Vivien Leigh

9788379619399
Zofia Łomnicka

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Najpiękniejsza, najzgrabniejsza, najbardziej czarująca – gdyby wdzięk i urodę można upersonifikować, moje wyobrażenie o tych przymiotach uosabiałaby w dzieciństwie Vivien Leigh. Vivien, a właściwie Scarlett – bo mój dziecięcy umysł nie dopuszczał do siebie przekonania, że „Przeminęło z wiatrem” to ‘tylko’ film, a utratę wiary w istnienie Scarlett O’Hara Butler Kennedy odchorowywałam bardziej niż tę w św. Mikołaja.
„Przeminęło z wiatrem” to ulubiona bajka mojego dzieciństwa, zgoła bardziej angażująca niż wszelkie tam smerfy czy muminki; oglądana dzień w dzień, i to wielokrotnie – aż maltretowana ciągłym przewijaniem kaseta VHS odmówiła współpracy i niektóre sceny spowijała szara chmura na ekranie. Ale nic to, wszak dialogi znałam na pamięć! „Gone with the wind” to też jedna z tych nielicznych ekranizacji powieści, którą po dziś dzień uznaję za lepszą od książki. I nie wyobrażam sobie, abym potrafiła przetrwać choćby rok bez ponownej emisji – to bajka z gatunku tych, które trzeba sobie rokrocznie dawkować w celu przetrwania!
Biograficzną powieść o Vivien Leigh autorstwa Anne Edwards spowija natomiast ukłucie nie tyleż rozczarowania, co żalu. Dziś, już jako dorosła kobieta, rozumiem oczywiście, iż nie czytam biografii Scarlett, tylko odgrywającą jej postać aktorki, ale i tak była to lektura pełna nostalgii i smutku, gdyż – co tu kryć – w moim wyobrażeniu o idealnym świecie Vivien Leigh zasługiwała na lepsze, szczęśliwsze życie.
Biografistka wywiązała się jednak ze swoich zadań ze wszech miar rzetelnie i poznajemy całościowy przekrój życia pięknej Viv – od ascetycznej młodości spędzonej w zakonach, po przedwczesny zgon wskutek gruźlicy. To angażująca opowieść o wielkiej miłości do Laurence'a Oliviera – największego amanta tamtych czasów, nad którą zawisło widmo okrutnej choroby umysłowej. To też pełne nostalgii spojrzenie na świat kinematografii, która dziś już chyba nie istnieje; z odwiecznym rozdwojeniem aktorów pomiędzy teatr a film.
Długo przymierzałam się do lektury tej książki i absolutnie jej nie żałuję. Ukłucie żalu należy w tym przypadku zaliczyć jako część dobrodziejstwa inwentarzu – nikt nie lubi, gdy funkcjonująca w jego umyśle legenda nie tyle sięga bruku, co po prostu – okazuje się człowiekiem.

Piękna kobieta i tragiczne życie... straszne.

Piękna kobieta i tragiczne życie... straszne.

Z sentymentem...

Z sentymentem...

"Vivien Leigh tworzyła swoje życie z marzeń i fantazji, w których nie istnieją porażki"

Bardzo dobra i solidna biografia, widać, że autorka przyłożyła się do pisania jej. Czytając poznajemy Vivien z jednej strony jako pełną radości, marzeń i dziecięcego zapału kobietę, a z drugiej jako bardzo nieszczęśliwą, zagubioną i pełną lęku osobę. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą bliżej poznać Vivien Leigh i wyruszyć z nią w podróż po jej ciekawym, pełnym skrajnie różnych emocji życiu.

Biografia jest dobrze i ciekawie napisana, ale zawiodłam się na człowieku. Idealizowałam Vivien na podstawie jednego z moich ulubionych filmów i niestety moje wyobrażenie bardzo odbiegało od tego, jaka była na prawdę.

Najnowsza książka z cyklu Ikony Kina ma jedną wadę – w przeciwieństwie do poprzednich pozycji (takich jak biografia Audrey Hepburn, Grace Kelly lub Katherine Hepburn) została napisana w sposób dość chaotyczny: zaczyna się staraniami o rolę Scarlett, by następnie powrócić do początków rodzinnej historii. Na próżno szukać w niej skandali i brudów, którymi chętnie żywiłaby się prasa brukowa. To historia, w której przeplata się szczęście i cierpienie. I chociaż tych gorzkich chwil wraz z upływem lat pojawiało się znacznie więcej niż radosnych epizodów, to jednak książka Anne Edwards wyraźnie wskazuje, iż Vivien Leigh była silną i upartą kobietą, która z podniesionym czołem stawiała się wszelkim przeciwnościom i wyzwaniom, czy to na scenie, czy w życiu prywatnym.

Cała recenzja dostępna tutaj: http://portafortunas.pl/vivien-leigh-anne-edwards-recenzja/

Zapraszam do lektury recenzji, mam nadzieję że was zachęci ponieważ to jedna z lepiej przygotowanych biografii: http://www.przeminelozfilmem.pl/2015/01/przeminea-z-wiatrem-biografia-vivien.html

Niech nie zmyli okładka i data polskiego wydania... książkę napisano w latach 70. Czyli lekki zawód.
Dość rzetelna biografia jednej z najpiękniejszych i wyjątkowych aktorek. Sporo rzeczy opiera się na zapiskach z listów aktorki do przyjaciół, które wysyłała w sporych ilościach.
Mamy opis całego życia aktorki, jej udział w sztukach teatralnych i filmach, opis związku z sir Oliverem i innymi opisami. Czytelnik może jedynie odnieść wrażenie, że autorka już w dzieciństwie Vivien szukała objawów jej choroby.
Brakuje może analizy sztuk, ich odbioru i znaczenia po latach. Tak samo przemilczano kompletnie skłonności homoseksualne męża aktorki, które też miały wpływ na jej życie i możliwe, że i późniejszą chorobę psychiczną.
Zaskakuje brak zdjęć z Jackiem czy córką. Przydałaby się aktualizacja jak po wielu latach jest spostrzegana aktorka i jej dorobek.

Rzetelna biografia, bogata w piękne fotografie. Napisana z dużym szacunkiem dla wspanialej aktorki, interesującej kobiety. Bez wyciągania brudów, bez taniej sensacji, od najwcześniejszych lat aż po dramatyczny kres. Pokazuje trudne życie gwiazdy, która na zawsze pozostanie ikoną kina. Nieśmiertelność dała jej rola Scarlett i aż trudno uwierzyć, że Vivien ciągle wątpiła w swój talent i stale walczyła o uznanie krytyki i męża – nieosiągalnego wzorca Lawrenc’a Olivier’a. Dzięki tej biografii bliżej poznałam jedną z moich ulubionych aktorek. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom biografii, kina, ale nie tylko. Biografia Vivien powinna doczekać się ekranizacji.

Świetnie napisana książka, oddaje klimat tamtych czasów, wprowadza czytelnika w świat, który jest dla wielu marzeniem - czujesz jakbyś tam był, widział, słyszał. Sama postać Vivien bardzo zaskakuje.
Nie przepadam za biografiami, ale ta jest rewelacyjna.

Nie przepadam za biografiami, ale ta jest rewelacyjna.

• Biografie
  • Kino