Pożyczalscy idą w świat

Okładka książki Pożyczalscy idą w świat Mary Norton
Okładka książki Pożyczalscy idą w świat
Mary Norton Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Pożyczalscy (tom 2) Ekranizacje: Pożyczalscy (1998) literatura dziecięca
literatura dziecięca
1986-01-01
Maria Wisłowska
Ekranizacje:
Pożyczalscy (1998)

Fantastyczna książka, pomysł na fabułę ekstra, uważam że został wykorzystany w 100% procentach. Wydaję mi się, że ten tom był nawet lepszy od pierwszego. Nic dodać, nic ująć!

Tęskniliście za drugim tomem perypetii małych Pożyczalskich, prawda? My bardzo! Nawet nie przypuszczaliśmy, jak wiele będzie się u nich działo, ile emocji i wrażeń wzbudzą w nas ich przygody. Bo Pożyczalscy będą zmuszeni opuścić coraz mniej dla nich bezpieczny dom na Wrzosowym Wzgórzu i wyruszyć na poszukiwanie swojego nowego miejsca na ziemi. Łatwo nie będzie, ponieważ są malutcy, wobec czego otaczający ich świat przeraża ogromem, a czające się za każdym rogiem (drzewem?) niebezpieczeństwa wrażliwą Dominikę przyprawiają o dreszcze. Wyruszają z ukochanej „Stokrotki” z zamiarem odszukania reszty rodziny, a ich podróż prowadzi przez ogród, łąkę i las. Ze względu na nieznane niebezpieczeństwa i zbliżającą się zimę nasi bohaterowie są zmuszeni do jak najszybszego znalezienia ciepłego lokum i zgromadzenia zapasów, które pozwolą im przetrwać zimowe miesiące. Nie jest to łatwe, bo przecież do tej pory Strączek po prostu „pożyczał” u ludzi, a jedynym problemem było, jak zrobić to dyskretnie. Teraz zaś, w obcym środowisku muszą sami zatroszczyć się o pożywienie, nocleg i zorganizować całą podróż, której celu tak naprawdę nie znają.
Na szczęście w trudnych chwilach pojawi się ktoś, kto nauczy ich zasad regulujących życie na okolicznych polach i łąkach i pomoże w najtrudniejszych chwilach.
Spiller nie należy do rodziny Pożyczalskich, ale jest postacią intrygującą i pełną sprzeczności. Radzi sobie jako złota rączka i z każdej skomplikowanej sytuacji znajdzie wyjście. Jednocześnie jest samotnikiem, nie lubi dużo mówić, nienawidzi kąpieli i najchętniej nie zmieniałby ubrań. Dominika po pierwszym szoku jest nim zachwycona, Strączek powoli się do niego przekonuje, a Arietta…Arietta odkrywa, że rozmowy i przebywanie ze Spillerem dają jej coraz więcej radości. I samo obcowanie z naturą ją zachwyca.
Seria o Pożyczalskich zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej i przepełniona jest angielskością. Mamy tam angielską pogodę, charakterystyczną dla Anglików namiętność do herbaty, eleganckie, wyważone słownictwo sprzed siedemdziesięciu lat nasycone zdrobnieniami, a także sposób wychowywania dzieci, typowo angielski, czyli oschły, zdystansowany, ukierunkowany na posłuszeństwo i karność. Tak właśnie wychowywano dzieci kilkadziesiąt lat temu, co dzisiejszego młodego czytelnika może nieco bulwersować.
W tym tomie rodzina Pożyczalskich będzie zdana właściwie tylko na własną kreatywność. Krok za krokiem, na własnej skórze będą doświadczali tego, że życie na łonie natury, mimo że bardzo urokliwe, jest także niebezpieczne. Stonogi, ptaki, myszy polne – wszystko stanowi potencjalne zagrożenie dla nieprzyzwyczajonych do takich atrakcji malutkich ludzików.
Książka dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry jest pięknie wydana. Konkretnych rozmiarów, ze wspaniałą, twardą okładką i zapierającymi dech w piersiach ilustracjami Emilii Dziubak. Tych ilustracji jest dużo i czasem zajmują całe strony stanowiąc taki trochę odpoczynek od czytania i dając pole wyobraźni. Czcionka standardowej wielkości. W porównaniu do tomu pierwszego akcja toczy się tutaj nieco szybciej, a ponieważ znamy już bohaterów, czytanie staje się bardziej dynamiczne. Mimo nieco przydługiego wstępu zapewnia prawdziwą czytelniczą przygodę. Bardzo polecamy!

Tak się ucieszyłam na audiobook. Kupiłam, posłuchałam pół godziny i doszłam do wniosku, że są to najgorzej w ostatnim czasie wydane pieniądze. Pani Jungowska zinfantylizowała swoją interpretacją moich ulubionych Pożyczalskich i niech licho weźmie te irytujące (d)efekty muzyczne! Przekład też jakiś nowy, lepszy na pewno jak i "Mistrz i Małgorzata".
Książce daję dziesiątkę oczywiście, ale audiobookowi wielkie zero.
Jeśli jest jakaś antynagroda dla książek mówionych - nominuję.

Książce daję dziesiątkę...

Druga część przygód Pożyczalskich, czyli małych ludzików mieszkających w naszych domach i „pożyczających” sobie to, co jest im aktualnie potrzebne. Zmuszeni do gwałtownego opuszczenia domu, salwują się ucieczką. Czy uda im się przetrwać na polach? Czy znajdą pożywienie? Czy odnajdą krewnych? Gdzie będą mieszkać? Jeśli zaintrygowały was te pytania, to zapraszam do lektury. Zdecydowanie wciągająca, nawet dla dorosłego lektora. A dla małego słuchacza wprost rozkosz. Powieść sprawia, że z chęcią bierze kredki i rysuje Pożyczalskich, ich dom, stroje oraz przygody jakie im się przytrafiają. Polecam.

Mój sentyment do tej serii chyba nigdy nie minie. Drugi tom jest tak samo dobry, jeżeli nie lepszy niż pierwszy. Pożyczalscy wychodzą, a raczej uciekają ze swego bezpiecznego schronienia i ruszają na poszukiwanie rodziny. Czeka ich wiele zaskakujących sytuacji, zabawnych, ale i przerażających spotkań, natomiast ich emocje: strach przed nieznanym, lęk o dziecko, uprzedzenia, hipokryzja są jak najbardziej ludzkie i po tylu latach, jakie minęły od napisania powieści, wciąż nam bliskie.

Jeszcze lepsze niż tom 1!

Jeszcze lepsze niż tom 1!

Co prawda wypożyczyliśmy wydanie z 1986 r. (więc brakowało nam urokliwych ilustracji Emilii Dziubak, które za to podglądaliśmy w internecie),ale książka i tak nas wciągnęła i zauroczyła ;-)

Polecam dla dzieci i dla dorosłych, którzy lubią czasem poczuć sie znów dziećmi ;-)

Niesamowicie działa na wyobraźnie!

Niesamowicie działa na wyobraźnie!

Pożyczalscy idą w świat to kolejna część histori o malutkich istotkach mieszkających po sąsiedzku z ludżmi. Tym razem po przymusowej eksmisji z willi Stokrotka, rodzina Arietty musi odnależć się na nowo w dzikiej, wiejskiej głuszy. Początki są obiecujące, znajdują porzucony buty. Wprawdzie nie mogą odnależć wuja Henryka, ale na ich drodze pojawia sie dziki Spiller i wszystko nabiera nowych barw.
Pożyczalscy to pięknie napisana i ilustrowana opowieść o świeci, o którym marzy każde dziecko. Świetne lektura do poduszki.

Dominika, Strączek i Ariett po ucieczce z domu zostają zmuszeni do mieszkania na łące :) w bucie :)
Arietta po raz pierwszy kąpie się w jeziorze i wędruje po łące....
Miła, ciepła opowieść dla dzieci ale nie tylko :)
Polecam
www.zaczytanasowka.bloog.pl

Arietta po raz pierwszy kąpie się w jeziorze i wędruje po łące....
Miła, ciepła opowieść dla dzieci ale nie tylko :)
Polecam
www.zaczytanasowka.bloog.pl