Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata

- Kategoria:
- astronomia, astrofizyka
- Tytuł oryginału:
- The Theory of Everything: The Origin and Fate of the Universe
- Wydawnictwo:
- Editio, Helion
- Data wydania:
- 2018-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2003-01-01
- Liczba stron:
- 144
- Czas czytania
- 2 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328348318
- Tłumacz:
- Michał Lipa
- Tagi:
- Hawking nauka astronomia fizyka
Nie tak dawno temu w całkiem nieodległej galaktyce naukowcy postanowili zmierzyć się z siłami natury, zarówno tymi, których działanie możemy obserwować w życiu codziennym - elektromagnetyzmem i grawitacją, jak i tymi, których zasięg jest znacznie mniej zauważalny - silnymi i słabymi oddziaływaniami jądrowymi. Celem tej utarczki było udowodnienie, że tak naprawdę wcale nie są to cztery odrębne typy oddziaływań, ale jedna siła, manifestująca się na różne sposoby.
Po co komu te wszystkie teoretyczne wywody? Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku. Jedni twierdzą, że to rzucanie się z motyką na słońce, inni zaś uważają, że spójna i jednolita kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie cechy kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata oraz miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszystkiego.
Teoria wszystkiego według Hawkinga
Czy sformułowanie teorii wszystkiego jest rzeczywiście możliwe? Stephen Hawking przez wiele lat naukowej kariery był przekonany, że to zadanie wykonalne. A jednak nawet wielcy miewają czasem wątpliwości...
Niezwykły naukowiec w serii krótkich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili Wielkiego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a nawet tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała - od Arystotelesa, przez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble'a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny, lecz nieustannie się rozszerza, a także przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, że badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla. To dopiero początek całej zabawy... ale o tym musisz przeczytać już sam.
(...) przezwyciężył wyniszczającą chorobę, by stać się supergwiazdą światowej fizyki. Pozbawiony możliwości sprawnego mówienia i pisania, sięga wzrokiem poza Wielki Wybuch, podglądając "taniec geometrii", którego efektem było powstanie wszechświata.
Timothy Ferris, "Vanity Fair"
(...) potrafi wyjaśniać zawiłości kosmologii w fascynującym stylu, będącym mieszanką klarowności i humoru. To umysł o niespotykanej sile.
"The New York Review of Books"
(...) bez wątpienia posiada wrodzone cechy dobrego nauczyciela - łagodne poczucie humoru i umiejętność ilustrowania nawet najbardziej skomplikowanych koncepcji analogiami zaczerpniętymi z życia codziennego.
"The New York Times"
Złoty wiek kosmologii
Zapraszamy Cię w fascynującą podróż po świecie niezwykłych i zaskakujących odkryć. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad genezą wszechświata, jeśli nurtuje Cię pytanie, jak to wszystko właściwie działa, ta książka udzieli Ci odpowiedzi, które pozwolą... zadać następne pytania.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oceny
Cytaty
Kiedy już sformułujemy kompletną teorię, po jakimś czasie powinna ona być ogólnie zrozumiała dla każdego, a nie tylko dla garstki naukowców....
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Teoria wszystkiego- jednak nie dla wszystkich
„Teoria wszystkiego- czyli krótka historia wszechświata” Stephena Hawkinga to kultowe dzieło, klasyk wśród książek popularnonaukowych traktujących o astrofizyce. Jawi się jako skrótowy opis najważniejszy w dziejach odkryć i powstałych na ich podstawie koncepcji. Niestety, ta zwięzła forma sprawia, że nie wszystko jest zrozumiałe dla czytelnika laika.
Po pierwsze, na informacje zawarte w książce trzeba wziąć pewną poprawkę- „Teoria wszystkiego” została wydana w 2005 roku- czytelnik powinien być świadomy szybkiego rozwoju opisanej dziedziny nauki i wiedzieć, że nie wszystkie przedstawione przez Hawkinga fakty są nadal aktualne. Polskie wydanie pochodzi z 2009 roku, przydałoby się nowe, uprzedzające o tym, że nie wszystko zawarte w książce jest zgodne z prawdą, jaką znamy dzisiaj.
Hawking we wstępie w kilku zdaniach opisuje poszczególne rozdziały książki, zapowiadając, czego będą dotyczyć. W tym momencie od razu nasuwa się wątpliwość- czy jeśli jest to skrócona wersja wykładów, czytelnik, który nie zna się na astrofizyce ma szansę zrozumieć ich treść? Hawking postawił przed sobą trudne zadanie- przedstawienie wiedzy niezwykle skomplikowanej i szczegółowej w pigułce. Jak się okazuje po lekturze, nie do końca mu się to udało.
Dwa pierwsze wykłady sprawiają, że czytelnik zaczyna wierzyć, że astrofizyka nie jest niedostępną dla niego nauką. Autor tłumaczy historię nauki po kolei, językiem prostym i zwięzłym. Jedyne zastrzeżenia jakie można mieć do Hawkinga, to brak podsumowania rozdziałów. Często urywa opowieść o historii danego zagadnienia, gdyba i podaje alternatywne koncepcje, zapominając na koniec wspomnieć o tej aktualne i prawdziwej, co jest mocno konfundujące.
Sytuacja komplikuje się od rozdziału trzeciego „Czarne dziury” aż do wykładu piątego- „Początek i przeznaczenie wszechświata”. Hawking zaczyna stosować coraz bardziej skomplikowane i naukowe opisy, przez co zrozumienie powstania gwiazd, teoria niezbędna, by pojąć dalszą treść książki, staje się prawie niemożliwe, bez znajomości podstaw fizyki. Autor też coraz częściej stosuje skoki czasowe między opisywaną historią, które są bardzo gubiące. Powraca też problem wielu spekulacji, których autor nie rozwija, a które mocno burza strukturę wykładów i peszą czytelnika.
Prostym rozwiązaniem mógłby być słowniczek terminów i podstawowych teorii, do którego czytelnik mógłby zaglądać w dowolnym momencie.
Wykład szósty „Kierunek czasu”, mimo że konceptualnie chyba najbardziej abstrakcyjny, jest najbardziej przystępny do zrozumienia. Hawking bowiem postanowił opisać teorię strzałek czasu, strzałek termodynamicznych oraz strzałek psychologicznych na przykładach puzzli. Jest to pierwszy moment w książce, w którym stara się łatwiej przedstawić opisywaną teorię.
Ostatni i tytułowy wykład „Teoria wszystkiego” opisuje unifikację fizyki, czyli szukanie jednej, spójnej teorii, obejmującej wszystkie inne teorie fizyczne. Hawking przedstawia możliwe jego zdaniem koncepcje istnienia/ nieistnienia teorii wszechświata. Wspomina nawet o możliwości stworzenia świata przez Boga. Co jednak wydaje mi się ważniejsze, to to, że autor wspomniał, że współcześnie trzeba być specjalistą jakiejś części nauki, by zrozumieć teraźniejsze teorie i ogrom informacji. Unifikacja teorii miałaby pozwolić na nauczanie prostej i skondensowanej wersji astrofizyki w szkołach, tak, by nie był to dział nauki dostępny tylko dla wyspecjalizowanych naukowców.
Ciekawe jest wplątywanie gdzieniegdzie (nie tylko w rozdziale siódmym) przez Hawkinga teorii o Bogu i jego stworzeniu świata- naukowiec pisał, jakoby Wielki Wybuch i cała teoria astrofizyki wcale się z religią nie kłóciła. A Hawking w istnienie Boga nie wierzył.
„Teoria wszystkiego- czyli krótka historia wszechświata” zdecydowanie zasługuje na swoją renomę. W spójny sposób przedstawia podstawowe teorie astrofizyczne i porusza kwestie, które mogą zostać udowodnione w przyszłości. Niestety długość książki nie oznacza jej prostego przyswojenia, przez co lekturę poleciłabym osobą, które już wcześniej miały styczność z astrofizyką lub które są skłonne wykonać dodatkowy research w trakcie czytania.
Paulina Wójtowicz
Teoria wszystkiego- jednak nie dla wszystkich
więcej Pokaż mimo to„Teoria wszystkiego- czyli krótka historia wszechświata” Stephena Hawkinga to kultowe dzieło, klasyk wśród książek popularnonaukowych traktujących o astrofizyce. Jawi się jako skrótowy opis najważniejszy w dziejach odkryć i powstałych na ich podstawie koncepcji. Niestety, ta zwięzła forma sprawia, że nie wszystko jest...
[audiobook] Niby przystępnie o bardzo nieprzystępnych tematach. Momentami musiałem jednak powtarzać odsłuchany fragment by choć trochę zrozumieć o co chodzi z kolejną teorią kosmologiczną. Najciekawsze jest to, że nawet gdy dany temat nas przerasta to otwiera nam oczy na kolejne zagadnienie, o którym wcześniej nawet nie myśleliśmy. Pozycja dla fanów tematu.
[audiobook] Niby przystępnie o bardzo nieprzystępnych tematach. Momentami musiałem jednak powtarzać odsłuchany fragment by choć trochę zrozumieć o co chodzi z kolejną teorią kosmologiczną. Najciekawsze jest to, że nawet gdy dany temat nas przerasta to otwiera nam oczy na kolejne zagadnienie, o którym wcześniej nawet nie myśleliśmy. Pozycja dla fanów tematu.
Pokaż mimo to„Czarne dziury” czy „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” autorstwa Stephena Hawkinga zrobiły na mnie ogromne wrażenie, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że to najlepsze książki popularnonaukowe jakie kiedykolwiek powstały. Po tych dwóch świetnych pozycjach miałem wielkie oczekiwania co do tej książki, które nie zostały spełnione. Jest po prostu przeciętna, do mnie nie do końca przemówiła.
„Czarne dziury” czy „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” autorstwa Stephena Hawkinga zrobiły na mnie ogromne wrażenie, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że to najlepsze książki popularnonaukowe jakie kiedykolwiek powstały. Po tych dwóch świetnych pozycjach miałem wielkie oczekiwania co do tej książki, które nie zostały spełnione. Jest po prostu przeciętna, do mnie nie do...
więcej Pokaż mimo toCieniutka książeczka ale wspaniała. Czyta się wolno, ale w wielkim skupieniu. Budująca wiedza, przekazana w bardzo przystępny sposób, zrozumiała nawet dla kogoś, kto nie siedzi w temacie. Książka ładnie wydana w twardej oprawie i z przyjemną wstążką, zamiast zakładki. Jedyny ból w tym wszystkim, że to wszystko to jest tylko teoretyzowanie i filozofia i nie podejrzewam, abyśmy kiedykolwiek dowiedzieli się prawdy. Jestem niezwykle usatysfakcjonowana tą "Krótką Historią Wszechświata". Polecam każdemu czytelnikowi.
Cieniutka książeczka ale wspaniała. Czyta się wolno, ale w wielkim skupieniu. Budująca wiedza, przekazana w bardzo przystępny sposób, zrozumiała nawet dla kogoś, kto nie siedzi w temacie. Książka ładnie wydana w twardej oprawie i z przyjemną wstążką, zamiast zakładki. Jedyny ból w tym wszystkim, że to wszystko to jest tylko teoretyzowanie i filozofia i nie podejrzewam,...
więcej Pokaż mimo toPierwsze rozdziały ą proste i zrozumiałe, w audiobooku dobrze mi się je odbierało. Ale im dalej, im bardziej skomplikowane zagadnienia, tym dla mnie odbiór audio był trudniejszy.
Jak dla mnie, książkę lepiej przeczytać, niż odsłuchać.
Wersja audio jak już to jako odświeżenie pamięci.
Pierwsze rozdziały ą proste i zrozumiałe, w audiobooku dobrze mi się je odbierało. Ale im dalej, im bardziej skomplikowane zagadnienia, tym dla mnie odbiór audio był trudniejszy.
Pokaż mimo toJak dla mnie, książkę lepiej przeczytać, niż odsłuchać.
Wersja audio jak już to jako odświeżenie pamięci.
Dobra próba przybliżenia zagadnień związanych z teoriami na temat wrzechświata, jego powstania, mechaniki działania i kierunku w jakim jego dzieje zmierzają. Niestety ciągle mam problem z myśleniem "out of the box" aby w pełni przyswoić te zagadnienia.
Dobra próba przybliżenia zagadnień związanych z teoriami na temat wrzechświata, jego powstania, mechaniki działania i kierunku w jakim jego dzieje zmierzają. Niestety ciągle mam problem z myśleniem "out of the box" aby w pełni przyswoić te zagadnienia.
Pokaż mimo toZbiór siedmiu świetnych wykładów Stephena Hawkinga o wszechświecie. Od historycznego początku wiedzy i wyobrażenia do teorii, które starają się go opisać i wyjaśnić (m.in. teoria strun). To nie jest łatwa lektura, ale na pewno warto się zaznajomić w sumie z popularnonaukowym wykładem jednego z najwybitniejszych fizyków świata.
Zbiór siedmiu świetnych wykładów Stephena Hawkinga o wszechświecie. Od historycznego początku wiedzy i wyobrażenia do teorii, które starają się go opisać i wyjaśnić (m.in. teoria strun). To nie jest łatwa lektura, ale na pewno warto się zaznajomić w sumie z popularnonaukowym wykładem jednego z najwybitniejszych fizyków świata.
Pokaż mimo toSiedem wykładów (rozdziałów) przedstawiających początek wszechświata, pojęcia takie jak czarne dziury, teorie superstrun, GUT i wiele innych.
Niby tylko 7, a jednak dużo wiedzy.
Autor przedstawia nam wiele trudnych i skomplikowanych pojęć. Próbuje nam je wytłumaczyć, tak abyśmy je zrozumieli. I myśle, ze w jakimś stopniu mu się to udało. Fakt, trzeba się skupić przy czytaniu, mieć jakieś pojęcie, nawet niewielkie o fizyce. Jednak Hawking żartem i przystępnym sposobem pisania nam to tłumaczy. Mam wrażenie, ze dla osoby która chciałaby zacząć dopiero przygodę z literaturą astrofizyczną nie jest to najlepszy wybór, jeśli nie ma się więcej wiedzy, ponieważ jest tu przedstawione wiele rzeczy, których po prostu nie wytłumaczono na 100%. Jednak jeśli ktoś dalej poszukuje odpowiedzi na pytanie: Skąd wziął się wszechświat? lub chce dokładniej zrozumieć pewne zagadnienia, to ta książka będzie odpowiednia.
Mam tylko jedno pytanie. W tym samym czasie czytałam inna książkę Hawkinga i były dane, które się powtórzyły ale były niezgodne. Co jest?
Siedem wykładów (rozdziałów) przedstawiających początek wszechświata, pojęcia takie jak czarne dziury, teorie superstrun, GUT i wiele innych.
więcej Pokaż mimo toNiby tylko 7, a jednak dużo wiedzy.
Autor przedstawia nam wiele trudnych i skomplikowanych pojęć. Próbuje nam je wytłumaczyć, tak abyśmy je zrozumieli. I myśle, ze w jakimś stopniu mu się to udało. Fakt, trzeba się skupić przy...
Tego pana raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. W swojej "Teorii wszystkiego" prezentuje on nam serię wykładów poświęconych ogólnie pojętej historii wszechświata, a konkretniej tego, co wydaje nam się, że obecnie o tym wiemy. Nie jest to książka dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z tą tematykę, choć trzeba przyznać, że Hawking pisze dość przystępnym językiem. Po prostu w tak krótkiej formie, jaką jest wykład, nie ma miejsca na tłumaczenie podstaw, toteż zostały tu one w większości pominięte, bądź wyjaśnione bardzo skrótowo.
Tego pana raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. W swojej "Teorii wszystkiego" prezentuje on nam serię wykładów poświęconych ogólnie pojętej historii wszechświata, a konkretniej tego, co wydaje nam się, że obecnie o tym wiemy. Nie jest to książka dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z tą tematykę, choć trzeba przyznać, że Hawking pisze dość przystępnym językiem. Po...
więcej Pokaż mimo toMoim zdaniem nie jest to książka dla osób z małą wiedzą z dziedziny fizyki, czy astrofizyki. Trudne tematy do zrozumienia dla laika.
Moim zdaniem nie jest to książka dla osób z małą wiedzą z dziedziny fizyki, czy astrofizyki. Trudne tematy do zrozumienia dla laika.
Pokaż mimo to