Potop

Moja nauczycielka od języka polskiego w liceum, miała bzika na punkcie tej lektury i zmusiła mnie do jej przeczytania. Całe szczęście, że tak się stało. Świetna powieść, chyba każdy w miarę świadomy Polak powinien ją przeczytać, choćby po to, by zrozumieć historię, a może bardziej naturę i ducha naszego kraju.

Bez poznania Trylogii, nigdy nie będzie możliwe zrozumienie naszej Ojczyzny. Zarówno Potop, jak i pozostałe części są Biblią każdego, świadomego mieszkańca naszego Kraju.
Potop, nawet dzisiaj "wgniata" w fotel i ściska za gardło. Jakże piękni są bohaterowie. Jak bardzo po lekturze chcemy się stać jednymi z nich. Dorównać im. Wspaniała, genialna książka.

Fenomenalna powieść Henryka Sienkiewicza - "Potop" został napisany z takim rozmachem, że Zmierzchy i inne Pottery mogą tylko o tym pomarzyć. Film był dobry, ale powieść trzytomowa jeszcze lepsza. Wyśmienite danie. Moją ulubioną postacią jest Andrzej Kmicic, który podobnie jak główny bohater Znachora musiał zmienić swoją tożsamość i żyć na innych zasadach niż dotychczas. A...

może być

Z całej Trylogii do moich ulubionych należy Potop - czysta przygodówka, pełna heroizmu i odwagi - poza tym... Kmicić to rodzaj faceta, który jonizuje mi komórki... No cóż, kocham takich facetów jak Kmicić... Czego tu nie kochać? ;)

Myślę że każdy czytał Potop Henryka Sienkiewicza więc nie będę wiele pisał.

Mi się ta książka bardzo podobała tylko że dopiero za drugim przeczytaniem. Kiedy byłem zmuszony do przeczytania jej w liceum nie doceniłem tego dzieła jednak później jak drugi raz czytałem już sam dla siebie to stwierdziłem że jest to po prostu arcydzieło i skarb literatury Polskiej.

Pełna napięcia i nieprzewidywalnych zmian historia nie jest tak przepełniona narodowymi momentami przełomowymi, jak pierwsza część Trylogii. Niemniej Sienkiewicz w "Potopie" przedstawił masę wojennych realiów i perypetii poszczególnych bohaterów, jest również wątek romantyczny. W kulminacyjnym punkcie powieści, obronie Jasnej Góry nie tylko zmienia się bieg historii, ale...

Przede wszystkim rewelacyjnie napisane. Zapierających dech w piersiach opisach przyrody czy epickich scen walk nie można Sienkiewiczowi odmówić. Szkoda, że całość tak potwornie, do granic możliwości rozwleczona.

Co tu można jeszcze dodać, dobrze to napisane, ale zdecydowanie za długie, największym walorem tej książki jest język, dość powiedzieć, że na języku Trylogii doskonalili swoje rzemiosło Lem, Jerzy Pilch i wielu innych.

Uważam, że warto sięgnąć po Trylogię, poznać twórczość Noblisty, ale wg mnie wystarczy jeden raz.

Dyskusje

21 851