Wielki Gatsby

Okładka książki Wielki Gatsby F. Scott Fitzgerald
Okładka książki Wielki Gatsby
F. Scott Fitzgerald Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW Ekranizacje: Wielki Gatsby (2013) klasyka
klasyka
Jędrzej Polak
Ekranizacje:
Wielki Gatsby (2013)
Inne

Przeczytana na zajęcia na studia, nie była zła.

Przeczytana na zajęcia na studia, nie była zła.

Wzruszajacy klasyk. Który przeczytałam w jeden wieczór z zapartym tchem i ze złamanym sercem. Wspaniałe opisy wystawnego życia elity oraz poruszający romans.

Fascynujące studium ludzkiej natury. Tętniący życiem Nowy Jork. Płonące pragnienia i utracone nadzieje.

Wielki Gatsby, czyli książka uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Czy słusznie?

Moim zdaniem tak. Z całą pewnością dziś jej tematyka i fabuła nikogo nie zaskoczy, stąd też niezrozumienie niektórych wobec jej fenomenu, ale patrząc na lata wstecz była głosem wielu zagubionych po 1 wojnie światowej Amerykanów i myślę, że warto to docenić.

I choć napisana dawno, to pod przykrywką prostej historii o bogatym człowieku, kryje się uniwersalna prawda niezależna od miejsca i czasu o wszystkich ludziach.

Wisienką na torcie jest piękny językiem co zawsze mnie urzeka w klasykach literatury, a w połączeniu z lekkim piórem autora sprawiło, że była to swoista uczta dla ducha!

I choć napisana dawno, to...

Zaczęło się bardzo dobrze, skończyło się pewnym niesmakiem. Bohaterowie pokazani jako mało inteligentni z problemami, które były bardzo płytko przedstawione. Mało argumentów na temat ich działań. Początek książki zapowiadał coś absolutnie innego, życiowe mądrości, które autor przedstawił na wejściu nijak się miały do dalszej fabuły, a szkoda. Pozytywem jest to, że autor ubrał treść w interesujące czasy.

Muszę stwierdzić, że autor z pietyzmem ukazał upajający duch epoki (Roaring Twenties). Natomiast ja potrzebowałem więcej konwersacji, choćby takich jak kłótnia pomiędzy Jay'em a Tomem, podczas której akcja się zagęściła i przy okazji czytelnik mógł poczuć ziejącą pustkę z luksusowych will. To też wyjaśnia ponadprzeciętną konsumpcję alkoholu i innych używek przez ludzi, którym statusu zazdrościła większość Amerykanów, tak bardzo bohaterowie Wielkiego „Gatsby'ego” upodobnili się do arystokracji. Swoją drogą, do tej pory nie potrafię rozgryźć tego, czemu dla podniesienia morale wśród żołnierzy armia USA podczas II Wojny Światowej właśnie tę powieść wysłała na wiele frontów.

📚 F. Scott Fitzgerald - Wielki Gatsby 📚

Stany Zjednoczony, Nowy Jork. Lata dwudzieste XX wieku. Czasy z pozoru łatwe, przebojowe i niebezpieczne. Na ulicach przekrój społeczeństwa, od pucybuta po bogacza, od szaraka po italodisko z rewolwerem w dłoni. Chcesz zarobić? Nic prostszego. Pytanie jak po czasie się wyswobodzić od liny zawieszonej na szyi. Pośród tego chaosu jest Nick - świeżak, wręcz słoik w Wielkim Mieście, który kupuje dom w interesującej części miasta. Dlaczego interesującej? Bo sąsiadem jest tytułowy Gatsby. Facet zagadka, bogacz, playboy. Człowiek-obraz idealnego jankesa.

Po pierwszych stronach historia wydawała się być niewinna. Nick wprowadza się do elit, jego kuzynka Daisy wraz ze swym mężem Tomem powoli wkręcają go w życie NY. Opowieść jakich wiele. Stopniowo Fitzgerald, swoim barwnym, wyważonym i bogatym językiem, wprowadza nowych bohaterów, nie spiesząc się z przedstawieniem Gatsby’ego, tytułowego bohatera powieści. Troszkę mnie to zirytowało. Czytać o kimś kogo nie ma? Bez sensu. Na pozór.

Pomimo „fizycznego” braku, jego postać przewija się na non stop. Ciągle gości w dialogach. Nasz obraz postaci ciągle się kształtuje bez jego czynnego udziału. Fantastyczny zabieg - prawdziwy, wprowadzający wyjątkowy klimat i napięcie.

Jaka jest powieść jako całość? Ciekawa i satysfakcjonująca, dobrze skonstruowana. Ciężko jest o niej pisać bez wchodzenia w szczegóły. Z całą pewnością jest to lektura o wielkiej miłości, realizacji celów, wytrwałości w postanowieniach. Przedstawia też społeczeństwo i jankeskie realia przed Wielkim Kryzysem. Wszystko ubrane w ciepłe, bogate słowa, które nie sprawiają problemu przy czytaniu (ukłony dla tłumacza). Gatsby od początku do końca nie jest jednoznaczny, wzbudza kontrowersje i dyskusję. Kierował się głębokim uczuciem, czy własną dumą i zacięciem, chęcią posiadania i egoizmem? Pytanie zostawiam otwarte. Odpowiedź jest w każdym z nas. Trochę jak z Rachel i Rossem - mieli przerwę, czy nie?

Przeczytajcie, bo warto. Postać Gatsby’ego zostanie w pamięci na długo, a sam Fitzgerald dostaje ode mnie dużą okejkę. Z chęcią zapoznam się z resztą książek

📚 F. Scott Fitzgerald - Wielki Gatsby 📚

A to suka z tej Daisy.

A to suka z tej Daisy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1. Opowieść o przedziwnych ludziach - zagubionych, skoncentrowanych na mało ważnych rzeczach, bez wyrazu.
2. Wydaje się, że ta opowieść idealnie opisuje taką pustkę treściową tych ludzi i ich działań - bo ta książka też się taka wydaje.
3. Wydaje się też jednostronna, pokazująca daną klasę społeczną tylko z jednej perspektywy, jako mało inteligentną masę, ławicę, a to bardzo rzadko jest prawdą.
4. Mnie nie porwała.

Uważam, że warto przeczytać. Pomimo że akcja dzieje się w USA początkiem zeszłego wieku to wartości w niej przekazane są ponadczasowe.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska