W Paryżu dzieci nie grymaszą

Okładka książki W Paryżu dzieci nie grymaszą Pamela Druckerman
Okładka książki W Paryżu dzieci nie grymaszą
Pamela Druckerman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Bringing Up Bébé
Wydawnictwo Literackie
2013-06-13
2013-06-13
Małgorzata Kaczarowska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ktoś mi polecał tę pozycję i pomyślałam, że pod koniec roku po nią w końcu sięgnę. Ale w sumie nie wiem co ja przeczytałam. Na pewno nie jest to poradnik. Nawet przez pierwsze 30% książki jest niewiele o dzieciach, a bardziej o różnicach między USA i Francją, takich obyczajowych i jak autorka się próbowała odnaleźć we Francji. Jedyny plus tej książki to to że dosyć gładko się czyta, jest napisana lekkim językiem, autorka rzuca żartami. 3 gwiazdki za sam styl pisania, bo treść nie dla mnie.

Dzięki książce dowiecie się, jak do tematu ciąży i rodzicielstwa podchodzi się we Francji. Autorka porownuje to podejście, z tym jakie jest w USA.
Fajnie się czyta. Można znaleźć dla siebie różne inspiracje.

Fajnie się czyta. Można znaleźć dla siebie różne inspiracje.

Bardzo przyjemna lektura. Autorka świetnie połączyła opis zderzenia kultury amerykańskiej, w której została wychowana z kulturą francuską, paryską, w której przyszło jej wychowywać swoją córkę. Bardzo fajnie wyważone proporcje opisów swoich wyobrażeń, doświadczeń i badań naukowych.
Świetna książka na polepszenie humoru dla wszystkich rodziców, a przy okazji można się zasugerować jakąś ciekawą radą.

Bardzo miła i lekka książka dająca przestrzeń na bycie sobą w macierzyństwie. Wiele rad jest już przestarzałych i nieaktualnych, ale mimo to książkę polecam zwłaszcza kobietom przygotowującym się do roli matki.

Książka napisana została luźnym, żartobliwym językiem o tym jak zostać dobrą mamą, ale też jednocześnie szczęśliwą kobietą. Można z niej dowiedzieć się między innymi:
-że warto dać dziecku chwilkę gdy płacze wybudzone ze snu i podejść dopiero za 5-10 minut i przytulić czy też sprawdzić czego potrzebuje (oczywiście nie zostawiać dziecka o zgrozo do "wypłakania" się w samotności!)
-że warto, aby dziecko miało stałe, określone pory jedzenia bez podjadania w parkach itd.
-że warto pozwolić dziecku być dzieckiem i nie przeładowywać oczekiwaniami, celami i zajęciami pozalekcyjnymi itp.
-że warto rozmawiać z dzieckiem, informować o swoich uczuciach i myślach względem niego i jego zachowań!
-że Francuzki polecają żłobki
-że we Francji dzieci uczą się piec ciasto jogurtowe (przepis został również podany :))

Tyle zapamiętałam najważniejszych dla mnie informacji po przeczytaniu. Książka jest dosyc rozbudowana, momentami rozdziały są bardzo rozciągnięte, ale książkę czyta się lekko. Autorka dosyć sporo stron poświęca porównaniom jak to jest we Francji vs w Stanach Zjednoczonych jeśli chodzi o wychowywanie dzieci i życie codzienne tamtejszych rodziców.

Ps. Rozdziały okraszone są miłymi dla oka, estetycznymi grafikami! Bardzo to doceniam.

Dla mnie pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica. Zwłaszcza w dzisiejszym nadopiekuńczym świecie. "Kadr", czy "pauza" to gotowe porady jak uczynić lepszą codzienność dla Nas i Naszych pociech, dziś ale też zbudować fundamenty na przyszłość. Polecam jako tata dwóch córek 😊

Polecam kobietom, które nie chcą zostać „matkami-polkami” (a tym bardziej, jak się okazuje, „matkami-amerykankami”. Luźna pozycja o tym jak paryżanki oprócz bycia mamą… próbują zostać po prostu kobietami :)

Fajna książka - nie poradnik. Ale najlepiej przeczytać przed urodzeniem albo zanim skończy 6 miesięcy - można wtedy skorzystać z doświadczenia.

Lekko i z dystansem napisana książka o francuskim podejściu do wychowywania dzieci. Podejście inne, daje nową perspektywę :)

Bardzo przyjemna i lekka lektura.

Bardzo przyjemna i lekka lektura.