Tajemnice Sand Hill Road

Secrets of Sand Hill Road: Venture Capital and How to Get It
Mtbiznes.pl
2020-08-21
2020-08-21

Taki nieco user manual aczkolwiek z wieloma praktycznymi przykładami, więc ciekawy. Jeżeli ktoś zamierza z wiedzy skorzystać warto robić notatki i po nich wracać do książki.

W 2013 negocjowaliśmy umowę inwestycyjną z jednym z warszawskich funduszy VC. Wtedy moja wiedza w tym obszarze była okrojona. Nie bardzo też wiedziałem - skąd czerpać tego typu informacje. Na ratunek przyszli doświadczeni prawnicy, ale koszt konsultacji nie był niski (mowa tu o wysokich kilku tysiącach złotych). Doradcy wyjaśnią wiele kwestii, ale problem pojawia się wtedy, kiedy temat do dyskusji jak tak skomplikowany, że nawet nie za bardzo wiadomo o co pytać.

Książka Kupora dostarcza bardzo szerokiego kontekstu. Powiększa perspektywę i sprawia, że przedsiębiorcy i menedżerowie dostrzegą powiązania na rynku VC, motywacje podmiotów działających w tym obszarze, a także konsekwencje decyzji, które podejmowane są na różnych etapach w cyklu życia przedsiębiorstwa.

Książka "Tajemnice Sand Hill Road" nie sprawi, że negocjując term sheet będziesz mógł/mogła zrezygnować z konsultacji prawnych. Sprawi natomiast, że - uzbrojony/a w nową wiedzę - o wiele lepiej przygotujesz się do rozmów, poszerzając horyzont czasowy decyzji, które wkrótce być może podejmiesz.

Szkoda, że nie miałem okazji przeczytać tak dobrze napisanego kompendium wiedzy 7 lat temu.

Myślę, że z książki o wiele bardziej skorzystają początkujący przedsiębiorcy i menedżerowie, niż przedstawiciele funduszy - chociaż i ci będą mogli w przyjemny sposób usystematyzować sobie trochę wiedzy.

Daję 7, a nie 8 bo nie wszystkie informacje są aplikowalne na rynku polskim - na szczęście zdecydowana większość będzie do wykorzystania. A wszystkie paradygmaty myślowe już z pewnością.

Polecam!

• Biznes