Mieć czy być

Erich Fromm Wydawnictwo: Klub Otrycki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
To have or to be
Jan Miziński
Klub Otrycki
To have or to be
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jan Miziński
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Z plusów to uważam, że jest parę ciekawych myśli i obserwacji, celnie zwraca uwagę na niektóre patologie obecne w dzisiejszych czasach. Z minusów zauważam klasyczne wróżenie upadku kultury, społeczeństwa i człowieczeństwa przez kapitalizm w niedługim czasie, narazie minęło 50 lat i jakoś się nie zapowiada na taki koniec, dodatkowo moim zdaniem Fromm postrzega ludzi w sposób...

„Celem naszego życie nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia.” E. Fromm

Cytat, który przedstawia jak we współczesnym świecie musimy utrzymywać balans na osi "posiadać, a być". Autor w szerokim spektrum i dziedzinach dnia codziennego przedstawia jak materializm i kapitalizm, czy socjalizm ma zgubne działania jeśli oprzemy się tylko na posiadaniu.

Książka pomimo, że napisana w latach 70 jest niebywale aktualna do dzisiejszych czasów.
Autor przedstawia i zestawia myśli wielu filozofów oraz wyznań religijnych.
Na koniec utopijna wizja świata, jednak nierealna.

Smutno czyta się Fromma. Niby takie proste i oczywiste są te jego rady "co zrobić żeby żyło się lepiej", ale co z tego, skoro nigdy ich nie zrealizujemy.

Spodziewałem się czegoś większego, co mogłoby mną ruszyć a otrzymałem w zamian utopijne wyobrażenia stanowiące podwalinę światopoglądową bananowych dzieci.

Fromm pomimo upływu czasu niesamowicie aktualny. Cudownie punktuje ówczesny kapitalizm i przedstawia alternatywę — która o dziwo mogłaby być elementem naszych czasów. Btw po przeczytaniu aż chce się sięgnąć do Marksa :)

Mieć czy być można podzielić na dwie części. Pierwsza to próba ukazania przyczyny, która według autora toczy współczesną cywilizację zachodnią. Druga to wizja naprawy społeczeństwa głównie poprzez zmiany ustrojowe w państwie.

Książkę zaczynamy od wyjaśnienia sposobu egzystowania współczesnego człowieka na modus "bycia" oraz "posiadania". Przyczynę kryzysu autor upatruje w...

Książka psychologiczno socjologiczno filozoficzna. Możnaby powiedzieć, że w tym pierwszym zdaniu Ameryki nie odkryłam, bo autor sam tę książkę przedstawia. Warto jednak zaznaczyć tu, że książka jest tak jakby także streszczeniem i uproszczeniem treści wielu publikacji o tematyce dotyczącej istnienia, człowieka, jego rozwoju itp. Jeżeli ktoś chce "na szybko" przyswoić...

Erich Fromm wiedział jak żyć.

Bardzo mądra, bardzo pouczająca zawsze aktualna...Fromm dokonał niezwykłej i dogłębnej analizy kryzysu cywilizacji zachodu w oparciu o najważniejsze aspekty życia ludzkiego. Treść bardzo ciekawi, a jednocześnie wzbudza u czytelnika poczucie ciągłego niepokoju , który wymusza nieustanne skupienie,ale również chęć polemiki - bo nie chodzi o to żeby zgadzać się we wszystkim...

1 973
    1 427