Romanse

Okładka książki Romanse Jerzy Urban
Okładka książki Romanse
Jerzy Urban Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Krajowa Agencja Wydawnicza
1981-01-01
1981-01-01
Romans zdrada eseje

Okładka książki Jerzy Urban Marta Stremecka, Jerzy Urban
Jerzy Urban Marta Stremecka, Je...
Okładka książki Jajakobyły : spowiedź życia Jerzego Urbana Przemysław Ćwikliński, Piotr Gadzinowski, Jerzy Urban
Jajakobyły : s... Przemysław Ćwiklińs...

Podoba mi się styl, poczucie humoru i absurd tak ludzki w swym rodzaju, że jestem w stanie uwierzyć w prawdziwość każdej jednej przedstawionej w książce historii. By lektura wydawała się bardziej przystępna, polecam czytanie jej głosem Urbana. Powolnym i aksamitnym; jedno opowiadanie na posiadówę w sraczu i chwile te są relaksem.
Najbardziej podobało mi się opowiadanie, gdy facet pojechał w delegację do kochanki dwa piętra wyżej, ta kazała mu wyrzucić śmieci, a ten przez pomyłkę wrócił do siebie na chatę. Nigdy przedtem nie myślałam o wyrzucaniu śmieci z cudzego domu jak o świadectwie intymności wynikającej z przyziemnego zadomowienia.
Moim faworytem jest również opowiadanie pt.: "Kalkulacje", w którym przedstawiono sądowe batalie ojca mającego na utrzymaniu kilkoro dzieci, a od którego odeszła żona wiążąc się z mężczyzną, z którym wspólnie się wzbogaciła. Uzbrojony w tę wiedzę eks-mąż próbując wyegzekwować wyższe alimenty traci je całkowicie, gdy żona wykazuje przed sądem fałszywą, acz strategiczną w tej grze chęć wzięcia dzieci do siebie i wyegzekwowanie alimentów od eksa.

Najbardziej podobało mi się opowiadanie, gdy...

• 80, 90 lata XX w.

Dodaj cytat z książki Romanse