzięki któremu stała się inspiracją dla wielu kobiet.

Nie czekała na pochwały, uważała, że nie jest ich warta, że jeszcze za mało zrobiła.

Wobec czego, czym się objawia uosobienie elegancji? Autor biografii pokazał, że to nie tylko ubiór, zewnętrzny wygląd, to całe jestestwo, styl bycia, ciało i dusza, wyznawane wartości. To Audrey Hepburn.

Właśnie w ten...

Anielskiego ducha Audrey dało się dostrzec w odgrywanych przez nią rolach. Jo, Ann, Sabrina... Przepełniała je słodycz, biła od nich elegancja i dobro tak głębokie, że nie dałoby się ich podrobić - nikt nie jest takim dobrym aktorem. Audrey tchnęła w każdą ze składających się ze słów i papieru postaci życie, i w każdej zostawiła cząstkę siebie. Ikona spektakularna w swej prostocie, przyziemności i pokorze.

Na zawsze będę czule wspominać tę książkę, bo jest świadectwem tego, że anioły są prawdziwe i można je spotkać także w ukochanym Hollywood... Tulę Cię za to, Sean.

@papierowa.julia

Przede wszystkim książka jest pięknie wydana z fantastycznymi zdjęciami pięknej kobiety, jaką była Audrey Hepburn.
Tekst napisany przez jej syna, dość mocno nacechowany emocjonalnie, ale nie przesłodzony. Sean Hepburn Ferrer skupia się na prywatnych wspomnieniach o swojej matce, dlatego książka jest świetnym uzupełnieniem do klasycznych biografii. Czyta się bardzo dobrze, a jeszcze lepiej ogląda.

Kocham popkulturę i godzinami mogę się wypowiadać na ten temat, ale jeśli mam wybierać taki ścisły top to zdecydowanie The Beatles, Merlin Monroe, Madonna i właśnie Audrey Hepburn.
Przed przeczutaniem książki nie znałam szczegółów z życia Audrey, wiedziałam, że była genialną aktorką i przede wszyskim ikoną stylu i popkultury. Dzięki książce dowiedziałam się, że była przede wszystkim dobrym człowiekiem, kobietą pełną miłości i pasji. To nie jest typowa biografia, to coś więcej. Autor, który jest też synem Audrey, zaczął pisać tę książkę dzień po jej śmierci. Na każdej stronie widać emocje jakie w to włożył, mam wrażenie, że książka jest pożegnaniem z matką. Wspomniałam, że to nie jest typowa biografia, tego typu dzieła bywają długie i nudne, ta jest kompletnym przeciwieństwem. Mamy tu urywki wywiadów , cytaty, wspomnienia... hitem był przepis na spaghetti❤ kiedyś ugotuję makaron wg przepisu Audrey Hepburn😘
Jedynym minusem książki jest... cena 😭 z tego co widzę sugerowna cena to 50 zł... dużo ja na to, że książkę czyta się dzień(max 2),a połowa książki to zdjecia. Na empiku jest promocja za 35 zl co wydaje mi się rozsądniejszą propozycją.

• Biografie
  • 2011