Epizody z życia mojej mamy

Okładka książki Epizody z życia mojej mamy Iwona Małgorzata Żytkowiak
Okładka książki Epizody z życia mojej mamy
Iwona Małgorzata Żytkowiak Wydawnictwo: Szara Godzina literatura piękna
Szara Godzina
2020-10-07
2020-10-07
literatura polska

Iwona Małgorzata Żytkowiak jest Autorką wielu powieści obyczajowych. Część z nich opisywałam tutaj na blogu. Za każdym razem spełniały moje czytelnicze oczekiwania. Przede wszystkim z jednego powodu. Otóż za każdym razem czułam dużą więź z bohaterami/bohaterkami przedstawianymi w powieściach, sytuacje i zdarzenia opisywane przez Autorkę często budziły moje wspomnienia czy sentymenty, ponieważ tak bardzo były powiązane z moimi przeżyciami. Pani Iwona Żytkowiak ma ciekawy dar ukazywania powieściowych zdarzeń tak, jakby były naszymi. Łatwo jest się z nimi identyfikować. Nie są to bowiem jakieś wydumane i niezwykłe historie. Wręcz przeciwnie, to o czym pisze w swoich książkach Autorka, zazwyczaj zdarza się wokół nas, gdzieś blisko, za rogiem, w rodzinie, wśród przyjaciół. Często słyszymy o podobnych zdarzeniach wśród naszych znajomych, niekiedy plotkujemy o tym czy owym w emocjach, z nadzieją, że może nas podobne trudności czy nieszczęścia nie spotkają. Podobnie rzecz ma się w przypadku jednej z ostatnich powieści Iwony Żytkowiak, czyli książki "Epizody z życia mojej mamy". Jest to opowieść złożona z dwunastu historii związanych z matką bohatera - syna Ksawerego, który przedstawia ją z dwóch różnych perspektyw. Raz jako dziecko, dla którego mama jest całym światem i wówczas jawi się nad wyraz piękna, mądra, zdolna i niezwykła. A innym razem jest to już perspektywa osoby dorosłej, która potrafi ukazać prawdę o matce i rodzinie z wszystkimi zaletami i wadami. Tak jest przecież w każdej współczesnej rodzinie. Bywa pięknie, czasem smutno, czasem odświętnie i radośnie. W każdym razie jak najbardziej prawdziwie.
W dwunastu opowieściach poznajemy matkę i żonę, a także sąsiadkę, przyjaciółkę w jednej osobie. Każdy z epizodów przedstawia ją w innym świetle oraz przybliża nam jej codzienność, smutki i radości oraz większe i mniejsze marzenia. Bohaterka realizuje je konsekwentnie, co bywa powodem poważnych, ale i często komicznych sytuacji rodzinnych. Niezależnie od tego, czy są to późno podjęte studia, czy wycieczki zagraniczne. Za każdym razem jest to coś wyjątkowego, ważnego, co przeżywa się całą sobą. Bohaterka jest bowiem pełna sił witalnych, czy to w młodości, czy też w kwiecie wieku. Różnym etapom życia bohaterki towarzyszą różne marzenia, które stają się dla niej siłą napędową. Była ciekawa świata, cieszyła się nim, atakowała przeszkody, intrygowała, zachwycała innych. Czasem bywała powodem plotek. Niektórzy ją uwielbiali i podziwiali, inni zazdrościli. Czego? A to spokojnego i kochającego męża, a to udanych dzieci, a to wyglądu, pracy czy zdecydowanych reakcji na problemy. Jak to w życiu. Każdy z nas spotyka na swojej drodze wielu ludzi. Bywają piękni i barwni niczym kolorowe ptaki. Ale zdarzają się i ci smutni, zmęczeni, pozbawieni marzeń. Mamę Ksawcia rozsadzała energia. Żyła dla rodziny, swoich pasji i marzeń. Dzięki temu mogła realizować małe i wielkie plany.

"Epizody z życia mojej mamy" to opowieść o marzeniach, które stają się siła napędową w naszym życiu, dają nam powody do radości, miłości i pozwalają nie poddawać się w najtrudniejszych chwilach. Iwona Żytkowiak napisała kolejną powieść obyczajową wypełnioną emocjami, refleksjami i dobrą aurą. Dla mnie było to kolejne niezwykłe spotkanie z twórczością pisarki, którą cenię za lekkość pióra, jej radość życia, którą udaje się jej przelać na papier. Dobrze jest poznawać Autora poprzez jego książki. Z każdą kolejną powieścią jej Autorka staje mi się bliższa. I za to jej dziękuję!

Co powiedzielibyśmy o swojej mamie, gdyby ktoś spytał jaka jest, jaka była w młodości? Jak ją zapamiętaliśmy? Jakie błahe, z perspektywy obserwatora, historie z jej udziałem pokazują jej charakter, poglądy, usposobienie, potrzeby? Na te i podobne pytania można znaleźć odpowiedź czytając "Epizody z życia mojej mamy". Prosta narracja, prosta historia jakich wiele, jedna z tych której każdy z nas jest świadkiem.

2028

uwielbiam nietuzinkowe rozwiazanie fabularne. Jak wiadomo, centrum każdej rodziny jest matka. Dlatego wieloosobowa rodzina sportretowana przez Iwonę Żytkowiak przedstawia 12 kluczowych epizodów z życia matki. Niektóre wspomnienia sa po dzieciecemu niewinne, by splatać się z perspektywą dojrzałego obserwatora na zasadzie kontrastu.
Narrator Ksawery to najmłodsza latorośł, już piąte dziecko, urodzone po czterdziestce. Bolesnym wspomnieneim jest Lucek, który żył tylko kilka godzin, nadal obecny w życiu rodziny. Oczywiście sąsiedzi krzywo patrzą na tę rodzinę, oskarżając ich o patologię. Co prawda rzeczywiscie matka jest zmęczona, przepracowana, ale dom rodzinny daje wszystkim oparcie. mata, która bywa nadopiekuńcza, nadaktywna, ale i pełna troski. Umie dowcipnie spuentować swoje zwariowane życie, ma zadatki na komika. To kobieta, która też ma swoje marzenia, dokształcająca się w niesprzyjających warunkach, oddana pracownica lokalnego banku. stara się dotrzymac kroku młodszym od siebie, zdobyć wykształcenie, jest w niej jakaś nostalgia za beztroską. Nie godzi się na szarzyznę i przeciętnośc,pragnie podróżówać. Poznajemy jej marzenia, tęsknoty, motywacje. Wybrane epizody przedstawiaja cała gamę uczuć- od smutku, rozpaczy, po euforię, optymizm i śmiech z okoliczności życiowych. Najbardziej podziwiam lapidarny styl autorki, wewnętrzną dyscyplinę by cyzelować każde zdanie. Umiejętnie wybrane sceny poruszają czytelnika, a pod płaszczykiem lekkiego konwersacyjnego języka autorka przemyca celne obserwacje, życiowe mądrości i radzi, byśmy zawsze mieli jakiś pasje, tak jak bohaterka. To także portret macierzyńskiego poświęcenia.

Narrator Ksawery to najmłodsza latorośł,...

Ależ to było zaskoczenie! Złapałam za audiobooka i tę formę polecam, bo nagranie jest naprawdę dobrze zrealizowane. Mnie skusił tytuł. Kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać, bo autorki kompletnie nie znam.

Pomysł na książkę wydaje się prosty. Nie ma tutaj zwrotów akcji, intryg itp. Dostajemy za to obraz matki widzianej oczami swojego syna. Ksawery opisuje swoją matkę trochę z perspektywy kilkulatka, który niewiele rozumie, trochę z perspektywy osoby dorosłej, która teraz pewnie sprawy widzi inaczej. Co najważniejsze, opis Ksawerego to nie tylko obraz mamy, ale i kobiety, przyjaciółki, pracownicy, żony. Niesamowicie zaskoczyła mnie ta postać, bo autorka nie poszła w powtarzającym się w książkach kierunku. I tak z prostego pomysłu, wyłania się książka, która wręcz wgryza się w umysł czytelnika. Więcej nie powiem - przeczytaj, bo warto!

Pióro Iwony Żytkowiak jest niezwykle lekkie i to robi wrażenie, szczególnie w scenach, które wywołują masę emocji. Ja jestem zachwycona tą książką i polecam każdemu. Może inaczej spojrzysz na swoją mamę po tej lekturze?

Zaskakująco dobra książką. Twórczość autorki znam z innych książek. Mogłam więc oczekiwać dobrej literatury. Jednak tytuł, Epizody z życia mojej mamy, nie zapowiada jakiejś wielkiej literatury, poruszającej lektury. A tu pełne zaskoczenie.
Epizody.... to 12 wspaniale napisanych, niezwykle poruszających historii, 12 portretów i jedna bohaterka - mama. Tuz po 40. urodziła ona piąte dziecko, synka, Ksawerego. Ale dzieci to nie jedyny jej cel w życiu. Bohaterka pracuje, dokształca się, jest mądra, zadbana, ma marzenia, do czegoś dąży. Jest także pełna rozterek, chce być najlepsza z matek, ale nie chce rezygnować z siebie samej.
Ta książka to 12 wspaniałych obrazów jednej kobiety, jej życia codziennego, miłości do dziecka, poświęcenia, ale nie tylko. To wizerunek jej świata, jej życia wymieszany z tym, co widzi i jak to odbiera dziecko, ale i człowiek dorosły.
Opowieści są różnorodne. Prezentują całą gamę uczuć, od smutku, wręcz rozpaczy, poprzez lekki uśmiech, aż do wybuchu śmiechu. Takie są portrety matki, takie jest życie.
Autorka posiada dar, o sprawach poważnych, nawet smutnych, o kwestiach życiowych pisze lekko, co nie znaczy, że infantylnie Ot bez zbędnego moralizatorstwa ukazuje różnorodne aspekty życia, pokazuje wiele scen,w których jestem o tym przekonana, odnajdzie się spora rzesza czytelniczek. Czyta się doskonale. Do tego genialne moim zdaniem i całkowicie zaskakujące zakończenie. Myślałam, ze będzie ono inne, inny finał, inna sytuacja. Jednak no cóż, takie jest życie.
Brawa za treść, za niezwykle potrzebne historie i za to, jak bardzo są one życiowe.Iwona Małgorzata Żytkowiak dopuszcza czytelnika do bez mala intymnego świata nie tylko matki, kobiety, ale i dziecka. Polecam. Ważna, potrzebna pozycja.

"EPIZODY Z ŻYCIA MOJEJ MAMY" IWONA ŻYTKOWIAK

Moje pierwsze spotkanie z piórem autorki, już wiem, że będę szukać innych powieści.
Nie znałam wcześniejszych książek i zupełnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać.
Otrzymałam piękną, wzruszającą i jakże prawdziwą historię.
Poznałam cudowny w swej realności obraz matki widziany oczami dziecka.
Autorka ma niezwykłą łatwość wyrażania emocji bohaterów, dzięki czemu widzimy, słyszymy i czujemy to co oni.
Świetnie się czyta, szybko, lekko i właściwie błyskawicznie.

Ot, niby prosty pomysł - Ksawery opisuje swoje życie z matką, jej nastroje, oczekiwania i potrzeby.
Jest piątym najmłodszym i jak pisze niechcianym synem w rodzinie i jego postrzeganie matki zmienia się z czasem jak dorasta.
Te dwanaście historii, to dwanaście portretów matki. W ciągu tych lat zmienia się matka i zmienia się Ksawery, a może tylko on dorasta i widzi świat inaczej.
Bardzo wyraźnie wyłania się z nich obraz zmęczonej, ciągle zaganianej kobiety, która poświęciła się dla domu, dzieci, męża. Ma wszystko co potrzeba, lecz nie jest szczęśliwa. Czuje niedosyt i chce doświadczać czegoś nowego. Nie znosi bezczynności i nic nie robienia.
Matki, która oprócz bycia matką jest przecież kobietą i to ambitna kobietą. Pragnie się rozwijać, zwiedzać nieznane miejsca, tańczyć i być szczęśliwą.
Codzienność, obowiązki to schematy, które nużą i powodują, że czuje się jakby zabrano jej wolność.
To ona rządzi w domu i jej zachowanie, nastroje wpływają na całą rodzinę.
Uważa, że każdy człowiek, aby być szczęśliwym potrzebuje trzech rzeczy : rodziny, pracy, pasji.
Każdej z tych rzeczy poświęca się całkowicie.
Niezwykle rozbrajające są momenty, gdy syn z dziecięcej perspektywy ukazuje nam jak widział swoją matkę i jak postrzega ją teraz.
Jego myśli, odbiór tego co się dzieje są piękne i czasem szokujące.

Mamy też ojca, który wraca po pracy do domu i jedyne o czym myśli, to aby odpocząć. Usiąść przed telewizorem i nic nie robić. Jest zadowolony z życia i spełniony. Nie ma pasji i nic go za bardzo nie interesuje. Nie rozumie potrzeb kobiety, która ciągle coś by chciała.

To taka słodko-gorzka relacja. Pełna prawdy, realności i naturalności.
Miłość miesza się z rozczarowaniem, marzeniami, nadzieją, zmęczeniem.

Polecam tę powieść dla każdego. Absolutnie warto ją przeczytać i poznać tę niezwykłą historię.

Emocje, wzruszenia gwarantowane.

Sądzę, że po przeczytaniu tej powieści zastanowimy się nad swoimi relacjami z matką, a może raczej z dziećmi czy mężem.

"EPIZODY Z ŻYCIA MOJEJ MAMY" IWONA ŻYTKOWIAK

Otrzymałam piękną, wzruszającą i jakże prawdziwą historię.
Poznałam cudowny w swej realności obraz matki widziany oczami dziecka.
Autorka ma niezwykłą łatwość...

Coś wyjątkowego – „Epizody z życia mojej mamy”, Iwona Żytkowiak

Poprzez powieść „Epizody z życia mojej mamy” Iwona Żytkowiak pozwoliła mi poznać swój warsztat pisarski. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki. Czy udane?

Powieść składa się z 12 portretów mamy. Każdy portret to inna historia opowiedziana przez najmłodszego z dzieci, Ksawerego. Jego punkt widzenia świata oraz mamy ulegał zmianie wraz z tym jak sam dorastał.

Poznajemy historie o przyjaciołach, o niechcianej ciąży, o jodze, tańcu… I wielu innych kwestiach życia codziennego mamy.

Mama z tatą byli dobrym małżeństwem. Mama rządziła w rodzinie, jak już coś wymyśliła to musiała dopiąć swego. Przyjaciółki zazdrościły jej aparycji czy wyczucia stylu. Uważała, że człowiekowi do szczęścia potrzeba trzech rzeczy: rodziny, pracy i pasji. Dodatkowo, każda z nich powinna zajmować dokładnie tylko samo miejsca i czasu. Pochłaniały ją co rusz to nowe pasje, a to pasja do szydełkowania, którą zaraziła ją sąsiadka czy uprawienie jogi. Rozpoczęcie studiów – filozofia. Każdy z rodziny chwytał się za głowę wiedząc z jakimi pytaniami natury etycznej będą musieli się zmierzyć. Tata nie mógł się położyć i zdrzemnąć bo od spania jest noc. Mama znajdowała mu od razu zajęcie.

Skoro zapowiadali zimę stulecia to mama musiała kupić sobie odpowiednie kozaki … tata towarzyszył jej podczas wyboru – drugi raz już nie dał się na taką pomoc namówić. Miał dość na całe święta piosenek świątecznych, tak się ich nasłuchał w centrum handlowym wyczekując na żonę. Po kilku godzinach udało się kupić kozaki. W domu okazało się, że jednak nie za bardzo pasują do posiadanej przez mamę garderoby.

Podobnie rzecz się miała z brązowymi rajstopami. Tata podsunął pomysł, którego od razu pożałował. Przecież można do rajstop kupić coś odpowiedniego. Mama to wykorzystała i pochłonęły ją zakupy, bluzeczka, spódnica, buty – wszystko w odcieniach brązu, beżu – pasujących oczywiście do rajstop. No cóż, rajstopy okazały się najdroższymi rajstopami na świecie.

Książka jest wyjątkowa w swoim rodzaju. Obraz matki pokazany oczami dziecka. Czytając ją wraca się myślami do własnej rodzicielki. Do chwil przeżytych z nią. Warto starać się spędzać z mamą jak najwięcej czasu bo nie znamy dnia ani godziny, kiedy może jej zabraknąć. Książka cudowna, czytając przeżywamy skrajne emocje, od śmiechu po łzy. Użyty język jest prosty w odbiorze a sposób w jaki zostały nam te portrety przedstawione mają swój urok. Syn często zastanawia się nad tym dlaczego mama postąpiła tak a nie inaczej ale nie zawsze jego dziecięcy czy młodzieńczy umysł jest w stanie udzielić mu odpowiedzi. Moim zdaniem książka warta przeczytania. Idealna dla kobiet jak i mężczyzn. Mógłby to być cudowny podarunek z okazji zbliżających się Świąt.

www.zaczytanyksiazkoholik.pl

Coś wyjątkowego – „Epizody z życia mojej mamy”, Iwona Żytkowiak

„Epizody z życia mojej mamy” Iwony Żytkowiak to powieść obyczajowa. Cudowna.
Główną bohaterką jest oczywiście mama. Kobieta, która urodziła po czterdziestce. To chłopiec, Ksawery. Piąte z kolei jej dziecko.
12 portretów jednej kobiety w jej najważniejszej roli, matki. Z opowieści późnego dziecka, Ksawcia oglądamy życie codzienne rodziny. To mama wiedzie w nim prym. Kochająca, bywa nadopiekuńcza. Kobieta pracująca, dokształcająca się, zadbana, wciąż pełna marzeń. To widzenie mamy z perspektywy dziecka miesza się z dorosłym spojrzeniem na rodzicielkę. Jej relacje z poszczególnymi członkami rodziny, znajomymi, sąsiadami. Bywa smutno, czasami rozbrajająco śmiesznie. Ciekawie.
„Epizody z życia mojej mamy” to prawdziwa przyjemność czytania. Iwona Żytkowiak może się poszczycić lekkością i zarazem wybitnością pióra. Późnym popołudniem wzięłam do ręki tę cudowną książkę i przepadłam. Nie odłożyłam póki nie przeczytałam ostatniej strony. 12 epizodów z życia mamy i jeszcze ostatni. Niezwykle poruszający.
Odnalazłam w tej historii kawałek siebie.
„Epizody z życia mojej mamy” Iwony Żytkowiak to powieść o nie jednej z Was. GORĄCO POLECAM!

„Epizody z życia mojej mamy” Iwony Żytkowiak to powieść obyczajowa. Cudowna.

Książka, którą po raz pierwszy zobaczyłam właśnie w serwisie @nakanapie.pl . Byłam jej bardzo ciekawa i po samym opisie stwierdziłam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Po pierwsze ogromny plus dla autorki za lekkość czytania. Czyta się bardzo przyjemnie, wielokrotnie śmiejąc się z wydarzeń i bohaterów książki. Książka napisana jest w 12 epizodach dotyczących jednej mamy. To ona jest najważniejsza dla swojego syna, który prowadzi relację. Mimo, że to czasy współczesne to ciągle miałam wrażenie, że to wydarzyło się zdecydowanie "kiedyś". Ciekawa jest relacja syna, jako chłopaka o tak szczegółowej relacji. Jego spostrzegawczość wydaje się być nadzwyczajna. A może jednak dzieci widzą i rozumieją więcej niż nam się wydaje? Co do samej fabuły to zdecydowanie wiele z tych historii przypomina mi moją codzienność. Jako matka mogę wyobrazić sobie siebie właśnie w tych sytuacjach, reakcjach czy wypowiadanych kwestiach. Sama Mama to kobieta, która ma w sobie wiele rozterek. Jednocześnie chce być wspaniałym rodzicem dla swoich dzieci, ale i chce realizować siebie. Zderzenie dwóch światów wielokrotnie wyprowadza ją z równowagi, czy zasmuca. Książka porusza wrażliwe struny i zmusza do refleksji. Nigdy nie wiemy co tak naprawdę dzieje się w czterech ścianach. Łatwo jednak możemy się domyślić, że w każdym domu ludzkie tragedie przydarzają się w codzienności. Nigdy nie wiemy, czy ta uśmiechnięta "damusia" tak naprawdę uważa się za najszczęśliwszą osobę na świecie? To co ludzie myślą, wielokrotnie odbiega od wyobrażeń o sobie i od tego co czujemy. Właśnie ta książkowa Mama, wielokrotnie nie bała się przeciwstawić złu, cierpieniu, ale i być spontaniczną, aby przyciągnąć do siebie szczęście. Bardzo ciekawa kreacja bohaterki. Kreacja kobiety, mamy i żony. Zdecydowane polecam. A zakończenie wbiło mnie w fotel. Nie tego się spodziewałam, choć właśnie tak wygląda życie. Czy po latach wspomnienia dotyczące Mamy są tak samo silne? A może w dorosłym życiu nasz pogląd się zmienia i Mama spełnia już inną rolę w naszym życiu? Książka mnie zaskoczyła i trzeba przyznać, że jeszcze nie spotkałam się w literaturze z tak szczegółowym tematem jakim jest ukochana Mama. Jeśli tylko znajdziesz chwilę to warto ją przeczytać. Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

• 2021 audiobooki
  • 2020 wydane