DANIEL

DANIEL
Wydawnictwo Labrum
2020-09-04
2020-09-04
fantastyka sf mistyka astrologia thriller sensacja debiut Psychology Perswazja Hipnoza

Okładka książki RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohdanowicz, Pascal Croci, Roman Gajewski, Marcin Lechna, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Yanick Paquette, Francois Riviere, Craig Russell, Mark Russell, P. Craig Russell, Przemysław Soroka, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson
RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohd...
Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki RELAX nr 34 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Alejandro Jodorowsky, Maciej Kur, Andrzej Łaski, Marcin Lechna, Tomasz Lew Leśniak, Andreas Martens, Marcin Nowakowski, Jerome Opeña, Robin Recht, Redakcja Relax, Grzegorz Rosiński, Michał Studniarek, Bernie Wrightson, Jerzy Wróblewski, Mariusz Zabdyr
RELAX nr 34 Dimitri Armand, Pio...
Okładka książki RELAX nr 33 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Julien Blondel, Rafał Chojnacki, Isa Cochet, Ryszard Dąbrowski, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Krzysztof Garula, Alejandro Jodorowsky, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Patrice Larcenet, Andrzej Łaski, Marcin Lechna, Tomasz Lew Leśniak, Andreas Martens, Maciej Mazur, David Mourão-Ferreira, Jerome Opeña, Robin Recht, Redakcja Relax, Grzegorz Rosiński, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Michał Studniarek, Mariusz Zabdyr
RELAX nr 33 Dimitri Armand, Pio...

Polecona przez bliskich znajomych. Ciekawy pomysł na fabułę, faktycznie wbija się w nurt dobrych thrillerów sci-fi z Holywood typu Iception. Bardzo podoba mi się jak autor swoją pasję o astrologii wplótł w fabułę i jak nią zaraża czytających - rewelacja, sam zacząłęm sięgać do netu, by przekonać o sile i wpływie gwiazd na nasz świat.
Troszku gryzł mnie w oczy warsztat, brakowało mi lekkości czytania, ale kładę to na barki literackiego debiutu. Trzymam kciuki i dopinguję!

Troszku gryzł mnie w oczy warsztat,...

Film, który powstałby na podstawie książki Daniel, mógłby znaleźć się na jednej półce w towarzystwie tak świetnych filmów jak Limitless (przekraczanie granic umysłu),czy Cloud Atlas (próby wyjaśnienia sensu istnienia i koła czasu).
To kawał dobrej, krwistej literatury - metafizycznej, ale pozbawionej górnolotnego, natchnionego bełkotu i okraszonej dialogami raczej nie dla pensjonarek. W powieści znajdziemy kąski astrologiczne, psychologiczne, a także rozważania nad wolną wolą i determinizmem, czy odpowiedzialnością za losy ludzkości.
Ale o ile metafizyka w literaturze rozpadła się niczym w najwygodniejszym fotelu, astrologia wciąż przedziera się przez zasieki, mokradła i wichry niezrozumienia. Rozpisanie akcji w rytm prawideł tańca planet na nieboskłonie to niezwykle odważny krok Autora. Nieznający kroków tancerze czasem mogą się gubić, jednak w sporej części czytelników powinno to rozbudzić ciekawość do zgłębienia tej fascynującej nauki.
Cenię tę pozycję za to, ze prowokuje do własnych przemyśleń nad sensem istnienia, nieuchronnością zdarzeń, czy granicami ludzkiej sprawczości.
Mam nadzieję, ze Autor pracuje już nad kolejną powieścią, którą wkrótce zaskoczy Czytelników.
Wierzę, że da w niej szansę szerszego zaistnienia postaciom kobiecym ;)

Książka wciągająca do ostatniej strony. Bardzo udany debiut autora i już nie mogę doczekać się kontynuacji przygód Daniela.

Jeśli jest jedna rzecz, którą można powiedzieć o książce Marcina Lechna to, że jest… ciekawa.

"Daniel" to książka z dość dynamiczna akcją, niezbyt obszernymi opisami i szybkimi dialogami. Strukturą przypomina typowego akcyjniaka i poniekąd nim jest tylko z… astrologią, horoskopami i sporą dozą komiksowości w tle. Ciężko stwierdzić czy "Daniel" wpada bardziej w science-fiction czy fantasy. Z jednej strony użycie konkretnie astrologii jako głównego elementu fantastycznego w powieści nie jest czymś szczególnie popularnym, a z drugiej ciężko oprzeć się wrażeniu podczas lektury, że "ja to już gdzieś czytałem". Tutaj warto sprostować jedną rzecz - wspominam o fantasy i sci-fi, bo tak tą powieść odbieram. Niemniej jednak, Marcin Lechna jest (zgodnie z Internetem) profesjonalnym astrologiem od 1998, więc być może dla niego i ludzi zajmujących się tego typu tematyką nie jest to powieść fantastyczna, a zwyczajnie powieść akcji. Ciężko stwierdzić i jest to raczej formalność, ale no. Warto wiedzieć.

Sama powieść to teatr jednego aktora - poza głównym bohaterem nawet postacie drugoplanowe dostają tak mało czasu ekranowego i są tak nierozbudowane, że nie mają właściwie znaczenia. Prawie wszystko jest tutaj nastawione na popychanie fabuły do przodu i wartką akcję. Wychodzi to wcale nieźle, bo czyta się naprawdę sprawnie i przyjemnie, ale jeśli szukacie w bohaterach głębi to… raczej nie tutaj.

Nie jest to może książka, która zmieni Wasze życie (chyba, że przekona Was do astrologii),ale naprawdę cieszy w ramach lekkiej rozrywki. Dobre wykonanie nieskomplikowanego zamysłu zwyczajnie gra tutaj nieźle i chociaż poza głównym konceptem książki niewiele może tu zaskoczyć to całokształt jest po prostu… ciekawy.

"Daniel" to książka z pogranicza fantasy,gdzie za tym gatunkiem nie przepadam za bardzo,ale zachęcona pozytywnymi recenzjami sięgnęłam po te pozycję.Nie powiem ,żebym była zachwycona ta powieścią ale też nie jest zła.Książka wciąga od pierwszej strony,bo i akcja dzieje się szybko a miejscami aż zanadto..Miejscami może zbyt dużo metafizyki i to mnie trochę drażniło.Musze przyznać jednak ,że "Daniel" wychodzi poza zwykłe schematy myślenia i dopasowywania tego co nowe do tego co znane.
Ci ,którzy uwielbiają S-F na pewno nie będą zawiedzeni.

Rewelacyjnie napisana, ciężko się oderwać. Wspaniała opowieść na film! Polecam! I dziękuję autorowi za dedykację!

Bardzo polecam. Książka wciąga od pierwszej strony. Warta przeczytania.

Bardzo polecam. Książka wciąga od pierwszej strony. Warta przeczytania.

Bardzo polecam. Moje ulubione klimaty - thriller, fantasy. Jestem bardzo zaskoczona książką i autorem. Polecam wszystkim, którzy lubią wejść w świat magii, mistyki, fantasy.

Książka bardzo ciekawa i wciągająca, zapada w pamięci. Czekam na następne tego autora...

Nie przeczytałam jednym tchem tylko dlatego, że nie chciałam aby się szybko skończyła. Przy okazji podszkoliłam warsztat astrologiczny. :)

• Poszukać
  • Brak w bibliotece