Ptaki Polski. Tom I

Okładka książki Ptaki Polski. Tom I Andrzej G. Kruszewicz
Okładka książki Ptaki Polski. Tom I
Andrzej G. Kruszewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Cykl: Ptaki Polski (tom 1) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Ptaki Polski (tom 1)
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2020-08-24
2020-08-24
ptaki Polska leksykon

Okładka książki Najwięksi w świecie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz
Najwięksi w św... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Sekrety życia ... Katarzyna Burda, An...

Andrzej Kruszewicz jest wybitnym ornitologiem i tego mu odmówić nie można. Tym bardziej zaskakują pewne babole czy naukowe kłamstwa, pojawiające się w "Ptakach Polski".

Oczywiście książką oferuje solidną dawkę wiedzy o gatunkach zamieszkujących czy odwiedzających Polskę. Piękne zdjęcia oraz najważniejsze wskazówki dotyczące wyglądu ptaków w tekście pozwalają całkiem dobrze rozpoznać konkretne zwierzęta. Plusem są też osobiste refleksje czy anegdoty z życia ornitologa, które wzbogacają narrację i niejednokrotnie pozwalają łatwiej zapamiętać opisywany gatunek. Widać, że Kruszewicz jest zakochany w ptakach i poświęca się ich ratowaniu oraz popularyzowaniu o nich wiedzy. Cieszą jego ponawiane apele o ograniczanie polowań na ptaki czy pilnowanie domowych kotów, aby nie dziesiątkowały okolicznych sikor, wróbli czy innych gości.

Chciałam dać "Ptakom Polski" co najmniej ocenę wyżej, ale kilka kwestii sprawiło, że poprzestałam na solidnej szóstce. Niektóre opisy bywają zbyt zdawkowe, inne znów rozwleczone, a zdarza się, że połowa opisu niczego nie wnosi. To jednak rzadkie przypadki. Nierzadko za to zdarza się, że pewne informacje o jednym gatunku nie pojawiają się przy jego opisie, ale są podane przy ptaku, który nie ma z tym pierwszym wiele wspólnego. Zakładam, że nie każdy czytelnik atlasu przejrzy go od deski do deski, a też przy poszukiwaniu informacji coś takiego tylko te poszukiwania utrudnia.

Bardziej uderzył mnie jednak wyraźny negacjonizm klimatyczny Kruszewicza, który dobitniej wyraził swą opinię w drugim tomie, stwierdzając, iż w środowisku naukowym nie ma konsensusu, co do zachodzenia antropogenicznych zmian klimatu. Takie stanowisko jest skandaliczne w przypadku ornitologa, biologa, po którym nie spodziewałam się takiej ignorancji.

Inna uwaga dotyczy opisu bociana, a ściślej jego recepcji w kulturze. Może sprawa nie dotyczy konkretnie gatunku, ale jest historyczną nieścisłością dość poważnego kalibru. "Do XIX w. mało kto kojarzył akt płciowy z prokreacją". Zdanie to pada, jako wyjaśnienie do silnej wiary w "boćka przynoszącego dzieci". Z pewnością geneza tego przekonania lub raczej rodzicielskiego żartu wobec dzieci jest inna niż społeczna niewiedza, skąd się biorą mali ludzie. Ludzie doskonale zdawali sobie sprawę od wieków, co się dzieje, gdy upojną noc spędzi kobieta z mężczyzną. Sięgając do literatury można spojrzeć choćby na "Chłopów" Reymonta. Mój niesmak wzbudził też odautorski komentarz, sugerujący, jakoby dziewczynki były bardziej naiwne od chłopców, a swe dość seksistowskie podejście prezentuje w "Ptakach Polski", niestety, wielokrotnie.

Mimo pewnych potknięć autora "Ptaki Polski" zasługują na polecenie miłośnikom ptaków, ponieważ zawierają najważniejsze informacje o poszczególnych gatunkach, a do tego obydwa tomy są przepięknie ilustrowane. Kruszewicz dysponuje ogromną wiedzą ornitologiczną i to dla czytelnika jest najważniejszą rekomendacją.

wartościowa pozycja, przyjemnie się czyta. Niestety minus za podawanie w wydaniu z 2020 r. danych (dotyczących liczby osobników/par, zakresu lęgów , trendów liczebności itp.) nieaktualnych, czasem sprzed kilkunastu lat (a nawet z roku 2000!),podczas gdy są dostępne nowsze. Jak na wydanie "zaktualizowane" to spore niedociągnięcie.

Andrzej G. Kruszewicz-postać znana każdemu bardziej zaawansowanemu miłośnikowi przyrody a w szczególności ptaków.Andrzej G. Kruszewicz z wykształcenia jest lekarzem weterynarii a z zamiłowania i pasji podróżnikiem ,ornitologiem i założycielem jednego z pierwszych w naszym kraju azylów dla ptaków,w których są leczone i wypuszczane na wolność ,jeśli jest to możliwe po zakończeniu leczenia.W swym dwutomowym dziele umieścił i opisał prawie wszystkie gatunki ptaków krajowych,czyniąc to w sposób niezwykle barwny i ciekawy,nie ma tu bowiem suchych opisów poszczególnych gatunków z podaniem szczegółów budowy,kształtów,kolorów ,różnic międzygatunkowych,jest to raczej opowieść o ptakach napisana przez człowieka,dla którego ptaki to coś więcej niż zwierzęta,dla Andrzeja G. Kruszewicza ptaki to istoty niemalże niebiańskie,do których podchodzi z wielkim szacunkiem i miłością,o ptakach mógłby chyba opowiadać bez końca i każde napisane przez niego zdanie napisane jest tylko i wyłącznie dla spopularyzowania i uwrażliwienia polskiego czytelnika w kwestii ochrony ptaków i zwrócenia uwagi jak wielką rolę odgrywają w przyrodzie i jak duże mają znaczenie i wpływ na środowisko,w którym żyjemy.Książka niezwykła,do której załączone są dodatkowo płyty z głosami poszczególnych gatunków,jednym słowem pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika naszych skrzydlatych przyjaciół.

👌

👌

Cena - stosunkowo niska, niewygórowana.
Zawartość - piękne wydanie z mnóstwem interesujących zdjęć (np. pokarm jednego z bocianów, w którym nie ma żaby),ciekawe opisy gatunków, załączona płyta CD z nagraniami odgłosów ptaków
Dla kogo - moim zdaniem DLA WSZYSTKICH. Nie tylko dla ornitologów, biologów. Dzieci zaciekawi i być może zainspiruje do uważnych spacerów na łonie dzikiej natury, czy w miejskich parkach

Serdecznie gratuluję autorowi książki, w której zostały zawarte niezbędne informacje na temat wybranych ptaków polski z cennym komentarzem doświadczonego ornitologa. I dziękuję za godziny fascynującej rozrywki, którą dzielę się z bliskimi, a nawet i niemalże przypadkowymi ludźmi.

Cena - stosunkowo niska, niewygórowana.

Swietna, bo i są wiadomości najważniejsze, czyli wszelkie wiadomości o wyglądzie, godach itd., ale posiada także opowieści i perypetie Autora, co sprawia, że lektura sprawia się bardzo przyjemna.
Obowiązkowa pozycja u ornitologa.

Obowiązkowa pozycja u ornitologa.

Obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika ptaków. I nie ma ale.

Obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika ptaków. I nie ma ale.

• Przyroda
  • Ornitologia