Nauczycielka

W.A.B.
2015-04-01
2015-04-01
Aldona Zaniewska

Matylda i Xavery - ona nauczycielka niemieckiego a on pisarz z głową w chmurach. Poznali się na studiach i od tego czasu spędzali mnóstwo czasu razem. Szybko również wspólnie zamieszkali. Matylda podzwiwiala pasję Xaverego i wspierała go w pisaniu przejmując wszystkie finansowe i domowe obowiązki. Oczekiwała od niego że się w końcu oświadczy a najbardziej chciała zostać mama. Ogromnie tego pragnęła jednak Xavery był odmiennego zdania. Zbywał ją że nie mają dobrej sytuacji finansowej i że jak tylko odniesie suces to wszystko ona otrzyma. Sukces pojawił się po latach, po wspólnie napisanej trylogii a wraz z sukcesem Xavery zniknął z dnia na dzień. Nie zostawił nawet listu z wytłumaczeniem dlaczego odszedł. Serce Matyldy pękło a rozpadło się całkowicie gdy parę tygodni później ujrzała byłego partnera w gazecie, stojącego obok kobiety w ciąży. Mijają lata a nauczycielka i pisarz "przypadkowo" mają ponownie się zobaczyć w szkole Matyldy w ramach warsztatów pisarskich.

Sama fabuła książki nie była zła jednak była w moim mniemaniu napisana zbyt chaotycznie. Rozdziały przeplatały się z wymiana emaili przed spotkaniem bohaterów, z opowieścią Matyldy, z fabułą nowej książki Xaverego, początku ich związku i wspomnieniami z dzieciństwa tych dwojga. Zostały również pomieszane gatunki - a mianowicie bylo wszystkiego po trochu: thrillera psychologicznego, romasu i obyczajówki. Nie wiem co do końca myśleć o tej pozycji ale wątpię abym ją jeszcze kiedykolwiek przeczytała po raz drugi.

Nie mogłam zignorować książki o takim tytule! W końcu jestem nauczycielką. W dodatku we wrześniu wyzwanie LC dotyczy książek o szkole, nauczycielach i uczniach. Wzięłam więc z bibliotecznej półki starannie wydaną niewielką powieść austriackiej pisarki Judith W. Taschler, na okładce której widnieje zagadkowa postać kobieca, odwrócona do nas tyłem i pokazana tylko od pasa w dół w stroju, który można nazwać nauczycielskim. Dlaczego nie ma twarzy? Przed jakimi drzwiami stoi? Kim jest? Takie pytania pojawiły się jeszcze przed otwarciem tej książki.
Powieść przedstawia historię miłosną między początkującym pisarzem a nauczycielką niemieckiego, która została przerwana z nieznanych przyczyn. Pewnego dnia Matylda po powrocie do mieszkania nie zastała w nim ani ukochanego Xavera, ani jego rzeczy. Nigdy nie doczekała się wyjaśnienia, chociaż w prasie znalazła informacje o jego małżeństwie z celebrytką i córką bogatego hotelarza Denise. Trzeba przyznać autorce, że już samo zawiązanie akcji jest intrygujące i sprawiło, że wpadłam w nią po uszy. Dodatkowo smaczku dodaje sposób, w jaki prezentowana jest fabuła. Po kolei przenosiłam się w przeszłość i teraźniejszość, ale także poznawałam historie opowiadane przez bohaterów, bo od zawsze był to ich ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Każde z nich przedstawia drugiemu swoją wersję losów własnych i dawnego ukochanego/ ukochanej, a to z kolei zmusiło mnie do zastanawiania się nad tym, co w ich opowieściach jest prawdą, a co tylko prowokującą fikcją literacką stworzoną na użytek spotkania po latach. Oprócz tego w książce znajduje się korespondencja mailowa Matyldy i Xavera, dialogi prowadzone między nimi, zapis przesłuchań prowadzonych przez policję.
Co ciekawe, ta historia nie dzieje się w szkole. Co prawda powodem, dla którego dawni kochankowie spotykają się po 15 latach jest projekt kuratoryjny przeznaczony dla szkół, a bohaterowie są jego uczestnikami, ale to, co ważne pomiędzy nimi odbywa się poza szkołą.
Jednakże profesja Matyldy ma tutaj duże znaczenie. Pomyślałam sobie, że autorka wykreowała ją z dużym znawstwem cech charakterystycznych dla nauczycieli. Matylda jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i doskonale wie, jakie struny poruszyć w Xaverze, aby zmusić go do oczekiwanych reakcji. Przyjmuje na siebie obowiązek sprowadzenia go na drogę moralności i zmuszenia do przyznania się do win i powiedzenia prawdy. Jest jego spowiednikiem, psychologiem i wychowawcą. Wytyka mu błędy, analizuje ich przyczyny i nakazuje poprawę- całkiem jak nauczyciel poprawiający uczniowskie prace.
„Nauczycielka” to książka zaskakująca, bo jest zupełnie czym innym, niż byśmy oczekiwali. Co chwilę pojawiają się w niej nowe fakty, a z szaf bohaterów wypadają kolejne trupy. Trochę w tym romansu, trochę kryminału, dużo psychologii, a wszystko podane w wyśmienitym stylu.
Bardzo polecam „Nauczycielkę” nie tylko nauczycielom.

#WyzwanieLCwrzesień2022

"Pozwalanie historiom na wyrastanie w głowie jest wspaniałe i sprawia radość, zapisywanie ich później to kompletny masochizm."
Książkę "Nauczycielka" jakiś czas temu kupiłam na wyprzedaży. Trzeba przyznać, że jest to bardzo tak jakby elegancko wydana książka, twarda oprawa, porządnie sklejone kartki i intrygująca okładka. Na mojej półce trochę musiała postać, ale teraz nadszedł jej czas za sprawą wrześniowego wyzwania LC.
To moje pierwsze spotkanie z autorką, zresztą są tylko trzy książki przetłumaczone na nasz język.
"Nauczycielka" opowiada nam historię miłości od pierwszego wejrzenia Matyldy i Xavera, którzy poznali się na studiach. Połączyła ich jeszcze miłość do literatury, wydawało się więc, że nic nie będzie stało dla nich na przeszkodzie aby żyć długo i szczęśliwie..., lecz pewnego dnia Xaver p prostu znika. Po wielu latach ich drogi przypadkowo krzyżują się ponownie. Zaczynają sobie opowiadać czas spędzony bez siebie, może to jest właśnie ten moment, że mogą już wyznać sobie wszystko, wyjaśnić wszelkie niedopowiedzenia, poznać prawdę. Lecz czy to będą szczere wyznania?

"Jedyny problem w ich związku stanowi to, że pisarz tęskni za sukcesem, którego nie osiąga, a nauczycielka pragnie dziecka, na które pisarz jej nie pozwala z powodu egzystencjalnych lęków. Poza tym są szczęśliwi, a przynajmniej tak sądzą."
W tej książce bardzo specyficznie przedstawiona jest narracja, w sposób mieszany, czyli za pomocą maili, listów, zwykłej prozy oraz dialogów. Dzięki korespondencji łatwiej możemy poznać w jaki sposób przebiegała ich relacja. Możemy także zobaczyć w jak odmienny sposób ludzie odbierają i interpretują te same wydarzenia. Opowiadane sobie wzajemnie na przemian historie przez Matyldę i Xavera podane sa w taki sposób, że do końca nie mamy pewności, co w nich jest prawda a co tylko ich fantazją.
Książka zawiera w sobie także lekki wątek kryminalny, w którego sami nasi bohaterzy bardzo się angażują.
Wydawałoby się, że już wszystko wiemy, niby wszystko jest jasne, lecz właśnie wtedy autorka całkowicie nas zaskakuje swoją fabułą.
W zasadzie cała ta historia mogłaby spotkać każdego z nas, dobrze więc, że mnie takie przeżycia ominęły...
Lektura dość przyjemna, może nie bardzo porywająca, ale czyta się dobrze a samo zakończenie zaskakuje.

"Najbardziej tragiczne jest to, że każdy człowiek może żyć tylko raz. Uważam, że to jest tak, jakby człowiek w ogóle nie miał życia. Wielu ludzi decyduje się za młodu na zupełnie niewłaściwą ścieżkę życiową, a potem na starość uświadamiają sobie, że zmarnowali życie. Czy to nie jest jak farsa, jak kiepski dowcip?"
Muszę jednak przyznać na koniec, że patrząc na okładkę i tytuł spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Lecz nie mogę powiedzieć, że czas spędzony nad tą lekturą, to zmarnowany dzień. Warto czasem przeczytać coś zupełnie odmiennego od tego, co zazwyczaj czytamy.

#WyzwanieLCwrzesień2022

Tajemnicza!

Tajemnicza!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Lektura zaskakująca, przynajmniej dla mnie, spoedziewałem się zupełnie czegoś innego. Bardzo osobista ze względu na konstrukcję. Wciągająca, bo kiedy wydaje Ci się, że już wiesz wszystko, autorka zaskakuje.

Przyjemna lektura, na umilenie podróży, lub na dwa wieczory ze szklanką herbaty.

Piękny język, głębokie i wiarygodne postacie, poruszająca historia... Szkoda, że tylko trzy książki Autorki dostępne są w języku polskim

Nieoczywista, zakończenie zaskakuje. Dobrze się ją czyta.

Nieoczywista, zakończenie zaskakuje. Dobrze się ją czyta.

Książka wciąga powoli, aż do momentu, że nie można przerwać. Pod pozorną banalnością kryje się dramat z przeszłości Bardzo podobał mi się opis sytuacji z perspektywy jej i jego oraz niewiadoma , która kryła się za rogiem Myślę, ze wielu czytelników odnajdzie część relacji damsko męskich z własnego życia. Związek, miłość, rutyna, manipulacja, gra, żal, tragedia....wszystko tu jest Bardzo polecam

1976

Z początku sądziłam,że będzie to zwykła opowieść o miłości. Kilka maili wymienionych pomiędzy dawnymi kochankami. Minęło kilkanaście lat, mają się znów spotkać, po tylu latach i tylu nowych doświadczeniach. Ich rozmowy dotyczą przeszłości, opowiadają o sobie. Dochodzi do spotkania...
I książka staje się niczym wizyta w konfesjonale. Matylda zmusza Xaviera,do rozliczenia się z przeszłością, wyznania trudnej prawdy i pogodzenia się z sobą. Zaczęło się niewinnie, a wyszło niebanalnie. Godna polecenia książka!

Może będę okrutna, ale powiem, ze szkoda czasu na tę książkę.

Może będę okrutna, ale powiem, ze szkoda czasu na tę książkę.

• 2015
  • 2015