Uwikłani w przeszłości

Paulina Ampulska Wydawnictwo: Wydawnictwo Feniks literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Feniks
2021-02-14
2021-02-14

Okładka książki Tabu Antologia. Miłość zakazana Paulina Ampulska, Caroline Angel, Monika Cieluch, J. Harrow, Paulina Nowaczyk, Patrycja Różańska, L.J. Shen, Tijan, Angela Węcka, Anna Wychowska
Tabu Antologia... Paulina Ampulska, C...
Okładka książki Opowiem Ci bajkę... Paulina Ampulska, J. Harrow, Jacek Jaworski, Karolina Jurga, Norbert Grzegorz Kościesza, Paulina Nowaczyk, Katarzyna Pietruszyńska, Patrycja Różańska, Agnieszka Siepielska, Amelia Sowińska, Anna Wychowska
Opowiem Ci baj... Paulina Ampulska, J...

"Mów do mnie szeptem … Z krzykiem umiera świat"

Nadia Rocka miała kiedyś normalną rodzinę. Po tym jak jej siostra postanowiła porzucić rodzinę, jej życie się zmieniło. Zaczęła być bita, poniżana, dręczona. Dziewczyna marzy by zdać maturę i uciec jak najdalej od agresywnego ojca i matki alkoholiczki. Nadia zostaje sama. Nie ma nikogo. Siostra zerwała wszelkie kontakty, nie ma znajomych, ma tylko ukochanego pieska - Majkę. W dniu jej dziewiętnastych urodzin w kawiarni przysiada się do jej stolika przystojny mężczyzna. Rafał Narkiewicz ma dwadzieścia sześć lat i jest policjantem. Nadia od razu przykuła jego uwagę. Postanawia dać jej swój numer.

"Byli tacy ludzie, którzy nigdy nie przestali być dla nas ważni'

Na kilka dni przed maturą dochodzi do tragedii. Ojciec Nadii przegrywa ją w kartach. Brutalnie skrzywdzona Nadia postanawia uciec z domu i poprosić o pomoc Rafała.

Rafał pomaga dziewczynie. Daje jej schronienie i wspiera podczas matury. Po zdanych egzaminach pomaga jej w wyjeździe.

Nadia przeprowadza się do Gdańska, tam nawiązuje nowe znajomości, zmienia się, pracuje, przygotowuje do wymarzonych studiów. Nadal ma kontakt z Rafałem. Mimo, iż ma to tego chciała - uciekła od rodziców, to bardzo tęskni za mężczyzną, który zaopiekował się nią w najgorszych chwilach.

"Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia. Wszyscy musimy jakieś mieć, zarówno, jak i nadzieję, że możemy osiągnąć coś więcej niż mamy"
Czy Nadia w końcu ułoży sobie życie? Czy to co połączyło ją z Rafałem ma szansę przetrwać?

Książka już od dawna była na mojej liście "do przeczytania". Ostatnio trafiła się okazja i mogłam nabyć ją w wersji papierowej. A że znalazła się na samej górze mojego stosiku i nie miała dużo stron postanowiłam ją od razu przeczytać. Nie żałuję zakupu.

"Coraz częściej zapominamy o dobrych uczynkach. Pochłania nas pogoń za pieniędzmi, cudami techniki i chęci opływania w luksusach. Nikt już nie mówi o miłości, przyjaźni, honorze czy nawet szacunku do drugiego człowieka. to ludzie, sami sobie ustalili zasady, według których postępowali w swoim życiu"

Książka niesamowicie mnie wciągnęła, nie potrafiłam się od niej oderwać. Musiałam przeczytać do samego końca tego samego dnia. Fabuła porusza bardzo trudny tematy - samookaleczeń, przemocy w rodzinie, brak zrozumienia, brak reakcji środowiska, mimo, że niejedna osoba wiedziała, co się dzieje. Bardzo emocjonalna, chwytająca za serce. Dobrze wykreowani bohaterowie. On opiekuńczy, ona mimo wszystko bardzo silna. Gorąco polecam.

"Mów do mnie szeptem … Z krzykiem umiera świat"

Kupiłam książkę młodej autorki na targach książki w Krakowie. W treści dla czytelnika znalazłam prośbę o podzielenie się opinią na tym portalu, więc postanowiłam to zrobić.

Świetnie ukazana historia młodziutkiej bohaterki.
Ogrom emocji, problem z zaufaniem i dobry wątek romantyczny.

Polecam! Duże litery, szybko się czyta, a historia ma fajne momenty.

Świetnie ukazana historia młodziutkiej bohaterki.
Ogrom emocji, problem z zaufaniem i dobry wątek romantyczny.

Polecam! Duże litery, szybko się czyta, a historia ma fajne momenty.

"Uwikłani w przeszłości" to debiutancki powieść @paulina_ampulska_autorka, to historia odwagi i nadziei, to romans, który mógłby się przydarzyć.
Dotychczasowe życie Nadii nigdy nie było bajką. Przemoc i alkohol determinowały jej życie. Dziewczyna, pomimo tego ma swoje marzenia i dąży uparcie do ich realizacji. Jednak pewne wydarzenia sprawiają, że ucieka z domu i musi liczyć na obce osoby... czy zrealizuje swoje marzenia?
Historia niczym bajka, a jednak nią nie jest. Niestety, jak dla mnie bardzo po macoszeniu potraktowane wątki wychodzenia z traumatycznych przeżyć. Lepiej byłoby dla tej historii, by ich nie było, niż takie przedstawienia, jakby dla atrakcyjności. Tak nie można, to jest krzywdzące dla tych, co przeżyli podobne tragedię. Albo trzeba następnym razem więcej popracować nad tym albo po prostu takie motywy pominąć.
A teraz coś przyjemniejszego, bo język bardzo podobał mi się. Czytało się tę historię szybko. Do tego bardzo obrazowe opisy. No i kilka scen erotycznych ( przy nich wolałabym subtelniejsze nazwy części ciała, ale i tak wypadły nieźle). Było gorąco, było strasznie... był klimat i odrobiną emocji.
Autorce życzę wydania kolejnych powieści, z których niech każda kolejna będzie coraz lepsza. I gratuluję debiutu. I pisz, bo potencjał masz.

Paulina Ampulska „Uwikłani w przeszłości”

Nadia to młoda dziewczyna, która pilnie się uczy, by dobrze zdać maturę i móc dostać się na wymarzone studia. Ale przede wszystkim, żeby mogła uciec od patologicznej rodziny. Nie zaznała w życiu ani szczęścia ani miłości. Po tragicznym wydarzeniu dziewczyna nie ma gdzie się podziać. Przypomina sobie o Rafale, którego kilka dni temu przypadkowo spotkała w kawiarni. Mężczyzna z zawodu to policjant, który w najgorszym momencie jest dla niej wybawieniem. Jak rozwinie się ich relacja? Czy Nadia poradzi sobie z traumą? Czy zapomni o rodzicach? Jakie życie będzie wiodła?

Przemilczę błędy w książce a skupię się na fabule. Temat jest trudny, ale jakże ważny w społeczeństwie: alkohol i przemoc w rodzinie, brak szacunku względem dziecka i innych oraz gwałt. Czytałam opinie innych osób, że samo to zdarzenie niezbyt wpłynęło na bohaterkę. Co prawda, miewała koszmary ale ja myślę, że może ona to wyparła, schowała do najdalszego kąta w swojej pamięci, dlatego autorka nie wałkowała tego tematu a skupiła się na jej drodze do szczęścia u boku kochającego mężczyzny. 🤔
Ogólnie tę pozycję czytało mi się dobrze. Choć jeden moment mi się nie podobał, gdy funkcjonariusz policji pocieszający zapłakaną dziewczynę kładzie jej rękę na udzie. 🙄 Czemu nie przykrył dłoni swoją dłonią w geście otuchy bądź nie dotknął ramienia? 🤔

„Dwudziesty pierwszy wiek a ludzie, a ludzie zapominają o najważniejszych wartościach. Coraz częściej zapominamy o dobrych uczynkach. (...) Nikt już nie mówił o miłości, przyjaźni, honorze czy nawet szacunku do drugiego człowieka. To ludzie, sami sobie ustalali zasady, według których postępowali w swoim życiu.”

Paulina Ampulska „Uwikłani w przeszłości”

Kolejna książka i przy okazji kolejny booktour zaliczony. Jak już kilkakrotnie wspominałam uwielbiam taką formę czytania i wysyłania dalej. Mamy tutaj do czynienia z ważnym tematem i lekkim stylem pisania. Nadia nie ma łatwego życia w domu, w którym to dominuje smutek pomieszany z przemocą. W liceum również nie ma przyjemnie tylko liczne przytyki oraz nękanie ze strony innych uczniów. Pragnienie ucieczki z toksycznego domu przybierało na silę. W tym momencie powieści poznajemy Rafała, który jest policjantem. Ma on dobre serce i postanawia pomóc młodej dziewczynie. Ich relacja jest dość szczegółowo opisana i to właśnie tutaj otrzymujemy od autorki największą dawkę emocji, które potrafią zawładnąć czytelnikiem. Miło spędziłam czas poznając historię Nadii i Rafała.

Przemiła autorka, którą poleciła mi sąsiadka. Bardzo autentyczna historia, pełna przemocy, emocji i utrudnień życiowych. Polecam każdemu! Pora otworzyć młodym ludziom oczy. W życiu nie zawsze jest kolorowo, ale zawsze trzeba walczyć do samego końca!

Debiut mieszkanki mojego miasta, który bardzo mnie zszokował. Rzadko kiedy tak ważne tematy są poruszane w książkach. Jestem dumna z młodej autorki i mam nadzieję, że kolejne książki zostaną przeczytane przez większą ilość osób.

Polecam! Książka warta uwagi ze względu na przekaz i postawy głównych bohaterów.

"Mów do mnie szeptem, z krzykiem umiera świat."

"Uwikłani w przeszłości" jest to debiut Pauliny Ampulskiej i muszę przyznać, że bardzo udany.
Oj co to była za cudowana książka, która chwyta za serce, pełna emocji i wzruszeń, wciągnęła mnie od pierwszych stron aż do samego końca.
Autorka porusza bardzo ciężki i bolesny temat alkoholizmu, hazardu, gwałtu i przemocy fizycznej jak i psychicznej.

Nadia, która przeżywa w swoim domu piełko ze strony rodziców, matka alkoholiczka i ojciec tyran i damski bokser, który znęca się i poniża swoją córkę na każdym kroku. Nadia uczęszcza do klasy maturalnej, jedynie o czym marzy po traumatycznej nocy, kiedy została zgwałcona to zdać egzaminy i uciec z toksycznego domu i więcej nie wracać. Na swojej drodze spotyka Rafała przystojnego o wielkim sercu policjanta przy którym czuje się w końcu bezpiecznie, który pomaga jej stanąć na nogi i uciec z koszmaru jaki ją spotkał.
Spokój, który w końcu zaznała zaburzy coś co sprawi, że Nadia będzie musiała stawić czoła przeszłości.

Czy powrót do przeszłości to dobry pomysł?
Czy tęsknota za ukochanym przezwycięży wszystko?

Tego dowiecie się czytając książkę Pauliny. Ja gorąco zachęcam i polecam. Książka na pewno zostanie długo w moim sercu jak i pamięci. ❤️❤️

❗Jeśli zauważysz, że komuś z twojego otoczenia dzieje się krzywda to nie stój obojętnie, tylko jeśli możesz to pomóż lub zgłoś do odpowiedniej organizacji. Dla Ciebie może to nie wiele a komuś może uratować życie. ❤️

"Mów do mnie szeptem, z krzykiem umiera świat."

Debiut Pauliny Ampulskiej mocno dotknął mnie i moją przeszłość - która poza gwałtem - ma się jeden do jednego. Książka trudna, pokazująca brutalną prawdę o życiu z alkoholikami/narkomanami/damsko-męskimi bokserami. Nie ukrywam, że mając ją przed sobą ciężko było mi się za nią zabrać - obawiałam się zmierzenia z tym co sama przechodziłam - i dzięki tej książce poczułam się lepiej. Ukazuje ona to, że mimo najbardziej szalonej i mocnej burzy zawsze wychodzi słońce - choćby burza miała trwać latami. Akcja dynamiczna, momentami miałam wrażenie, że wszystko zbyt szybko się dzieje, ale chcąc zmieścić to w jednej powieści jestem w stanie to zaakceptować! Polecam z całego serca!

Uwikłani w przeszłości to debiutancka powieść Pauliny Ampulskiej poruszająca zagadnienie przemocy domowej i samotności z nią związanej. To wyjątkowo trudny temat i na pewno niełatwo jest oddać w powieści rzeczywisty charakter ofiary i jej oprawców.
W jakim stopniu udało się to młodej autorce?

Książka przedstawia historię Nadii, która wychowała się w patologicznej rodzinie. Po odejściu siostry jej sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej. Dziewczyna została ze wszystkim sama nie znajdując w nikim oparcia. Porywczy ojciec i przymykająca na wszystko oczy wiecznie pijana matka. Z pewnością nie jest to środowisko odpowiednie dla dziecka czy dorastającej dziewczyny.

Na szczęście nastolatka zdaje się nie załamywać. Doświadczenia z dzieciństwa tylko ją umocniły i stały się dla niej motywacją do większego zaangażowania w naukę. W dobrym wykształceniu widziała swoją szansę na opuszczenie rodzinnego domu i lepszą przyszłość.

Czy jej się to udało? Czy Nadia potrafiła uwolnić się od toksycznych relacji i stać się niezależną? A może mimo najszczerszych chęci nie mogła definitywnie odciąć się od przeszłości? Jak kończy się ta historia?

Muszę przyznać, że autorka dobrze przedstawiła charakter ofiary. Z powieści wyłania się obraz dziewczyny spragnionej normalności, uparcie dażącej do realizacji postawionych sobie celów. Jednocześnie widzimy też młodą kobietę, która ma zaburzone poczucie własnej wartości i boi się opowiadać o swoich przeżyciach.

Ogólnie powieść oceniam bardzo dobrze. Jednak, da się też zauważyć drobne błędy, jak chociażby brak ciągłości narracji. Momentami trudno było ustalić gdzie znajdują się bohaterowie, bo nie było to zbyt czytelnie ujęte w tekście. Myślę, że to jest coś, nad czym można jeszcze popracować.

Oczywiście, należą się wyrazy uznania za całokształt. Powieść niesie ze sobą przesłanie do młodych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji co Nadia. Nie powinni się załamywać tylko prosić o pomoc. Jest szereg organizacji, które się tym zajmują, bo niestety, najbliżsi sąsiedzi czasem mogą przymknąć na wszystko oko.

Moja ocena to 7/10.

W jakim stopniu udało się to młodej autorce?

Książka przedstawia historię Nadii, która wychowała się w patologicznej...

• Book tour
  • Zz New Adult