Okładka książki Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata
Sławomir W. Malinowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Oficyna Wydawnicza Impuls
2020-01-01
2020-01-01
Telewizja Film Serial Dokument Historia

Podtytuł wyjaśnia wszystko. Dla osoby wychowanej na Telewizji, w której pozycją numer 1 dla dzieci były "Pokemony" albo "Hugo", cała ta opowieść brzmi niewiarygodnie. Istne bajki z mchu i paproci. No bo jak ta "zła Telewizja komunistyczna" mogła przygotowywać programy, oparte w 100% na czystych wartościach chrześcijańskich?

Ach, czemu urodziłam się tak późno, że nie dane mi było brać udziału w tym magicznym, niesamowitym, wyjątkowym na skalę światową przedsięwzięciu, co nazwano pięknie: "Telewizją Dziewcząt i Chłopców"? Może byłabym teraz innym człowiekiem? ...No cóż, jest jak jest. Nie ma co marzyć. Niemniej jestem zafascynowana Redakcją Programów Dla Dzieci i Młodzieży okresu PRL. Dziękuję panu Malinowskiego za tak rzetelną i ciekawą opowieść. Po raz kolejny przekonałam się, że "tamta Telewizja" była robiona przez niezwykle inteligentnych ludzi z pasją i dla idei - nie dla pieniędzy i sławy.

Ach, czemu urodziłam się tak późno, że nie...

Książka "Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata" uczy, bawi i wzrusza. Czyta się ją rewelacyjnie! Gawędziarski styl, mnóstwo faktów, cytatów, anegdot pięknie i logicznie połączonych w spójną całość. Momentami zaśmiewałem się do rozpuku, a kilka razy, choć wyrosłem z krótkich spodenek i nie jestem panienką, łzy wzruszenia zalewały mi twarz. Autor we wstępie napisał: "Drogi Czytelniku, wybacz brak skromności, ale dla wielu – być może, i dla Ciebie – będzie to książka niezwykła. Nie tylko dlatego, że dzięki niej wyruszysz w podróż do krainy dzieciństwa. Również nie dlatego, że przeczytasz o jednej z najpiękniejszych kart Telewizji Polskiej; i nie tylko dlatego, że po brzegi wypełniona jest dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych. Po prostu w tej książce odnajdziesz siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdziesz brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji. Właśnie dlatego. Bo to książka o Tobie". I ma sto procent racji.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Książka bez dwóch zdań wybitna i unikatowa na polskim rynku wydawniczym! Napisana wyraźnie z potrzeby serca, ku przypomnieniu fenomenu Telewizji Dziewcząt i Chłopców tym, którzy w dzieciństwie i młodości byli jej widzami i partycypantami organizowanych w jej ramach szczytnych akcji, a także opowiedzenia o niej kolejnym pokoleniom, dorastającym się w czasach, kiedy pasmo tych znakomitych programów zniknęło z anteny telewizji.

Książka, która powstała przy ogromnym nakładzie pracy i wysiłku w gromadzeniu materiałów, listów, dokumentów, zdjęć i godzin rozmów z jej bohaterami - twórcami programów, prowadzącymi, aktorami pojawiającymi się na antenie i widzami - oraz "crowdfundingowym" wsparciu patronów - z pewnością byłych telewidzów! - porwanych ideą stworzenia książki, która opowie o czasach, gdy Telewizja Polska, radio i czasopisma angażowały młodych ludzi nie tylko w rozrywkę, ale też bezprecedensowe w skali świata akcje społeczne i charytatywne w celu wychowywania i edukacji, które w tej wyjątkowej formie dawały dzieciom i młodzieży ogromną frajdę i masę powodów do dumy.

Sławomir Malinowski zabiera nas w czasy, gdy na ekranach odbiorników telewizyjnych tryumfy święciły, rozpalały umysły i motywowały do pozytywnego działania "Niewidzialna Ręka", "Telewizyjny Klub Pancernych" - i oczywiście serial, który stał się fundamentem tej niesamowitej akcji - "Ekran z Bratkiem", "Zwierzyniec", "Latający Holender" oraz niezapomniane "Piątek z Pankracym", "Pora na Telesfora", "Ula z Ib", "Jacek i Agatka", "Miś z Okienka" czy "Gąska Balbinka" i wiele, wiele innych, niezapomnianych programów. Robi to w sposób niezwykle urokliwy, przedstawiając bardzo osobisty punkt patrzenia na historię Telewizji Dziewcząt i Chłopców, ale często oddając głos innym - pełnym pasji twórcom, krytykom i recenzentom oraz samym telewidzom - przeplatając wspomnienia z zapiskami znalezionymi w trakcie gromadzenia materiałów do książki. Ponadto książka została pięknie wydana i bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami wykonanymi i zgromadzonymi przez autora w trakcie przygotowywania publikacji.

Na marginesie i z lekkim przekąsem dodam, że chyba nie było lepszego momentu dla ukazania się książki "o jednej z najpiękniejszych kart Telewizji Polskiej..." Gorąco polecam!

Sławomir W. Malinowski Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata Zobacz więcej