Tak naprawdę mam na imię Hanna

Okładka książki Tak naprawdę mam na imię Hanna
2020-11-10
Piotr Kuś
powieść wojna okupacja naziści

więcej Więcej

Historia przetrwania rodziny Żydowskiej podczas II wojny światowej. Książek jej podobnych powstało już wiele, jednak ta opowiada straszną rzeczywistość z perspektywy dziecka, tytułowej Hanny. Książki takie jak te zawsze mnie wzruszają i skłaniają do refleksji. Polecam!

Najbardziej zapadł mi w pamięci klimat życia w jaskini.
Okładka książki trochę mnie zmyliła - druty kolczaste zasugerowały mi obóz a to książka o ukrywającej się rodzinie żydowskiej w jaskini. Opis tego jak sobie tam radzili z zimnem, głodem i ciemnością przez długi czas jest bardzo przejmujący i realny. Byłam kilka razy w jaskini - wycieczkowo - nie wyobrażam sobie...

Smutna historia ukazana oczami kilkunastoletniej dziewczyny. Inspirowana faktami. Chwyta za serce.

Książka jest bardzo wciągająca. Momentami przyprawia o gęsia skorke. Dobra pozycja dla osób zainteresowanych tematem ale obawiających się bardzo drastycznych szczegółów.

1917

Jest to na pewno bardzo poruszająca i wzruszająca książka,i choć jest to fikcja literacka takie wydarzenia mogły się zdarzyć naprawdę.Opowiada historię widzianą oczyma czternastoletniej ukraińskiej żydówki Hanny i jej rodziny podczas II wojny światowej.Świat młodej dziewczyny zostaje wywrócony w momencie opuszczenia własnego domu.Cała 10 osobowa rodzina zmuszona jest...

“Chłopiec w pasiastej piżamie” zupełnie do mnie nie przemówił - tam bohaterowie byli w moim odczuciu naiwni i infantylni. Kompletnie inne odczucia mam w związku z tytułem ze zdjęcia.

“Tak naprawdę mam na imię Hanna” jest niezwykle subtelną, przejmującą, a przy tym nie umniejszającą okrucieństwu II wojny światowej książką. Historia przedstawiona w książce jest prosta, ale...

Hanna Śliwka jest u progu czternastych urodzin, kiedy niemiecka armia przekracza granicę okupowanej przez Sowietów Ukrainy. Za nią wkracza Gestapo, mające jasno określony cel – „uwolnić od Żydów” sztetl, w którym mieszka dziewczyna.

Przed nastaniem niemieckiej okupacji Hanna wraz z młodszym rodzeństwem spędzała czas na zgłębianiu sekretów rodzinnej wsi Kwasowa, podziwianiu...

Holokaust. Przeżycia wojenne młodej dziewczyny i jej rodziny. Ukrywanie się w jaskini kilka miesięcy. Wielka wola przeżycia i wspieranie się pomogło przetrwać koszmar. Główna bohaterka Hanna ukrywała prawdziwą tożsamość przez całe życie. Książka wzrusza i każe nam pamiętać o cierpieniu jakie przeszli ludzie na ziemi.

Przejmująca, ciekawa, napisana oczami dziecka, warto przeczytać.

"Nazywam się Hanna Śliwka. Urodziłam się 22 lutego, zimą 1928 roku. Wciąż oddycham.
Oto moja historia."
---------Polecam----------

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2021
  • 2020