Nanda Devi

Stapis
2011-01-01
2011-01-01

więcej Więcej

Czytałem pierwsze wydanie. Mam takie przekonanie, oby mylne, że ta książka jest trochę zapomniana jeśli chodzi o polską literaturę górską. A dla mnie to jest arcydzieło jeśli idzie o tego typu pisarstwo. Moja ulubiona górska książka. Emocjonująca, napisana bardzo ładnym językiem, warta polecenia każdemu kto lubi góry zarówno te wysokie jak i te niskie.

Przeczytałem II wydanie ( Wydawnictwo Stapis, Katowice 2011, 20190). Rożni się od poprzedniego okładką :ta sama grań, podobne ujecie...Ale granią idą ludzie. To wydanie takie własnie jest: na bogato. Jest to opis wyprawy z 1939 roku ze wszystkimi możliwymi dodatkami, komentarzami. Wstęp Janusza Kurczaba doskonale wprowadza w tematykę, ale i w atmosferę tej wyprawy....

Jest to wartościowe jako pamiętnik i np. świadectwo swego rodzaju podejścia białego człowieka i oczywiście książka górska, która opisuje fascynująco dziej polskiej wyprawy himalajskiej. Skończyła się w lipcu 39 roku, i nie wiem, czy ocaleli zdążyli do Polski przed Wrześniem...

Z olbrzymim entuzjazmem zabrałam się za czytanie tej książki, ale nawet do połowy nie dotarłam, a z entuzjazmu nic nie zostało. Niestety opis wyprawy nie jest zbyt wciągający.

• Literatura górska
  • Góry