Fundacja i Imperium

1988-01-01
Data 1. wydania:
1989-03-01
Andrzej Jankowski

Przez długi moment myślałem, że będzie to pierwsza książka z cyklu, która rzeczywiście zrobi na mnie wrażenie tak jak niektóre z tomów Robotów. Po ataku na Fundację jednak wszystko, po raz kolejny, stało się nijakie.
Mam problem z Asimovem. Świetny, super inteligentny facet. Słuchanie jego wywiadów i wypowiedzi to sama przyjemność. Ma dużo ciekawych pomysłów i tego mu nie odbiorę. Jednak wszystkie jego książki podążają tym samym schematem, przez co przestałem odczuwać ekscytację przed sięganiem po kolejne jego książki.

Przez całą pierwszą część książki, Generała, byłem zawiedziony. Pomyślałem "kurde znowu Asimov będzie próbował mi udowodnić jak to plan Seldona i psychohistoria są ponad wszystko", na szczęście Muł miło mnie zaskoczył, to zupełna zmiana kierunku historii i teraz wydaje mi się, jakby cała powieść Fundacja i połowa tej były wstępem do właściwej historii. Nie planowałem czytać dalej, ale jednak z chęcią przeczytam.

Druga część sagi Fundacji daje czytelnikowi więcej radości niż część pierwsza. Przemawia za tym większa dbałość Asimova o realizm i wyraz bohaterów, którzy będąc dokładniej zarysowanymi osobistościami, dają czytelnikowi szansę na emocjonalne ustosunkowanie się do nich.

Trudno jednakże nie oprzeć się wrażeniu, że oś fabularna, a w zasadzie jej rdzeń, chwieje się w posadach. Ludzkość bowiem staje się zakładnikiem i marionetką wielkich wydarzeń. Te zaś większe są od tych, którzy je tworzą, co przeczy twierdzeniu o wielkości skutku względem przyczyny. Miesza to moim zdaniem porządek wartościujący bądź nadający wektory zmian, które wymagają ugruntowania w tym co pewne. Jeśli ludzkie życie nie jest nic warte, powodem bycia częścią mechanizmu dziejowego, a najistotniejszy element tego systemu jest nieistotny, upada on dezaktualizując sie. W tym upatruje w dalszym ciągu największy mankament powieści. Czas pokaże co przyniesie dalszą część historii.

Fabuła posiada niezbity koloryt, dostrzec ponadto można wzrost jakości warsztatu pisarskiego z każdą następną częścią cyklu, co daje mi nadzieję na tym większą satysfakcję z kolejnych części Fundacji Asimova.

Niby fajnie, ale chyba za dużo pod rząd Pana Asimova i zaczynam "przewidywać", co się wydarzy?
Fundacja zrobiła lepsze wrażenie od tej, chociaż wreszcie, mamy więcej czasu z tymi samymi bohaterami i nie skaczemy, aż tak w czasie.
Bardzo duże nadzieje za to robi Druga Fundacja.

Sama książka napewno co najmniej bardzo dobra, jednak dopiero od połowy przyciągało mnie tak, że nie mogłem się oderwać.

Jak narazie nadal cykl robotów, jest dla mnie lepszy :D

Bardzo duże nadzieje za to robi Druga Fundacja.

Niezła, chociaż jednak niezbyt angażująca książka. Fabuła jest całkiem ciekawa i ma kilka zaskakujących momentów, intryga, polityka i podbój - jak najbardziej w porządku... więc w czym problem? Według mnie słabą stroną jest w tej książce kreacja świata, która jakoś nieszczególnie budowała obrazy w mojej wyobraźni. Podobnie miałem zresztą z wcześniejszym tomem - "Fundacją" - jakiś taki mało sugestywny ten książkowy świat. Przygodę z serią rozpocząłem jednak od "Preludium fundacji", która zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne tomy i jak na razie uważam ten pierwszy tom, dopisany przez Asimova jako prequel dużo później, za najciekawszy.
Nie poddam się jednak i mam zamiar dotrzeć aż do "Fundacji i Ziemi" :)

Książka wprowadza element zaskoczenia do historii z pierwszej części. Napisana spójnie, dobrze się czyta ale już tak nie wciąga. Brakuje błysku i poziomu pierwszej części. Bohaterowie nie przyciągają już tak uwagi i całość jest jak przydługi wstęp do kolejnej części.

Nie tak dobra jak poprzednia książka, ale wciąż przyjemna. Bardzo ważny wątek w drugiej połowie niezbyt mnie zaangażował i może stąd nieco gorsze odczucia. Dwójka głównych bohaterów też była trochę bezbarwna. Przyznaję jednak, że książka akurat trafiła w mój mały czytelniczy dołek, więc może w innym czasie podszedłbym do tej historii nieco bardziej entuzjastycznie. Na razie daję neutralne 6, ale zastrzegam sobie prawo do zmiany zdania po drugim podejściu :)

Drugi tom sagi Asimova jest znacznie słabszy od pierwszej części. Sama wizja tytułowej Fundacji nie stanowi już nowości, a fabuła jest prowadzono tak samo topornie jak w poprzednim tomie. Determinizm przyszłości Fundacji załamuję się w obliczu pojawienia się tajemniczego przywódcy Muły. To wywraca do góry nogami paradygmat fatalizmu jakim podążały elity Fundacji i jest niejako zaprzeczeniem koncepcji przewidywania przyszłości za pomocą wzorów matematycznych.
Samo zakończenie jest dość łatwo przewidywalne i stanowiło duże rozczarowanie.

Pierwsza cześć książki to bardziej political fiction w kosmosie. W drugiej połowie jest już więcej science fiction, ale właściwie tylko jako tło do utkanie fabuły bazującej na polityce i psychologii. Czytało mi się dobrze i na pewno nie można odmówią autorowi oryginalnego pomysłu. Cały czas jednak odium „legendarności” serii każe mi oczekiwać czegoś więcej.

Książka sama w sobie, jako druga cześć trylogii, stanowi jakby punkt przejściowy pomiędzy znakomitymi częściami pierwszą a trzecią. Jest od nich jak dla mnie zdecydowanie słabsza, wypełnia lukę wydarzeniami, które nie do końca mi podeszły. Ale skoro znalazła się już w środku tej fascynującej historii Asimova to jak najbardziej trzeba się z nią zapoznać.

Isaac Asimov Fundacja i Imperium Zobacz więcej
Isaac Asimov Fundacja i Imperium Zobacz więcej