Wilczy apetyt

2020-09-28
2020-09-28
9788382190137

⭐️6,5

Halo? Ja poproszę drugą część.
Naprawdę przyjemnie spędziłam czas i czuję po tej książce niedosyt. Fajna młodzieżówka, która ma naprawdę duży potencjał, jeśli chodzi o świat.

⭐️6,5

Halo? Ja poproszę drugą część.

Jestem tą książką mile zaskoczona. Jak na debiut, całość wygląda dobrze. Fabuła się rozkręca, chodź początek na to nie wskazywał. Nie poleciła bym jej młodszej młodzieży, ze względu na drastyczne sceny, ale dla trochę starszych jak najbardziej.

Pozytywnie zaskoczyłam się tą powieścią, rozwinięta fabuła, zwroty akcji i mroczne tajemnice. Nie sądziłam, że tak krótka powieść przypadnie mi do gustu, żałuję, że autorka nie wydała kontynuacji.

Zachwycająca historia, świat przedstawiony w powieści mnie wciągnął od samego początku. Jak na debiut autorki to jestem nią zachwycona. Mam nadzieję, że wyjdzie kontynuacja!

Ta powieść idealnie wpasowała się w moje gusta książkowe, wciągnęła mnie od samego początku. Mam nadzieję, że autorka napisze więcej książek, jej styl i tajemnice stworzone w powieści nie dały mi się od niej oderwać.

Już jakiś czas temu dotarła do mnie powieść „Wilczy apetyt” autorstwa Emilii Jabłonowskiej. Byłam z jednej strony bardzo ciekawa, a z drugiej istniała lekka obawa, że być może ta książka nie spełni moich oczekiwań. Swego czasu nie miałam szczęścia do tego typu literatury. Czy tym razem było inaczej?

Ludzkość dopadł niebezpieczny wirus. Chorzy są umieszczani w specjalnym obozie z dala od ludzi prowadzących zwyczajne życie. Jak można się domyślić, rząd ukrywa szczegóły dotyczące zarówno obozu, jak i zarażonych. Pewnego dnia Amanda postanawia dowiedzieć się więcej na temat tego sekretnego miejsca. Tym bardziej, że przebywa tam jej ojciec. Dzięki przyjacielowi udaje jej się dostać do wnętrza. Czego dowie się po przekroczeniu progu obozu?

Zdecydowałam się przeczytać tę książkę ze względu na tematykę. Chyba nie byłoby bardziej adekwatnego czasu na tę historię jak pandemia koronawirusa. Chociaż rzeczywisty wirus różni się od tego literackiego, to zachowanie wyżej postawionych w hierarchii, owianie tajemnicą, czy izolacja bardzo przypomina to, co dzieje się obecnie na świecie. Sytuacja nienaturalna, przerażająca, pełna napięcia.

Warto zwrócić uwagę, że świat przedstawiony w tej powieści ukazuje bardzo prawdopodobną kolej rzeczy w naszej rzeczywistości. Społeczeństwo nastawione praktycznie wyłącznie na rozwój i naukę. Brak życia towarzyskiego. Dobór partnera życiowego musi odbyć się w określonym czasie. Do tego coś, co może zaburzyć z pozoru idealny porządek życia społeczeństwa, ukrywane pod pozorem bezpieczeństwa ogółu. Brzmi niepokojąco...

Historia jest niebanalna i wciągająca. Bohaterów czeka sporo wyzwań i szokujących odkryć. Razem z nimi odsłaniamy coraz więcej kart i wchodzimy w coraz bardziej niebezpieczne realia. Akcja biegnie szybko i zachęca czytelnika do dalszej lektury. Powieść jest przy tym napisana przystępnym językiem.

„Wilczy apetyt” to bardzo dobra pozycja, po którą warto sięgnąć zwłaszcza teraz. Idealnie wpasowuje się w obecny klimat. Ciekawa fabuła, nieoczekiwane zakończenie, chęć na więcej. Osobiście czekam z niecierpliwością na kontynuację.

Ludzkość dopadł niebezpieczny wirus. Chorzy są umieszczani w specjalnym...

Tłem książki jest świat owładnięty zarazą. W obozie dla zarażonych dyrektorem jest mama Amandy. Dziewczyna jest w momencie, w którym musi wybrać swoją ścieżkę zawodową i bardzo chciałaby pracować w obozie, jednak jej mama się nie zgadza. Z pomocą Kuby, Amanda próbuje się dostać do tajemniczego obozu, aby zobaczyć jak tam jest, a przy okazji odnaleźć swojego tatę, którego nie miała okazji poznać, ponieważ jest zamknięty w obozie. W obozie odkrywa rzeczy, które do tej pory były utajnione dla społeczeństwa..

Jest to książka dla młodzieży, jednak tematyka kanibalizmu sprawia, że są tutaj bardziej drastyczne sceny, więc uważałabym jednak na to w jakim wieku ją czytać. Pomysł na fabułę bardzo mi się podoba, jednak wykonanie trochę mniej. Momentami był bardzo fajny, mroczny klimat, mam jednak wrażenie, że historia jest trochę niedopracowana. Trochę się nudziłam. Mam wrażenie, że książka ta zawierała sporo nic nie wnoszących dialogów i opisów, a zabrakło szerszego przedstawienia tego tajemniczego obozu. Postacie też są mało wyraziste. Nikogo nie polubiłam, a postaci Kuby było tak niewiele, że kompletnie nie czułam chemii między nim a Amandą.

Po zakończeniu wnioskuję, że będzie kontynuacja tej historii, jednak nie jestem pewna, czy będę chciała po nią sięgnąć.

Książka ,,Wilczy apetyt" jak na debiut wypada dobrze. Nie jest to może ambitne dzieło, jednak bardzo interesujące i mimo wszystko wciągające. Mogłabym porównać tę powieść do słonego paluszka. Ową solą z pewnością jest motyw kanibalizmu, który wiedzie prym w całej tej historii. Jest on wyrazisty i konkretny. Samym paluszkiem jest klimat i fabuła. Mroczny, momentami przerażający jest fundamentem, który potrafi wciągnąć. Sama historia jest bardzo ciekawa. Przypomina mi Igrzyska Śmierci, czy Niezgodną pod tym względem, że mamy jakieś podziały w społeczeństwie i mamy bohaterkę, która nie pasuje do reszty, chce odkryć prawdę, która może spowodować, że owy wydawać by się mogło stabilny system może runąć. Znajdziemy tutaj również nawiązania do słynnego filmu ,, Miasto Ślepców", gdzie i tam motyw choroby, odizolowania chorych ludzi występuje. Minusem są według mnie bohaterowie. Są krusi jak ten paluszek pod tym względem, że nie da się ich polubić. Dodatkowo jakoś nie wzbudzili we mnie aż takich emocji. Myślę, że to też zasługa braku konkretnego czarnego charakteru. Jedyną postacią, która mnie zaintrygowała to Kuba poprzez swą dwoistość zamiarów stał się dla mnie wyrazistszy na tle pozostałych postaci. Czy warto zatem schrupać tę książkę? Jak najbardziej. Jest to dobra młodzieżowa dystopia, która może zainteresować wielu czytelników. Potrafi wciągnąć czytelnika do swego świata. Także śmiało próbuj, w szczególności ze względu na owy motyw kanibalizmu polecam, bo jest tu na prawdę fajnie przedstawiony.

"WILCZY APETYT" EMILIA JABŁONOWSKA

Dokąd doprowadzi cię głód prawdy ?

Polska literatura młodzieżowa i jednocześnie debiut literacki autorki.
Nasza bohaterka to Amanda - młoda dziewczyna, którą wychowuje matka ze swoim partnerem. Kobieta zajęta jest pracą i właściwie to ona pochłania ją całkowicie.
Ojciec dziewczyny się zaraził i został wysłany w miejsce, gdzie jest bezpieczny zarówno on jak i jego rodzina.
Od najmłodszych lat uczona jest, że nie należy nawiązywać przyjaźni i unikać bliskich kontaktów z ludźmi, ponieważ można się od nich zarazić.
Dziewczyna jest córką dyrektorki obozu dla zarażonych groźnym wirusem.  Jest to miejsce bardzo strzeżone i nikt bez uprawnień nie może się tam znaleźć.
Według tego co mówią ludzie - naukowcy pracują tam nad wynalezieniem tajemniczego leku.
Amandę kusi, aby dostać się na teren obozu i na własne oczy zobaczyć co tam się dzieje. Tym bardziej, że wie, iż to właśnie tam przebywa jej ojciec.
Wraz z kolegą wpada na genialny plan. Co z tego wyniknie ?

Przyznam, że historia mnie zaciekawiła i był potencjał, jednak zupełnie nie potrafiłam wskoczyć w wykreowany świat.
Czegoś mi tu brakowało ... klimatu, dobrego stylu i języka, wyrazistych bohaterów.
Słabe to było po prostu.

"WILCZY APETYT" EMILIA JABŁONOWSKA

Dokąd doprowadzi cię głód prawdy ?

Polska literatura młodzieżowa i jednocześnie debiut literacki autorki.
Ojciec dziewczyny się zaraził i został wysłany w miejsce, gdzie jest...

"Ludzie obawiają się tych, którzy są inni. Przez to martwią się, że pozostali też są inni, tylko udają takich samych."
Cassandra Clare – Opowieści z Akademii Nocnych Łowców
Czym jest obóz dla zakażonych niebezpiecznym wirusem? Powinien być miejscem gdzie ludzie chorzy poczują się bezpiecznie, miejscem gdzie będą z nadzieją czekali na wynalezienie lekarstwa i czuli, że dzięki innym wrócą do normalności i swoich rodzin, ale czy rzeczywiście jest on tym, czym powinien? Amanda żyje w świecie gdzie w wieku nastoletnim do nikogo nie wolno się przyzwyczajać, bo może nosić w sobie "wilczy" gen. W tym świecie obowiązują zasady, które zostały wprowadzone kilkanaście lat temu przez rząd i każdy musi się do nich stosować. Amanda kończąc szkole musi wybrać sobie zawód, jej marzeniem jest dostać się do obozu, w którym przebywa jej tata, a matka jest dyrektorem. W takiej sytuacji to chyba nic prostszego prawda? Dziewczyna ma przysłowiowe plecy, tyle że te plecy jej tam nie chcą. Do czego w takim przypadku posunie się Amanda? Trzeba jej przyznać, że ma oryginalny pomysł na dostanie się do środka, a przy tym skrajnie głupi i niebezpieczny. Szczęście jej sprzyja, oczywiście do pewnego czasu. Sprawy się komplikują, najlepsza przyjaciółka Amandy znika bez śladu, a ona staje przed największym potworem z jakim przyjdzie się jej zmierzyć. Kim on jest? Jak bardzo jest niebezpieczny? A najważniejsze pytanie brzmi jak dał radę przez tyle lat ukrywać się pod nosem społeczeństwa?
Nie ma większej zdrady niż zdrada kogoś bliskiego. Myślę, że to zdanie mogłoby przewodzić książce. Na początku myślałam, że to będzie nudna historia z przewidywalnym zakończeniem, pomyliłam się bardzo. Dostałam opowieść trzymającą w napięciu do ostatniej kartki, taką której zakończenie zaskakuje i sprawia, że chce się więcej. Więc teraz z utęsknieniem czekam na kontynuację wilczego apetytu.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.p

Cassandra Clare – Opowieści z Akademii Nocnych Łowców

• [52] 2021
  • 2022 rok
  • Czytnik
  • Samodzielne
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Wilczy apetyt