Włochy - fotoprzewodnik

2020-05-05
9788370207854
Jerzy J. Malinowski
podróże Włochy albumy

Kiedy wyjąłem z koperty i szybko przejrzałem “Włochy – Fotoprzewodnik”, wydany przez Oficynę Wydawniczą Alma-Press, to już wiedziałem, że jest to przewodnik, który będzie mi towarzyszył w moich podróżach po Italii.

Treść przewodnika napisała Claudia Martin – podróżniczka i autorka popularnych przewodników m. in. w cyklu Lonely Planet czy Time Out. Jej krótkie i ciekawe notki towarzyszą ponad 200 fotografiom. W końcu jest to fotoprzewodnik, choć jego funkcję lepiej oddaje angielski tytuł serii: Visual Explorer Guide.

Planując podróż do Włoch możesz wybrać region, do jakiego chcesz pojechać i poszukać inspiracji w jednym z pięciu rozdziałów tematycznych:

Środkowe Włochy: Serce kraju,
Północno-zachodnie Włochy: Bogactwo i piękno,
Północno-wschodnie Włochy: Jeziora i góry,
Południowe Włochy: Il Mezzogiorno,
Wyspy włoskie: Perły w koronie.

Kiedy przeglądasz konkretny rozdział, to piękne fotografie podpowiedzą Ci, co warto zobaczyć.

Ponieważ we wrześniu 2022 roku byłem w okolicach Varese, to ucieszyłem się, że w przewodniku znalazło się zdjęcie klasztoru Santa Catarina del Sasso, który jest położony na wschodnim brzegu jeziora Maggiore (Lombardia). Tak więc przewodnik może służyć nie tylko do planowania, ale też do odświeżania włoskich wspomnień.

Dla mnie Włochy – Fotoprzewodnik pełni jeszcze jedną funkcję. Ponieważ amatorsko zajmuję się fotografią, to fotoprzewodnik jest dla mnie źródłem inspiracji do robienia zdjęć oraz pokazuje przykładowe, profesjonalne ujęcia włoskich zabytków i krajobrazów.

I tu sprawdza się kompaktowy rozmiar przewodnika. Łatwiej jest mi zabrać ze sobą książkę o wymiarach 16 x 12 cm, niż nawet najpiękniejszy ciężki album.

Polecam ten fotoprzewodnik, a jeżeli wybierasz inny kierunek niż Włochy, to możesz sprawdzić, jakie przewodniki z tej serii są dostępne.

"Włochy nigdy nie przestawały zadziwiać zdolnością do pokonywania wszelkich ograniczeń... od potężnych etruskich miast… po niebotyczne wysokie średniowieczne wieże mieszkalne… od urokliwych barokowych sycylijskich miasteczek… po dzisiejsze drapacze chmur i niezwykle wyrafinowane malarstwo, film, modę i kuchnię.”

Mam wrażenie, że w roku naznaczonym pandemią jeszcze intensywniej odczuwamy pragnienie odbywania podróży, dalszych i bliższych. Musimy jednak poczekać na unormowanie sytuacji, aby móc cieszyć się swobodnym odkrywaniem świata. W międzyczasie możemy zwiedzać wybrane kierunki za pośrednictwem przewodników i albumów. „Włochy” to atrakcyjny pomysł łączący oba elementy w jednej publikacji. Ciekawie przygotowany fotoprzewodnik koncentruje się na najważniejszych perełkach Italii, godnych podziwu i zachwytu. Książka okazała się bardzo przyjemnym powrotem do wspomnień skolekcjonowanych przeze mnie podczas licznych wyjazdów do Włoch. Ładne zdjęcia, zrobione z ciekawej perspektywy, chwytają to, co najistotniejsze, ale nie zapominają o charakterystycznych szczegółach. Każdą fotografię wzbogaca skondensowany tekst informacyjny. Półwysep Apeniński w pigułce.

Claudia Martin prowadzi czytelnika po kraju, który kiedyś przewodził światu, wyznaczył kierunek jego rozwoju i nieodwołanie go zmienił. Najpierw szlakiem środkowych Włoch, sercem kraju, gdzie współczesność fantastycznie współistnieje z dowodami przeszłości. Następnie wkraczamy w północno-zachodnie obszary, synonimy bogactwa kultury i piękna krajobrazów. Potem północno-wschodnie Włochy oczarowują jeziorami i górami. Z kolei, Mezzogiorno słynie z zastygłych w wulkanicznym popiele gniewu Wezuwiusza dawnych siedlisk ludzkich. Wycieczkę kończymy na różnorodnych wyspach, większych i mniejszych rajach na Ziemi. Odkrywanie Włoch sprawia wiele radości, najlepiej połączyć właśnie perełki architektury z działami sztuki, krajobrazy z parkami, codzienność z kuchnią, a modę z językiem. Fotoprzewodnik spełnił moje oczekiwania, przeniósł na więcej niż chwilę do krainy dumnie powiązanej z kolorami zieleni, bieli i czerwieni.

bookendorfina.pl

Mam wrażenie, że w roku naznaczonym pandemią jeszcze...

„… Wybrzeże Amalfi jest bajkowe. To kręte uliczki, zapach i smak słodkich fig i wspomnienia, które są elementem naszej tożsamości …”

Każda podróż pomaga w tym, że pamiętamy z niej najbardziej charakterystyczne rzeczy, smaki, a nawet przygody, które sprawiły, że nie wszystko układało się po naszej myśli.

Tym razem czytelnik może poznać fotoprzewodnik dotyczący słonecznej Italii. Autorką publikacji jest Claudia Martin podróżniczka i pisarka popularnych przewodników, m.in. cyklu Lonely Planet, Time Out czy Cadogan Guides. Spod jej pióra wyszło wiele książek historycznych i edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci oraz dorosłych.

Moje podróże do Włoch mogę zaliczyć do udanych, ale każda z trzech była zupełnie inna. Pierwsza to poznawanie ludzi, kultury i zabytków. Druga, to powrót do miejsc, które spodobały mi się najbardziej. Trzecia zaś to szybki przejazd po kraju, ale nie ukrywam, że trudno było mi się rozstać z samym klimatem. Publikacja przedstawia środkową część kraju – czyli jego serce, następnie jeziora i góry, bogactwo i piękno, ale i włoskie wyspy, czyli takie perły w koronie.

Włochy są znane również jako kraj pizzy, spaghetti i wspaniałej kawy. To także piaszczyste wyspy, cudowne krajobrazy, ekskluzywne kurorty i ścieżki pachnące aromatycznymi ziołami. To setki kilometrów podziemnych korytarzy, tuneli i jaskiń, które - jak wszystkie drogi - prowadzą do Rzymu... Ten przez wielu historyków uważany jest za miasto pełne intrygujących tajemnic 😉

Przewodnik po Włoszech, opatrzony został ponad dwustoma fascynującymi fotografiami, to znakomity sposób na odkrywanie tego najpiękniejszego kraju na świecie. Z uśmiechem na ustach można stwierdzić, że kraj nie przestawał zadziwiać zdolnością do pokonywania wszelkich ograniczeń.

Na północ od Rzymu znajduje się Toskania i Umbria, gdzie winnice i gaje oliwne ustępują na wschodzie skalistym Apeninom. Rozwój Florencji, gdzie narodził się renesans w architekturze jest moją ulubioną epoką. Architekt Filippo Brunelleschi stworzył niezwykłą kopułę katedry Santa Maria del Fiore czerpiąc inspirację z konstrukcji Panteonu.

Bazylika Świętego Marka w Wenecji w samym założeniu miała być symbolem bogactwa i potęgi. Kopuły mają charakter bizantyjski, świątynia powstała na planie krzyża greckiego, a wszystkie zdobienia, mozaiki i polichromie pochodzą z Palestyny, Egiptu i Syrii.

Włochy zajmują piąte miejsce na liście najczęściej odwiedzanych państw świata. Tłumy turystów spieszą, aby zobaczyć najstarszy Uniwersytet Boloński, Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie będącą największym kościołem na świecie oraz Krzywą Wieżę w Pizie, czyli najbardziej odchyloną od pionu budowlę.

Sportowy element też musi być 😉 Stadion AC Milan i Interu może pomieścić 80 000 widzów i jest jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Na stadionie czterokrotnie odbywały się finały mistrzostw Europy. Liczę, że miłośnicy sportu pamiętają wszystkie daty 😉

Obecny bilans jest smutny, ponieważ wiele osób boi się jechać do Italii ze względu na pandemię, ale liczę, że możemy poczekać na lepsze czasy, by zrealizować kolejne wytyczone cele 😉

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ALMA - PRESS
Premiera: 05.05.2020 r.
Tłumaczenie: Jerzy J. Malinowski
Wydanie I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Tym razem czytelnik może poznać fotoprzewodnik dotyczący słonecznej...

• Podróże
  • Włochy