My

Okładka książki My Eugeniusz Zamiatin
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki My
Eugeniusz Zamiatin Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Wehikuł czasu [Rebis]
Tytuł oryginału:
Мы
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2020-09-15
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381881630
Tłumacz:
Adam Pomorski
Tagi:
antyutopia inwigilacja manipulacja polityka przemoc totalitaryzm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na świecie nr 10/1993 (267) M. Agiejew, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Józef Waczków, Eugeniusz Zamiatin
Ocena 0,0
Literatura na ... M. Agiejew, Redakcj...
Okładka książki Pismo literacko-artystyczne, nr 11-12/1987 Bella Achmadulina, Maria Fiderkiewicz, Wit Jaworski, Andrzej Kaliszewski, Wojciech Kawiński, Marian Kisiel, Tadeusz Klimowicz, Lina Kostenko, Rena Marciniak-Kosmowska, Vladimir Nabokov, Tadeusz Olszewski, Teresa Pękala, Aleksander Puszkin, Robert Rożdiestwienski, Maksym Rylski, Tadeusz Siejak, Krzysztof Maria Sieniawski, Maciej Uliński, Aleksander Woronski, Eugeniusz Zamiatin, Michaił Zoszczenko, Donatien Alphonse François de Sade
Ocena 6,0
Pismo literack... Bella Achmadulina, ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rozum musi zwyciężyć



1881 582 192

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1455 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
813
802

Na półkach: , , , , ,

Pierwszy raz przeczytałem „My” już kilka dobrych lat temu. Pamiętam, że książka była dobra, ale nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak giganty literatury antyutopicznej, czyli „Nowy, wspaniały świat”, czy przede wszystkim „1984”. Nowe wydanie Rebisu w ramach serii „Wehikuł czasu” zrazu trochę jako wybór redakcji rozczarowało. Ale po ponownej lekturze tego opus magnum Zamiatina stwierdzam, że „My” to doskonała matka wszelakich antyutopii – a poznańskie wydawnictwo podjęło bardzo słuszną decyzję wznawiając ją w tym roku.

Recenzje użytkowników LC wielokrotnie wskazują na specyficzny styl Zamiatina jako powód do zaniżenia oceny tej książki. W rzeczy samej, nie jest on łatwy w odbiorze, bo wymaga sporego skupienia uwagi na interpunkcji. Czasami musiałem czytać powtórnie pewne sentencje, aby zrozumieć ich znaczenie. Ale wysiłek ten bardzo się opłaca. Alter ego rosyjskiego pisarza, czyli narrator i główny bohater ∆-503, to człowiek, który odkrywa nowy „kontynent” - świat indywidualizmu. Jest niczym robotnica owadziego społeczeństwa, która odważyła się, zrazu bardzo lękliwie i ze sporą dozą złego sumienia, przynajmniej w myślach zanegować pozornie niepodważalne aksjomaty mrówczego kopca (czyli tutaj: Państwa Jedynego).

Protagoniści tego typu „transportują” najważniejsze wartości kultury europejskiej, jej duchową kwintesencję, czyli ciągłe dążenie do postawienia indywiduum ponad społeczeństwem. Zamiatin był jednak zbyt mocno osadzony w rzeczywistości, aby fantazjować o czekającej nas na końcu rozwojowej drogi utopii w stylu H. G. Wellsa. Jako świadek upadku carskiej Rosji oraz dojścia do władzy swych byłych kolegów-bolszewików, „postawił” on wszystko na historię, która musi skończyć się źle – i stworzył opowieść, która pozostała do dzisiaj frapująco aktualna.

„My” dobitnie wskazuje na stałe zagrożenie ideału demokracji przez „przyziemne”, ale ekstremalnie niebezpieczne dążenia do okiełznania indywidualizmu przez kolektywizujące dyktatury. Książka to bezcenna w czasach, gdy nazbyt łatwo zapominamy, jak straszne mogą być „alternatywy” do ciężko wypracowanych w krwawym 20-tym wieku demokratycznych i liberalnych struktur społecznych.

Zamieszczone na końcu książki „Od tłumacza” Adama Pomorskiego to tekst, który mija się z celem. Nie chodzi mi o merytoryczność tego posłowia, lecz raczej o jego grupę docelową. Seria „Wehikuł czasu” zwraca się przecież do przeciętnego fana SF. Wykład z literaturoznawstwa, nawet jeśli zostanie przeczytany, nie wywrze na takim czytelniku zapewne większego wrażenia.

Pierwszy raz przeczytałem „My” już kilka dobrych lat temu. Pamiętam, że książka była dobra, ale nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak giganty literatury antyutopicznej, czyli „Nowy, wspaniały świat”, czy przede wszystkim „1984”. Nowe wydanie Rebisu w ramach serii „Wehikuł czasu” zrazu trochę jako wybór redakcji rozczarowało. Ale po ponownej lekturze tego opus magnum...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 617
  • Przeczytane
    1 874
  • Posiadam
    415
  • Ulubione
    62
  • Literatura rosyjska
    45
  • Teraz czytam
    43
  • Fantastyka
    35
  • 2021
    27
  • Chcę w prezencie
    20
  • Do kupienia
    18

Cytaty

Więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także