Mieć czy być

Okładka książki Mieć czy być Erich Fromm
Okładka książki Mieć czy być
Erich Fromm Wydawnictwo: Klub Otrycki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
To have or to be
Klub Otrycki
1989-01-01
1989-01-01
Jan Miziński

Niewątpliwie jest to pozycja ważna i warta lektury. Szkoda tylko, że pomimo prawie pięćdziesięciu lat od jej wydania, postulaty uzdrowienia relacji międzyludzkich i przewartościowania stosunku do pracy i kapitału są - no właśnie - w dalszym ciągu postulatami. Człowiek merkantylny, o którym pisał Fromm, ma się nadal całkiem dobrze.

Bardzo ważna i ciągle aktualna pozycja.

Bardzo ważna i ciągle aktualna pozycja.

Ważne spojrzenie na dwa, współczesne style egzystencji, szczególnie część poświęcona głównie wyjaśnieniu czym są modusy bycia i posiadania jest niezwykle ciekawa, chociaż to samo można powiedzieć również o dalszej części poświęconej nowemu społeczeństwu, które jednak momentami wydawało mi się mocno utopijne. Niemniej jednak warto spojrzeć na ten fragment, gdyż jest dosyć oryginalny, nietypowy.

Miłe zaskoczenie. Spodziewałem się luźnych wniosków z pogranicza pop-psychologii. A tutaj jest dużo precyzji. Książka mimo, że napisana w 1976 roku, jest dalej aktualna, a tematy poruszane są uniwersalne. Od połowy czułem się lekko znużony i moja uwaga była rozproszona. Warto sprawdzić.

Lubię książki, które już swoim tytułem otwierają Cię na przemyślenia. Ta książka bardzo delikatnie rozwija temat, przez co mamy czas aby z każdym rozdziałem się zastanowić na tym, czy posiadanie czy bycie w tym momencie jest ważniejsze. Podoba mi się że nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, czytelnik sam wybiera odpowiedź. A nawet na swój sposób dostaję więcej odpowiedzi niżby można było założyć przy tak prostym pytaniu. Ciekawa książka, chociaż domyślam się że dla osób, które to pytanie sobie zadało parokrotnie wcześniej może być nie całkiem usatysfakcjonowana. Ale dla osób, które zaczynają szukać dla siebie zmian, ta książka podpowie jak zrozumieć głębiej temat posiadania czy bycia.

Wspaniała literatura. Mam skończoną zawodówkę i bałem się że nie będę rozumieć, że treść będzie jakaś przemądrzała, obawy okazały się bezpodstawne. Może tylko w paru miejscach miałem problemy, ale generalnie książka napisana bardzo przyjemnym, i zrozumiałym językiem. To moja pierwsza lektura tego autora, i po jej przeczytaniu uważam go za geniusza. Na pewno sięgnę po kolejne jego książki.

Warsztat pisarski: 7/10
Tworzenie napięcia/zainteresowania: 7/10
Skłanianie do refleksji: 8/10

Ponieważ przy książce naukowej ciężko jest dyskutować o walorach literackich napiszę od razu co myślę na temat treści. Fromm zauważył słonia w salonie - określił problem, o którym wszyscy wiedzieli ale nikt nie mówił głośno. To co napisał w latach 70. jest aktualne także dzisiaj, a nawet, wbrew jego nadziejom, jeszcze bardziej się pogłębiło (szczególnie uderza mnie u niego umieszczenie podróży w modus bycia, podczas gdy dziś, ładne kadry z wakacji na IG przekładają się na liczbę posiadanych lajków i obserwujących). Dotyczy to jednak głównie społeczeństw bogatych - mających co posiadać.
Pierwsza część, gdzie Fromm wyjaśnia na czym polega jego koncepcja i sankcjonuje ją w oparciu o myślicieli na przestrzeni wieków, jest bardzo rozwijająca. Przykłady, postawione tam pytania to jest coś, co powinien przeanalizować każdy myślący człowiek, aby nie dać się wciągnąć w kierat iluzji posiadania. Niestety z kolejnymi częściami jest dużo gorzej. Kulminacją niedorzeczności było stwierdzenie, że ludność świata powinna powołać kolegium eksperckie, które zbada potrzeby człowieka i wyeliminuje konsumpcjonizm. To zawiera podstawowy błąd logiczny, bo cytując za esejem: jeśli za rozwojem konsumpcjonizmu stoją wielkie korporacje, które za wielkie pieniądze propagują ideę posiadania, jeśli państwa przymykają na to oko, bo wielkie korporacje płacą wielkie podatki, a także biorąc pod uwagę przekupność ludzką - kto będzie to kolegium eksperckie finansował? Przecież dla nikogo to nie jest opłacalne.
Myślę, że to jest podstawowy błąd Fromma, uważa jednostkę ludzką za lepszą, niż jest ona w rzeczywistości. To prowadzi go często do utopijnej, nierealnej wizji państwa, co dodatkowo zniesmacza fakt częstego powoływania się na Marksa.
Jednak książka ma sens, ale nie tyle w ujęciu globalnym, co jednostkowym. Jeśli światu potrzebna jest zmiana, to powinna ona wyjść od pojedynczego człowieka. To ja, ty, on, ona powinniśmy zastanowić się nad prawdziwym sensem życia, nad tym czy lepiej jest mieć czy być. I do tej refleksji książka bardzo się przydaje.

Warsztat pisarski: 7/10
Tworzenie napięcia/zainteresowania: 7/10
Skłanianie do refleksji: 8/10

Książka o destrukcyjnej chęci posiadania, która odbiera ludziom szczęście. Autor dogłębnie przedstawia naturę problemu, odwołując się często do słów wielkich umysłów, czy tradycji religijnych. Wiele z pomysłów Fromma na naprawę tego stanu rzeczy, ciężko byłoby wprowadzić w życie, lub są już przedawnione. To martwi, gdy możemy zaobserwować pogłębienie się problemu na przestrzeni lat, ale dopóki będziemy czytać "Mieć czy być", z myślą o przewartościowaniu własnej osoby, a nie odmiany całego społeczeństwa, możemy wyciągnąć z tej lektury wiele cennych wniosków.

Bardzo fajnie mi kontrastuje z ostatnio czytaną "4 rewolucja przemysłowa" Klausa Schwaba - widać jak plany przeformatowania społeczeństwa na "być" z "mieć" nabierają impetu i kształtu wraz z rozwojem technologii.

Zazwyczaj uciekałem od filozofii, bo była dla mnie dzieleniem włosa na czworo i szukaniem problemów tam gdzie ich nie ma, ale nie żałuję podejścia do Fromma.
Mimo, że nie zgadzam się z wszystkimi argumentami (i rozwiązaniami),część z nich też się trochę "zestarzała" to jednak ciężko nie przyznać racji głównej wymowie książki.
Myślę, że każdy może znaleźć tam materiał do ciekawych przemyśleń odnośnie swojego życia, może nawet przyczynek do zmian.

Myślę, że każdy może znaleźć tam materiał do...

• Psychologia
  • Filozofia