Podróże Gulliwera

1952-11-01
Jan Kott

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dojrzała książka jak na literaturę dla dzieci. Polityczny układ krainy Liliputów jest inspirującym systemem. Przykładowo "Jeżeli majątek [fałszywego] oskarżyciela nie wystarcza na pokrycie [...] pretensji, rząd pokrywa je z własnych funduszów, stwierdzając tym samym zasadę ich prawomocności.", co oznacza, że jeżeli prawo stanowione narzuca jakieś rozwiązanie, to ponosi za to narzucenie odpowiedzialność. Mimo wszystko dalsze losy Guliwera w tymże państwie odsłaniają obrzydliwą naturę ludzkiego władztwa.

"kto dobroczyńcy swemu złem za dobre odpłaca, świadczy, iż serce jego jest niezdolne do uczuć szlachetnych i uczciwych, nie może więc przynieść żadnego pożytku społeczeństwu i nie powstrzyma go od wyrządzenia mu szkody. Lepiej zatem, by nie żył."

"Zabić bliźniego można w uniesieniu, w gniewie, nierozmyślnie, ale oszust długo i z krwią zimną układa plan swojej zbrodni, ma czas obliczyć jej następstwa i nie zasługuje na litość ani przebaczenie."

Dawno, nie potrafię określić oceny

Dawno, nie potrafię określić oceny

„podróże gulliwera” to prosto, ale uciążliwie i nużąco zbudowany tekst. doceniam w nim dość udane próby skomentowania natury ludzkiej, elementy polemizujące z XVIII-wiecznymi przywarami angielskiego społeczeństwa i wbijanie szpilek mieszczaństwu, ale jednocześnie to wszystko skutecznie wyklucza dzieło z obrębu literatury młodzieżowej. to powieść niesmacznie rubaszna, nieangażująca i mizantropijna. tytułowy bohater podróżuje po wyobrażonych krainach zamieszkiwanych przez różne grupy (ludzi maluteńkich, olbrzymów, gadające konie i chaotycznych naukowców). można dzięki temu zatopić się nieco w ich niedookreślonym klimacie, ale jednocześnie wszystkie podróże odbywają się wedle jednego i powtarzalnego schematu. wspomniane wątki socjologiczno-kulturowe też wymagają dość skonkretyzowanej wiedzy historycznej dotyczącej zarówno ówczesnej epoki, jak i angielskiego społeczeństwa.

było to dziwne, mozolne i momentami żenujące - nawet z uwzględnieniem oświeceniowych kontekstów.

Dla ludzi z dystansem umiejących czytać między wierszami.

Przedstawianie tytułu jako kanonu książki dziecięcej jest dla mnie największą niezrozumiałą w świecie literatury. Dużo, dużo!, więcej wyciągną z niej dorośli czytelnicy zdolni do głębszej analizie kondycji społecznej tak minionych, jak bieżących epok.

Dla ludzi z dystansem umiejących czytać między wierszami.

Z dzieciństwa pamiętam, że jest to bajka. I o ile można by tak myśleć śledząc podróże Guliwera do krainy liliputów i olbrzymów, to następne podróże, zwłaszcza do krainy doskonałych i rozumnych istot - koni, już lekkie nie są. Skłaniają do refleksji nad naturą człowieka, która daleka jest od łagodności. Zaskakuje aktualność w dzisiejszych czasach postaw ludzi przedstawionych przez autora. Momentami rozmyślania te są odkrywcze. Niesamowite, że książka ta została napisana w 1726 r.

Świetna.

Świetna.

audiobook

audiobook

Książka mocno nierówna autor nie miał najlepszego pióra . Co do charakteru bardziej jest to satyra niż książka dla dzieci bardziej dla dorosłych skierowana. Z wieloma tezami można się zgodzić ale też z częścią nie bardzo. Co najbardziej spodobało mi się to opis naukowców z krainy Laputy wypisz wymaluj współcześni łysency genderyści klimatyści postacie typu Klaus Szwab czy żydowski "mędrzec"uwielbiany przez postępowców Harari . Jest to poniekąd krytyka stanu gdzie nauka staję się religią która okazuje się bez sensu i nieprzydatna oraz marnowanie pieniędzy publicznych na bezsensowne badania. Tak ogólnie to bardziej książkę dorosłym polecam niż dzieciom

takie o, nastoletnie

takie o, nastoletnie

Niezbyt udany powrót do nastoletniej lektury, nie potrafię odnaleźć dziecięcego zadziwienia.

• Klasyka
  • Dzieciństwo