Kiedy uciekam

Z prozą Aleksandry Rak spotykałam się po raz pierwszy. Przeczytawszy opis na okładce stwierdziłam, że to literatura doskonała dla mnie. Czy miałam rację?

Dominik znajduje na stacji benzynowej dziewczynę. Zmarzniętą i bardzo przestraszoną. Z początku chłopak nic o niej nie wie. Z trudem udaje mu się ustalić, że ma na imię Lena. To zamknięta w sobie i nieufna osoba. Coś musiało się wydarzyć, że młoda kobieta tak się zachowuje.

"Kiedy uciekam" jest początkiem serii "Poprowadź mnie” autorstwa Aleksandry Rak.
Wracając jeszcze na moment do fabuły książki… Główna bohaterka ma trudną przeszłość za sobą i to taką, która cały czas, mówiąc kolokwialnie, ciągnie się za nią i nie daje za wygraną. 23-latka, bo tyle lat ma Lena, nie liczyła, że ktokolwiek zechce jej pomóc, że spróbuje dać jej szansę żyć normalnie, choć to wcale nie jest takie proste.

Chłopak, który znalazł Lenę, pozwala jej zamieszkać u pani Teresy, która jest jego ciotką. Starsza pani nie tylko przyjmuje ją pod swój dach, ale również otacza czułą opieką jak matka. Mamy okazję jeszcze poznać Agnieszkę, Kubę i Kamila. Każda z postaci w tej książce ma swoją, nierzadko skomplikowaną historię, doświadczenia i lekcje do przepracowania.

Odpowiadając na pytanie, które zadałam na samym początku mojej opinii – tak, literatura spod pióra Aleksandry Rak w stu procentach wpisuje się w mój gust czytelniczy.
Jeśli dłużej mnie znacie i czytacie moje recenzje to świetnie wiecie, że jestem fanką powieści z rozbudowanym wątkiem psychologicznym, gdzie do wielu wniosków i refleksji czytelnik musi dość sam, bo autor nie podaje mu tego na tacy. Dodatkowo, uwielbiam gdy postaci przedstawiane w danej pozycji są charakterne, wyraziste. Mogę ich nie lubić, nie zgadzać się z ich wyborami, ale muszą one być jakieś. Lubię wyrobić sobie zdanie o poszczególnych bohaterach. Nienawidzę natomiast, gdy pisarka bądź pisarz tworzy postaci, o których ja – po skończonej lekturze – nie mogę powiedzieć nic. Ani dobrze ani źle. Takich pozycji unikam
Nie muszę chyba wspominać, że z ogromnym zainteresowaniem zawsze czytam książki z ciekawą fabułą, wartką akcją i znakomicie poprowadzonymi dialogami.
Tutaj to wszystko dostałam i śmiem stwierdzić, że na poziomie perfekcyjnym.
Co ciekawe, książki z serii „Poprowadź mnie” ( a jest ich trzy, aktualnie czytam drugi tom) są krótkie, bo liczą ponad sto stron, więc właściwie to lektura na jeden wieczór. Ja jednak, z uwagi na interesującą treść, dawkuję sobie czytanie i losy Leny i jej przyjaciół chcę poznawać powoli.

Kończąc moje refleksje po pierwszym tomie, chcę Wam napisać, że „Kiedy uciekam” i cały cykl, to nie jest lektura lekka i przyjemna. Autorka podejmuje ciężkie tematy takie jak przemoc wobec kobiet, samotność, wyalienowanie, ale także ukazuje, że jeśli trafimy na dobrych ludzi, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń, to wielu opresji lub mówiąc wprost z każdego bagna, można wyjść cało. To też opowieść o bliskości, o tym, że czasem warto wyjść z własnej strefy komfortu, otworzyć się na innych, że po ogromnej burzy z piorunami zawsze wyjdzie słońce.

Z czystym sercem polecam Wam ten tytuł. Proszę, sięgnijcie po tę książkę! Choć jej objętość jest niepozorna, to zapewniam Was, że tematyka jest niezwykle ważna i nie można wobec niej przechodzić obojętnie.

Lena- dziewczyna, ofiara, która spotyka odpowiedniego człowieka, w najmniej oczekiwanym momencie.
Z trudną, ale tajemniczą przeszłością.
Ukrywa o sobie prawdę, mając nadzieję, że ułoży sobie życie na nowo.
Znajduje pracę, o jakiej zawsze marzyła. I kiedy wydaje się, że wszystko będzie już ok- czar pryska. Kłamstwo ma krótkie nogi.
Dookoła dużo tajemnic, i po pierwszej części jest jeszcze wiele niedomówień i tajemnic.
Słuchało się bardzo przyjemnie. Książka wciąga od samego początku, nie mogę się doczekać kolejnej części!
Zdecydowanie polecam!

Z trudną, ale tajemniczą przeszłością.
Ukrywa o sobie prawdę, mając nadzieję, że ułoży sobie życie na nowo.
Dookoła dużo tajemnic, i po pierwszej...

Ciepła, wzruszająca i ciekawa książka o sile ludzkiego dobra.

Ciepła, wzruszająca i ciekawa książka o sile ludzkiego dobra.

Pierwsza część z cyklu "Poprowadź mnie "ujmującą,ciepłą i poruszającą jest historią.
Okładka bardzo piękna i delikatna przyciągnęła moją uwagę zwróciłam na nią wzrok w bibliotece,że zdecydowałam się tę książkę wypożyczyć.
Autorka w pięknym sposobem napisała powieść własną,w lekkim stylu.
Opowieść zauroczyła mnie,zasmuciła Lena doświadczyła w swym życiu wiele krzywd i cierpień pewnego dnia znalazł dziewczynę zmarznięta na ławce,trzęsącą się z zimna chłopak Dominik,który pomógł jej i zabrał do swojego domu do swojej mamy Teresy.
Ciocia Teresa troskliwie zaopiekowała się Leną,dała ciepłe jedzenie i zajęła się nią z Dominikiem.
Dominikowi opowiedziała Lena,że psychiczną przemoc i fizyczną przeszła.
Lena walczy z demonami przeszłości,z lękami swoimi.
Po jakimś czasie między młodymi rodzi się gorące i prawdziwe uczycie,mają się ku sobie obydwoje Dominik i Lena są coraz bliżsi sobie i zakochana się w sobie razem spędzają każdą chwile razem.
Bohaterów pokochałam cudni,znakomici.
Wzrusza i chwyta za serce mnie powieść.
Nie wiedziałam,że tak zachwyci mnie,oczekiwania spełni moje,to największe,pochłonięta byłam tą książką od pierwszej strony do ostatniej wciągała mnie,że nie można tak łatwo się oderwać od tej powieści obyczajowej.
Zróżnicowane emocje pisarka przekazuje mi,wzruszeń wiele w książce.
Przyjemność czystą oddała mnie lektura,śliczną,uroczą pierwszą część serii przeczytałam spędziłam fajny wieczór przy tej pięknej powieści.

Autorka w pięknym sposobem napisała powieść własną,w lekkim stylu.

Książka bardzo ciekawa, niestety lektor mi nie bardzo podpasował.

Książka bardzo ciekawa, niestety lektor mi nie bardzo podpasował.

Bardzo wciągająca książka.
Poturbowana przez życie dziewczyna, przypadkowo trafia na ludzi, którzy jej zaufali i otoczyli opieką.
Czy trzymane w zanadrzu tajemnice wpłyną na zmianę postępowania osób z jej otoczenia w stosunku do niej?

Bardzo wciągająca książka.

Książka idealna na letnie, wakacyjne wieczory ;)

Książka idealna na letnie, wakacyjne wieczory ;)

Aleksandra Rak "Kiedy uciekam"
Wydawnictwo Inanna
Lena ucieka. Ucieka już dość długo. W sumie od kilku lat... Najpierw od rodziców, rodzinnego domu, poukładanego, normalnego życia... Teraz od Darka- ukochanego, oprawcy? A przede wszystkim, od siebie samej. Ucieka ale również szuka, swojej drogi, szczęścia, przyjaźni, miłości czy też zwyczajnie pomysłu na siebie.
Dominik spotyka ją nieoczekiwanie i kierowany impulsem postanawia pomóc. Ich losy splatają się ze sobą. Jego najbliżsi, przyjaciele okazują jej wsparcie, pomagają leczyć wszelkie rany. Z czasem jej życie powoli zaczyna się układać, nabierać sensu, kolorów. Zaufanie do ludzi i wiara w lepsze jutro powoli zaczynają kiełkować w jej sercu i umyśle.
Nieoczekiwanie, w jeden dzień, wszystko się zmienia. Lena znów próbuje uciec. Tak kończy się I tom serii książek obyczajowych Aleksandry Rak
Czuję niedosyt. Mam wiele przemyśleń na temat tej lektury. Choć całość czyta się lekko i szybko... Tematy tu poruszane do najlżejszych nie należą...
Zupełnie nie mam zaufania do młodszej siostry Leny, Małgosi. Ciężko mi uwierzyć w jej wersję, że rodzice wyrzekli się Leny raz na zawsze i wymazali ją ze swojego życia. Sama bohaterka książki, Lena, jest tak skryta, że w sumie do końca nie dowiadujemy się szczegółów o tym, co tak naprawdę się wydarzyło, co było ostatecznym impulsem do ucieczki z Warszawy. Czuję zawód postawą Dominika. Najpierw taki wrażliwy, opiekuńczy, uczynny, okazał Lenie duży kredyt zaufania potem w jednej chwili przekreśla tygodnie przyjaźni z powodu kilku zdjęć. Dominiku tak się nie robi!
Kamil, Kuba, Agnieszka, Maja, Łukasz- każde z nich ma swoją historię. Mimo całej sympatii do Kuby, myślę, że to Kamil mógłby się okazać bratnią duszą dla Leny. Też pokiereszowaną, też po przejściach.
Nie wiem jak potoczą się dalsze losy bohaterów powieści, mieszkańców małej miejscowości na Śląsku, Wyr. Tu staram się nie zdradzać zbyt wiele z fabuły, tylko zachęcić do czytania.
Czy miłość Dominika i jego dawnej przyjaciółki przetrwa w świecie zakazów, kontroli i wiecznego wtrącania się nadopiekuńczej i kontrolującej wszystko matki? Czy będzie miała szansę rozwinąć skrzydła? Czy Lena uwolni się od prześladującej ją przeszłości? Czy losy wszystkich tych młodych ludzi z pasją, choć trochę poukładają się zgodnie z ich planami, marzeniami?

Z chęcią sięgnę po drugi tom cyklu. A kiedy to zrobię na pewno napisze kilka słów od siebie.

Aleksandra Rak "Kiedy uciekam"
Wydawnictwo Inanna
Dominik...

Bardzo fajna i ciekawa książka, mocno mnie wciągnęła. Można się zatracić w tej historii. Ujęła mnie też realność bohaterów, nikt nad nikim nie wzdycha i się nie rozczula. Taka naprawdę normalna książka.

I tak właśnie się zaczęło. Przeczytałam druga część i po trochu to była katastrofa. Dopiero od połowy zaczęłam ogarnąć co się dzieje, kto jest kto i o co chodzi. A że mi się bardzo podobało postanowiłam od razu przeczytać pierwszą część. Ostatnio jestem znana, że czytam nie po kolei, ale uwierzcie nie wszystko książki da się tak czytać. O tym przekonałam się na własnej skórze.

W pierwszej części Lena trafia do małej miejscowości na południu Polski. Dotychczas żyła w Warszawie, ale po wielu perypetiach ( o których dowiecie się czytając) musiała uciekać. Dominik zabrał ją z jednej ze stacji i postanowił się nią zaopiekować. Lena przeszła piekło i powili wraca do zdrowia. W stadninie poznaje Kubę, Kamila, Agnieszkę oraz kilka innych osób. Oczywiście jedni zostają jej przyjaciółmi a inni nie są tak otarcie nastawieni. Nie każdy patrzy na nią przyjaźnie. W sumie nikt nic o niej nie wie.
Dominik chce dowiedzieć się co było przyczyną ucieczki Leny, to właśnie on zostaje jej przyjacielem.
W drugiej części Lena musi zmierzyć się z powrotem do domu i spotkaniu z rodzicami. Dlaczego robi to tak późno? Dlaczego jak potrzebowała pomocy to nie mogła liczyć na najbliższych?
Na dodatek Kuba najprawdopodobniej nie zdąży na ślub Łukasza i Patrycji. Lena zostaje sama... ale czy na pewno? Czy w końcu będzie szczęśliwa? Czy uda się jej stworzyć udany związek? Tylko z kim?

Przeczytajcie, koniecznie z zachowaniem kolejności 🤣
Czyta się naprawdę szybko a perypetie towarzystwa ze stadniny są bardzo wciągające. Od samego początku można bardzo polubić bohaterów. Wyczułam się w historie Leny i przeżywałam razem z nią każdą sytuacje. Czy uda jej się ułożyć życie u boku ukochanego? Sprawdźcie 🥰

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Kiedy uciekam