Okładka książki Krótka historia filmu. Kieszonkowy przewodnik po gatunkach, filmach, nurtach i technikach Ian Haydn Smith
Ian Haydn Smith Wydawnictwo: Alma-Press film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
The Short Story of Film: A Pocket Guide to Key Genres, Films, Techniques and Movements
Alma-Press
2020-08-10
2020-08-10
9788370207892
Jerzy J. Malinowski
Film historia filmu

Lektura bardzo ograniczona. Aczkolwiek odpowiednia do rozpoczęcia przygody z filmem.

NIEPEŁNA HISTORIA FILMU

Ponieważ filmy to zaraz po literaturze moja największa pasja, z radości na przeczytanie kolejnej książki im poświęconej aż zacierałem ręce. Niesłusznie, jak się potem okazało, bo „Krótka historia filmu” to rzecz mocno niepełna. Na pewno nie kompleksowa. Właściwie to mocno ograniczona. Autor co prawda starał się ze wszystkim sił uczynić ją atrakcyjną dla laików, ale przez to jego książka stała się miszmaszem po macoszemu potraktowanych faktów, mocno subiektywnym na dodatek i bardzo chaotycznym, a nie o to obiecywała.

Zanim jednak przejdę do konkretów, przyjrzyjmy się zawartości całości. publikacja podzielona została właściwie na cztery części. W pierwszej z nich zatytułowanej „Gatunki” mówione zostają najważniejsze typy filmów – westerny, musicale, horrory itd., aż po kino superbohaterskie – z wymienieniem kilku najważniejszych przedstawicieli. W drugiej dostajemy „Najważniejsze filmy” – pięćdziesiąt tytułów, które zdaniem autora są najważniejsze w dziejach kina, od „Nietolerancji” i „Generała”, przez „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” i „Łowcy androidów”, na „Między słowami” i „Aż poleje się krew” skończywszy. Potem dostajemy omówienie najważniejszych nurtów w kinie – niemiecki ekspresjonizm, kino surrealistyczne czy Dogma 95 – a wszystko wieńczy prezentacja kluczowych technik używanych przy kręceniu filmów, odkrywająca przed nami tajniki montażu równoległego, steadicamu czy technologii 3D.

NIEPEŁNA HISTORIA FILMU

Dobry przewodnik po filmie do zabrania wszędzie, a do przeczytania od dechy do dechy też się nadaje

• Kino
  • Posiadam - nieprzeczytane
  • Film, kino, telewizja, nowe media
  • Film
  • Chcę w prezencie / posiąść