Opowiem ci o zbrodni t.3

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3 Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Bogdan Lach, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3
Katarzyna BondaIgor Brejdygant Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Crime+Investigation (tom 3) reportaż
reportaż
Crime+Investigation (tom 3)
Skarpa Warszawska
2020-11-12
2020-11-12
literatura polska opowiadania

Bardzo nierówny zbiór opowiadań. Na plus Chmielarz i Opiat-Bojarska. Podobał mi się ich styl, potrafili mnie zaintrygować. Natomiast nie rozumiem koncepcji przedrukowania opowiadania K. Bondy i B. Lacha, ponieważ ci co czytali ich książkę tak naprawdę dostali kopiuj-wklej.. A nie było ono jakieś wybitne ani zapadające w pamięć, podobnie jak opowiadanie Maxa Czornyja. Dwa dni po przeczytaniu nie potrafię powiedzieć o czym ono w ogóle było.

Jak to przy tego typu zbiorach bywa, nierówna. W niektórych historiach chciałoby się przeczytać więcej, żeby znaleźć odpowiedzi na własne pytania, ale taki też urok tej formy literatury. Do mnie to przemawia, bo nie muszę brnąć od początku do końca, tylko czytam sobie po rozdziale w przerwie pomiędzy innymi książkami.

Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie. Mam wrażenie, że Bonda pojawiła się tu tylko dla nazwiska. Nie dość, że krótko opowiedziane to podzielone na dwoje autorów, każdy po kilkanaście stron zlepione na siłę razem. Nie kleiło mi się to.

Innym elementem, który był dla mnie z kolei dziwny to zdjęcia. Przed, czy po opowiadaniu, okej, ale w trakcie opowiadania dodawać zdjęcie autora nie wiem jaki miało cel, bo rezultat wyszedł negatywny.

Najmniej do gustu przypadło mi pierwsze opowiadanie....

Wszystkie jednakowo słabe. A najsłabiej i najmniej ciekawie opowiedziana została zbrodnia opisana przez Kuźmińskich. Ostatnie opowiadanie rokowało, ale irytację wzbudziła gra jaką poprowadziła z czytelnikiem autorka. Znowu mam wrażenie, że książka miała na celu promowanie nazwisk a nie rzetelne przedstawienie zbrodni.

To kolejna część antologii "Opowiem Ci o zbrodni", którą przeczytałam, jest to doskonała okazja do zapoznania się z twórczością autorów, których pełne dzieła literackie nie są mi jeszcze znane.

Tym razem moją uwagę przede wszystkim zwróciły trzy historię:
Pierwsza to historia opisywana Wojciecha Chmielarza "Miłość", która doskonale odpowiada na pytanie "Co by było gdyby...".
Małżeństwo Kuźmińskich zachwyciło mnie swoją narracją o Domatorze i historią, która od pierwszych słów już zdradzała zakończenie, natomiast autorzy cudownie dopowiadali środek, rozwijając historię głównego bohatera i jego ofiar.
Ostatnia krótka forma, która mnie zahipnotyzowała to wejście w buty Sędzi Sądu rodzinnego, która my wydawać wyrok w sprawie popełnienia zabójstwa przez dziecko na drugim dziecku. Sędzia przypomina żeby nie kierować się uczuciami, domniemaniem, tylko samymi dowodami, biorąc pod uwagę co może dalej stać się z oskarżonym o ten czyn. Joanna Opiat-Bojarska wspaniale poprowadziła te narracje.

Tym razem moją uwagę przede wszystkim zwróciły trzy historię:

To, co wywiera największe wrażenie w tej książce to fakt, że te zbrodnie wydarzyły się naprawdę. Niektóre opowiadania są niestety napisane w nieciekawy sposób.

Opowieści mi znane, jednak opisane przez niesamowitych pisarzy. Narracja małżeństwa Kuźmińskich robi cały czas na mnie wrażenie niezależnie od historii jaka opisują. Opowiadanie P.Bondy wraz z uzupełnieniem P.Lacha bardzo rzeczowe i pełne szczegółów. Jednak w tym tomie największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie P. Brejdyganta pisane w pierwszej osobie. Szacun wielki.

Słabo. Jedyna wnikliwa historia do której widać, że autorzy się przyłożyli to ta o Arnoldzie. Większość to taki poziom artykułów z gazet, chociaż niektóre mają jakiś pomysł na siebie to mimo tego niedługo po przeczytaniu wypadają z pamięci. Natomiast pierwsza historia to jakiś żart - jak napisane byle jak, byle szybko streszczenie. Aż dziwię się, że to jakaś popularna autorka, bo nie czytałam książek Bondy, ale po jej historii nie bardzo mam ochotę sięgać po jej książki.

Mam jakieś taki niedosyt. Poczucie, że czegoś brakuje. Nie jestem zachwycona.

Mam jakieś taki niedosyt. Poczucie, że czegoś brakuje. Nie jestem zachwycona.

W tomie trzecim opowiadania trochę słabsze. Najlepsze, w mojej ocenie są "Miłość" Chmielarza i "Zimny dreszcz" Małeckiego.

Historie true crime.
Odczuwam lekki niedosyt.