SS-Hitlerjugend. Historia 12 Dywizji SS 1943-1945

Okładka książki SS-Hitlerjugend. Historia 12 Dywizji SS 1943-1945 Rupert Butler
Okładka książki SS-Hitlerjugend. Historia 12 Dywizji SS 1943-1945
Rupert Butler Wydawnictwo: Oskar Seria: Zbrodnicze dywizje SS militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Zbrodnicze dywizje SS
SS-Hitlerjugend. The History of the Twelfth SS Division 1943-45
Oskar
2003-01-01
2003-01-01
II Wojna Światowa SS Hitlerjugend Hitler Dywizje Normandia Ardreny

12 DPanc SS Hitlerjugend. Nikt nie każe ich ani lubić ani kochać. czy za czyny czy za przekonania. Jednak nie sposób nie oddać im ich nieSSamowitych predyspozycji do walki "do ostatniego żołnierza" ! Jak bardzo bym za nimi nie przepadał to zdecydowanie fascynują mnie i staram się czytać "o nich" dostępne publikacje o ich historii. Poniższa książka jest godna polecenia. Więc polecam !!!

Pierwsza połowę czyta się na jeden gwizdek. Bardzo przyjemnie i pochłaniająco. Autor objaśnia, dlaczego powstały obozy ,,harcerskie, sportowe" dla dzieci i młodzieży, ideologia, historia. Druga połowa książki staje się cięższą do czytania, jest już opisany przebieg bitew i użycia młodocianych chłopców do wojny.

Historia Dywizji SS-Hitlerjugend opisana w zwięzły i konkretny sposób. Zawiera sporo zdjęć, map(mogłyby być bardziej czytelne) oraz tabelek.
Mimo, że to książka historyczna to całkiem szybko się czyta. Solidne 7/10.

Mimo, że to książka historyczna to całkiem szybko się czyta. Solidne 7/10.

7/10 jak na razie, Rupert Butler, nie zawodzi !!

7/10 jak na razie, Rupert Butler, nie zawodzi !!

7/10

7/10

Bardzo dobra publikacja przedstawiająca losy nie tylko 12 Dywizji SS "Hitlerjugend", ale także historię i funkcjonowanie samej organizacji o tej samej nazwie. Czyta się lekko i przyjemnie. Duża ilość ilustracji oraz rycin pozwalają zbliżyć się do omawianych wydarzeń. Polecam wszystkim miłośnikom tematyki II wojny światowej.

Krótkie opracowanie dotyczące dziejów dywizji Hitlerjugend zawiera wszystko, co chciałoby się o niej wiedzieć. Trudno tu mówić o recenzji książki, gdyż stanowi ona swoiste curriculum vitae oddziału. Jest tu wszystko: od samych początków utworzenia pierwszego zgrupowania przez opis szkolenia, organizację, trudności z jakimi Waffen SS borykało się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych aż do praktycznej likwidacji SA w 1934 roku oraz udział w wojnie.
Jeżeli przyszłoby określić którykolwiek pododdział niemieckich sił zbrojnych biorących udział w Drugiej Wojnie jako najbardziej oddany swojemu Fuhrerowi (czy jak to się ładnie mówi - fanatyczny) to miano to najbardziej pasowałoby właśnie do 12 dywizji pancernej SS. Indoktrynacja i sposób doboru rekrutów były pierwszym etapem pozyskiwania odpowiednich ludzi, szkolenie drugim, a na końcu współpraca ze znacznie bardziej doświadczoną dywizją „LSSAH”.
W toku opowieści o Hitlerjugend przewija nam się skrócona wersja wojny ze szczególnym uwzględnieniem udziału Waffen SS na różnych teatrach działań bojowych. Największym operacjom – walkom z alianckim desantem w Normandii, próbom wydostania się z okrążenia pod Falaise, kontrofensywie w Ardenach, a także desperackiej obronie na Węgrzech – poświęcono więcej miejsca kładąc nacisk na działalność tytułowej dywizji.

Pomijając aspekt moralny i fakt uznania SS oraz jej zbrojnego ramienia: Waffen SS za organizacje zbrodnicze przez międzynarodowy trybunał w Norymberdze należy mieć na uwadze fakt, który bardzo często umyka osobom udzielającym się w temacie Drugiej Wojny. Mianowicie trzeba pamiętać, że SS stanowiło oczko w głowie Hitlera – był to byt niejako reprezentacyjny, łączący w sobie najwyższą skuteczność, najnowszy sprzęt (priorytety przy zaopatrywaniu) oraz całkowite oddanie sprawie. Skutkiem tych czynników była niesamowita efektywność dywizji i brygad SS, które rzucane na najtrudniejsze odcinki frontów, walczące bardzo często w niesprzyjających warunkach, przy przewadze liczebnej ze strony przeciwnika, wielu brakach aprowizacyjnych osiągnęły najwięcej ze wszystkich grup bojowych użytych w czasie wojny. Pod względem militarnym osiągnięto więc pełny sukces w stworzeniu niezwykłej siły zdolnej do najwyższych poświęceń. Pytanie o koszt tego przedsięwzięcia pozostaje otwarte.

• Monografie i opracowania historyczne
  • II Wojna Światowa