Ludzie chcą zysku, nie wyzysku. Postępowy kapitalizm na czasy niezadowolenia

Okładka książki Ludzie chcą zysku, nie wyzysku. Postępowy kapitalizm na czasy niezadowolenia
Joseph E. Stiglitz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biznes, finanse
biznes, finanse
PEOPLE, POWER, AND PROFIT. PROGRESSIVE CAPITALISM FOR AN AGE OF DISCONTENT
Wydawnictwo Naukowe PWN
2020-08-24
2020-08-24
Bartosz Sałbut
finanse ekonomia biznes kapitalizm gospodarka globalizacja wolny rynek

Okładka książki Błąd pomiaru. Dlaczego PKB nie wystarcza. Jean-Paul Fitoussi, Amartya Kumar Sen, Joseph E. Stiglitz
Ocena 1,0
Błąd pomiaru. ... Jean-Paul Fitoussi,...
Okładka książki Na Krawędzi: Opowieści o Kryzysie Niall Ferguson, Joseph E. Stiglitz, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Na Krawędzi: O... Niall Ferguson, Jos...

Niestety, mimo że Stiglitz jest laureatem ekonomicznego Nobla, to wydaje się, że od dłuższego czasu jest raczej ideologiem niż naukowcem. Oczywiście również człowiek nauki może mieć swoje preferencje i poglądy, jednak problem pojawia się wtedy, gdy przesłaniają one trzeźwy osąd. A tak jest w przypadku Stiglitza, który choć w "Ludzie chcą zysku..." niejednokrotnie celnie punktuje wady amerykańskiego modelu gospodarczego (tak, to głównie na nim skupia się autor), tak bardzo często błędnie lub niepełnie przedstawia przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie mówiąc już o niemalże obsesyjnej niechęci do prezydenta Trumpa (fakt, jego prezydentura nie była szczególnie udana, ale krytyka Stiglitza jest wręcz karykaturalna, powielająca prymitywne kalki).

Podsumowując: lepiej sobie darować, to nie jest zbyt rzetelna praca naukowa czy popularnonaukowa.

Dodaj cytat z książki Ludzie chcą zysku, nie wyzysku. Postępowy kapitalizm na czasy niezadowolenia