Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu

Okładka książki Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu
Renia Spiegel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik

Mój pamiętnik – Renia Spiegel

Link do recenzji

412 68 311

'Wojenko, wojenko, cóżeś Ty za Pani....'

Przy niedzieli, porozmawiajmy o książce: ''Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu''. Kim była Autorka pamiętnika? To polska Żydówka, której historia jest dramatyczna, bowiem kres jej życia nastąpił w wieku zaledwie osiemnastu lat.

Na chwilę przed wybuchem II wojny światowej, Renia wraz z siostrą i...

Książka ukazuje przeżycia dziewczyny, której wojna zabrała wszystkie młode lata. Pozycja jest bardzo przejmująca. Mimo młodego wieku autorka opisuje wszystko bardzo dojrzale.

Nie będę wielce rozwodził się nad "Dziennikiem Reni Spiegel", gdyż jest to po prostu zwyczajny dziennik nastolatki pisany dla siebie. Renia w swoim dzienniku pisze o koleżankach, kolegach, szkole, w niewielkim stopniu o swojej rodzinie, z którą wówczas mieszkała czyli o siostrze i dziadkach. Natomiast dużo miejsca poświęcała tęsknocie za matką, a najwięcej swojej miłości...

Książka mało interesująca. Zwykły pamiętnik nastolatki, czyli miłostki i o wojnie w nim jest mało

Wstrząsająca lektura. Gorąco polecam

Na półkach: , , , ,

Reniu, Reniu, Julio'1942, myślałaś że twoja miłość wygra z barbarzństwem wojny? Chciałaś kochaniem, jak orężem zwyciężyć? I odgonić strach, szykany, poniżenie? I śmierć?
Pisałaś swój dzienniczek, jak list do przyjaciela, żeby mieć się do kogo poskarżyć na samotność i tęsknotę za rodzicami, pochwalić sukcesami w szkole, utrwalić kłebiące się w głowie wiersze.
Ale...

Czytaliście kiedyś cudzy pamiętnik? Albo mieliście w planach wykraść i ukradkiem przeczytać choć mały fragment? Dla jednych kuszące, dla innych nie do pomyślenia. Dziennik Reni Spiegel stanowi dużą sensację w świecie literatury, bowiem został odnaleziony dopiero po 70 latach.

Piętnastoletnia Renia Spiegel zaczęła pisać swój dziennik od stycznia 1939 roku i kontynuowała go...

Ciężko ocenić tę pozycję. Jest to autentyczny dzienniczek młodej niesamowicie uzdolnionej, wrażliwej nastolatki, która pisała swoje przeżycia jak niemal większość dziewczynek do szuflady przelewając emocje na papier bez zamiaru udostępniania tekstu do czytania innym. Czytając dziennik czułem się niezwykle nieswojo, ponieważ z biegiem przewracanych kart ma się wrażenie...

Bardzo ważne świadectwo II wojny światowej z trzech powodów:
1) Dziennik napisany w języku polskim, uwzględniający lokalny folklor i kulturę.
2) Cenne źródło wiedzy na temat stanów emocjonalnych młodej dziewczyny w ważnym okresie historii i jej osobistego dojrzewania.
3) Dziennik zawiera próby literackie młodej Reni, które w moim odczuciu są na wysokim poziomie.

Najtrudniej pisać recenzje książek, które są prawdziwym świadectwem minionych wydarzeń. Renia Spiegel to polska Żydówka, która zaczęła prowadzić dziennik jako piętnastolatka. Dziennik Reni został odnaleziony po 70 latach w jednej z nowojorskich skrytek bankowych.
Na stronach dziennika Renia opisywała wojenną codzienność, którą widziała z okien swojego domu w Przemyślu....

• 2021
  • Do kupienia
  • Literatura faktu
  • Biografie
  • Z polecenia

Renia Spiegel Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu Zobacz więcej