Ta śmieszna i straszna PRL

Okładka książki Ta śmieszna i straszna PRL Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki
Okładka książki Ta śmieszna i straszna PRL
Grażyna BąkiewiczArtur Nowicki Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ale historia... (tom 8) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa

Kocham tą serie całym sercem <3

Kocham tą serie całym sercem <3

Świetna seria

Świetna seria

Opis PRL dla młodszych nastolatków, mix komiksu i książki historycznej z fantazjami, treść merytorycznie przyzwoita.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Książka pt. "Ta śmieszna i straszna PRL" to lektura ciekawa dla nastolatków, którzy przespali lekcje o PRL w szkole albo dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z tymi zagadnieniami. Krótko mówiąc, dla laików w temacie. Książka napisana jest w lekki i zabawny sposób, a także urozmaicona jest o liczne mini komiksy, przez co czyta się ją z przyjemnością. Osoby, które posiadają już pewną wiedzę o PRL, nie dowiedzą się zapewne niczego nowego z niniejszej książki, która, jak na pozycję ponad 200-stostronnicową, nie zawiera zbyt wiele informacji. Minusy to brak podziału na rozdziały i, moim zdaniem, irytujący charakter głównej bohaterki Meli.

Nie często miałam okazje czytać o czasach PRL-u, jakoś tak nawet w szkole chyba nie do końca omawialiśmy ten okres w naszej historii. A szkoda.
Muszę przyznać, że lektura tej książeczki zachęciła mnie do poszukiwań innych pozycji o tym okresie w naszych dziejach, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Bardzo przyjemnie się czytało.

Jak zachęcić nastolatków do poznania historii i nie słyszeć, że coś jest nudne? Stworzyć książkę, która je oczaruje. Napisać ją lekkim piórem usiłując używać języka nastolatków i połączyć ją z komiksem. Stworzyć bohaterów - innych niż im znani - mieszkających w zupełnie innym, nowocześniejszym świecie w stylu Jetsonów, dać im dziwne umiejętności i cofnąć w przeszłość. Czego można się z niej dowiedzieć? Wielu przydatnych i bardzo ciekawych rzeczy. Dlaczego tak ważne było świętowanie 1-go maja i 22-go lipca? W jaki sposób świętowano? Dlaczego ludzie decydowali się na wykonywanie absurdów władzy? Dlaczego w PRL ciągle brakowało papieru toaletowego? Jak wyglądały miasta przez 45 lat zniewolenia? Jak ubierały się dzieci do szkoły? Na te i na wiele innych pytań odpowiada właśnie ta książka. Ja jestem nią zauroczona i wiem, że kolejne części (jest ich 7) znajdą się na książkowej półce mojego syna.

1955

Bardzo fajny sposób na przedstawienie dzieciakom, tak dla nich odległych i niezrozumiałych czasów jak PRL.

Historię opowiada 12-letnia Mela, która ma pstro w głowie, lubi się wygłupiać i lubi, jak inni się z tych wygłupów śmieją. Marzy, żeby nauczyć się grać na saksofonie jak jej prababcia, która była buntowniczką...
W tym tomie nastolatkowie przenieśli się w lata 50. XX w. Ich nauczyciel historii kazał im sprawdzić, dlaczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stale brakowało papieru toaletowego. Szukając odpowiedzi, uczniowie dowiedzą się, dlaczego w PRL-u świętowanie było obowiązkowe, noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane, czym jest gruźliczaka i kim był stacz kolejkowy oraz gdzie i dlaczego wybuchł pierwszy strajk.
Czy bohaterowie znajdą odpowiedź na pytanie Cebuli? Co Mela zabierze ze sobą z lat 50. XX w.?

Autorka wykorzystała elementy fantastyki, magii i stworzyła ciekawych bohaterów, aby za ich pomocą zainteresować czytelnika dziejami Polski. Wiele humorystycznych sytuacji i komiks ułatwia przyswojenie faktów historycznych.
Aż nie mogę uwierzyć, że były czasy, kiedy w sklepach brakowało praktycznie wszystkiego, nawet papieru toaletowego, a w czynie społecznym zbierało się, do słoików, stonkę ziemniaczaną.
Dzięki książce czytelnik przekona się, że każdy ma coś ze swoich przodków. Dowie się, że ważna jest współpraca i przyjaźń, przypadek może wiele zmienić w naszym życiu, a brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka może zakończyć się… przejażdżką na taczkach, oraz że wszystkich nie da się zmanipulować.

Bardzo chciałabym móc uczyć się historii w taki sam sposób jak bohaterowie. Byłoby super, na własne oczy, przekonać się jak żyli Polacy w poszczególnych wiekach oraz posiadać magiczne umiejętności bohaterów, „(…) bo przecież fajnie umieć coś, czego nie potrafi nikt inny.”

Serię polecam wszystkim tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat naszej ojczyzny. Gwarantuję Wam, że nie tylko poznacie fakty historyczne, ale również ciekawostki, o których nie przeczytacie w podręczniku.
Ja na pewno sięgnę po kolejne książki z cyklu, bo muszę zaznaczyć, że pomimo tego, iż jest ona skierowana do młodego czytelnika, starszego również może zachwycić.

Gdybym tak była uczona historii, na pewno zakochałabym się w tej "nauczycielce życia".
Pomimo że opowieść jeść z dużą dawką fantastyki, bo uczniowie za pomocą ławki przenoszą się w czasy, których tyczy dany tom, to poznają rzeczywistość tamtych czasów. Moja córka uwielbia całą serię.
Polecam, szczególnie przy wprowadzaniu młodych uczniów w świat historii.
Polecam zarówno wersje papierowe jak i audiobooki.

Polecam, szczególnie przy wprowadzaniu młodych uczniów w świat historii.
Polecam zarówno...

• Historyczne