Fungarium. Muzeum Grzybów

Okładka książki Fungarium. Muzeum Grzybów Lee Davies, Ester Gaya, David L. Hawksworth, Pepijn W. Kooij, Kare Liimatainen, Tom Prescott, Katie Scott, Laura M. Suz
Okładka książki Fungarium. Muzeum Grzybów
Lee DaviesEster Gaya Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: W Muzeum popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Agnieszka Walulik
grzyby

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Wydawało mi się, że o grzybach wiem sporo, to jednak w „Fungarium” znalazło się mnóstwo faktów, o których nie miałam pojęcia! Myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo różnych gatunków zaliczanych jest do grzybów. Ta przeogromna różnorodność sprawia, że są to najbardziej niezbadane organizmy na Ziemi. Tym bardziej podziwiam autorów tej publikacji, że podjęli się wyzwania, by napisać książkę o królestwie grzybów, w dodatku skierowaną do młodych czytelników.

Początkowe rozdziały przybliżą nam nieco taksonomię grzybów. Autorzy przedstawią nam poszczególne rodziny, zaliczane do tego królestwa, wspomną nieco o ich sposobach odżywiania, czy rozmnażania . Na wykonanych tuszem i piórem rycinach będziecie mieli okazję przyjrzeć się ogromnej różnorodności zarodników, które zadziwiają wręcz mnogością kształtów czy ewolucyjnych adaptacji do środowiska, w którym dany grzyb bytuje. I choć niewątpliwie trudno mówić o grzybach bez znajomości podstaw ich fizjologii, to muszę przyznać, że czułam lekki niedosyt po lekturze pierwszych kilku stron „Fungarium”. Mając pewną wiedzę na temat rozmnażania grzybów odniosłam wrażenie, że przez próbę spłycenia tematu (a wierzcie mi, jest on dość rozległy i niełatwy) w rozdziale zapanował pewien chaos. Wydaje mi się, że dzieciom w wieku szkolnym może być trudno poruszać się po omawianych tu zagadnieniach. Na szczęście prawdziwa magia książki zaczyna się dalej i nawet jeśli pierwsze strony Wam także nie przypadną do gustu, to absolutnie się nie zrażajcie i czytajcie dalej!

Kolejne rozkładówki zabiorą Was do przeróżnych ekosystemów. Zwiedzicie nawet lasy tropikalne czy wysokie górskie szczyty, a przy tym przyjrzycie się zasiedlającym je grzybom! Poznacie zasłoniaka alpejskiego i strzępiaka brązowooliwkowego, bez których część górskiej roślinności nie mogłaby przetrwać w surowym klimacie. Przyjrzycie się także różnym grzybom saprotroficznym, które rozkładają martwe rośliny i dbają o estetykę naszych lasów. Co ciekawe, każdy z ekosystemów został przez ilustratorkę przedstawiony na przepięknej ilustracji, gdzie bawiąc się skalą zestawiła ze sobą wiele najciekawszych grzybów z danego obszaru.

Autorzy na kartach książek zebrali również najciekawsze informacje o poszczególnych rodzinach grzybów. I muszę przyznać, że to właśnie ta część „Fungarium” podobała mi się najbardziej. Ciekawostka goni ciekawostkę, a mnogość zadziwiających faktów naprawdę imponuje. Czy wiedzieliście, że za procesy czarownic w Salem najprawdopodobniej odpowiedzialna była… buławinka czerwona?! Spożycie skażonego tym grzybem zboża powodowało halucynacje, ale mogło doprowadzić także do martwicy tkanek i gangreny (choć dodam, że ergotamina, odpowiedzialna za te działania jest stosowana w medycynie). Kolejną informacją, która bardzo mnie zaskoczyła był fakt istnienia grzybów zombie! I choć nie mają one nic wspólnego z horrorami, to muszę przyznać, że ich działanie na organizm owadów jest dość… przerażające. Grzyby z rodzaju Ophiocordyceps po zaatakowaniu osy czy mrówki infekują ich układ nerwowy, zmuszając owady do wejścia na drzewo i wgryzienia się w położone wysoko liście czy gałęzie. Dopiero po tym fakcie grzyby atakują cały organizm, rozsiewając zarodniki. Migracja os czy mrówek po porażeniu grzybem umożliwia mu uwolnienie zarodników na duże odległości. Zadziwiająca przebiegłość jak na tak stosunkowo nieskomplikowany organizm! Takich zaskakujących informacji znajdziecie w „Fungarium” wiele. Sprawdzicie co Internet ma wspólnego z siecią mikoryzową i dowiecie się, które grzyby uratowały ludzkość przed bakteriami.

Na sam koniec dodam, że oprócz wielu fascynujących ciekawostek ogromnym plusem „Fungarium” są niezwykle atrakcyjne ilustracje. O ile początkowe ryciny są stosunkowo proste, to kolejne strony przywitają Was niezwykle barwnymi i bardzo okazałymi obrazkami. Misterność ich wykonania naprawę zadziwia i sprawia, że lektura książki jest naprawdę bardzo przyjemna.

Polecam „Fungarium” czytelnikom od 9. roku życia. Będzie to ciekawa podróż do królestwa grzybów, która zaskoczy Was nie jedną informacją.
Czytelnicze Podwórko

Coś PIĘKNEGO! Całkowity zachwyt! Nie maiła pojęcia, że to jest takie arcydopracowane. Wydanie zwala z nóg. Wielki format, przepiękny papier, ilustracje wprost niewiarygodnie wspaniałe, dopracowane do perfekcji i moc informacji, o których nie miałam pojęcia. Ta książka robi wrażenie i nie da się obok nie przejść obojętnie.
"Fungarium", to najnowsza pozycja z serii W Muzeum (dostępne są "Botanicum", "Animalium", "Planetarium", "Dinozaurium" - wszystkie oczywiście ukazały się nakładem Wydawnictw Dwie Siostry). Ja niestety poprzednich nie posiadam, ale z tej jestem ogromnie szczęśliwa. Okazało się, że o grzybach wiedziałam mniej niż mało... ale to nic, bo teraz już wiem więcej. Dostałam w końcu Złoty Bilet do Muzeum Grzybów.
Chcę wszystkich oświecić, czyli poinformować, że nie jest to książka wyłącznie dla dzieci. "Fungarium" zapewni "FUN" przedstawicielom każdej grupy wiekowej - nie żartuję. To idealna książka na prezent, dla np. babci, która kocha zbierać grzyby, lub taty, ze smykałką do wiedzy encyklopedycznej, młodsza siostra pokocha ilustracje, a starszy brat poczyta razem z rodzeństwem i będzie tłumaczył trudniejsze fragmenty... to też dobra książka dla wrednej ciotki, która chce otruć wrednego wujka (żart oczywiście - to żart!).
Katie Scott rewelacyjnie odmalował nam grzyby rozmaitych kształtów i kolorów. To świat wielce barwny, fascynujący i wręcz magiczny. Jest też tajemniczy... okazuje się bowiem, że na tę chwilę ludzie poznali tylko 5% gatunków grzybów, a szacuje się, że istnieje ich aż 2,2-3,8 miliona! Nieźle co?
Jedne z najpiękniejszych ilustracji przedstawiają leśne ekosystemy. Tak też mamy lasy strefy umiarkowanej, lasy tropikalne, a także np. ekosystem górski. Możemy poznać z bliska nie tylko grzyby jadalne, czy trujące, ale również takie przedziwne jak pasożyty roślin, grzyby o leczniczym działaniu i np. grzyby entomopatogeniczne (brzmi odjechanie, choć to nie są miłe grzybki, oj nie, nie - wiedzą o tym chociażby owady).
Ta książka ma same zalety. Jest ona z gatunku tych, którymi możemy się chwalić, ze względu na ich wyjątkową urodę i z tych, dzięki którym możemy się popisywać wiedzą w towarzystwie... lub po prostu w lesie - dla własnego bezpieczeństwa i pysznego obiadku.
Zachęcam do nabycia 'Fungarium", bo to książka na zawsze, na lata i na pokolenia. Ma wielką wartość, już ze względu na samo wydanie, ale nie możemy zapominać o informacjach, jakie nam przekazuje i o wartości sentymentalnej, o którą już musimy sami zadbać.

Złoty Bilet to Muzeum Grzybów czeka właśnie na Ciebie
8/10
seria W Muzeum
Wydawnictwo Dwie Siostry

"Fungarium", to najnowsza pozycja z serii W Muzeum...

• Rośliny
  • Literatura dziecięca
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Fungarium. Muzeum Grzybów