Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Okładka książki Pan Ibrahim i kwiaty Koranu Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki Pan Ibrahim i kwiaty Koranu
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Literanova Ekranizacje: Pan Ibrahim i kwiaty Koranu (2004) literatura piękna
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran
Znak Literanova
2001-01-01
2001-01-01
Barbara Grzegorzewska
Ekranizacje:
Pan Ibrahim i kwiaty Koranu (2004)
#schmitt #ericemanuellschmitt #literaturapiękna #mądrość #przesłanie

Rozumiem przekaz i podoba mi się

Rozumiem przekaz i podoba mi się

Bardzo krótka książka idealna na każdy kryzys , ten życiowy , moralny , kryzys wiary ale też ten czytelniczy

Piękna

Piękna

Wzruszająca opowieść, warta każdej sekundy:)

Wzruszająca opowieść, warta każdej sekundy:)

Recenzja "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"
Ocena 8/10
Eric-Emmanuel Schmitt w książce "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" dostarcza czytelnikowi nie tylko literacką przyjemność, ale przede wszystkim głębokie przemyślenia na temat duchowości, dobrego życia, tolerancji i ludzkiego dojrzewania. Robi to przy tym z niebywałą lekkością i rewelacyjnym poczuciem humoru.
Historia Momo, młodego chłopca żydowskiego pochodzenia, którego życie zmienia się dzięki spotkaniu z tytułowym Panem Ibrahimem, muzułmaninem i sufim, jest wzruszająca i inspirująca.
"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" Erica-Emmanuela Schmitta to niezwykle bogata i wielowarstwowa opowieść, która przybliża czytelnikowi bogactwo kultury muzułmańskiej (choć książka nie jest bezpośrednio o tym, zdecydowanie czerpie to co najlepsze z tej kultury). Książka, opowiadająca o przyjaźni młodego żydowskiego chłopca, Momo, i muzułmańskiego sufiego, Pana Ibrahima, jest wprost przepełniona mądrością i głębokim przesłaniem.
Pierwszym kluczowym elementem tej opowieści jest przemiana Momo. Jego rozwój zaczyna się od momentu, gdy przestaje kraść i zaczyna patrzeć bardziej optymistycznie na swoje życie. To symboliczne odrodzenie jest efektem wpływu Pana Ibrahima, który staje się dla chłopca przewodnikiem duchowym i życiowym. Ich relacja, rozwijająca się mimo kulturowych i religijnych różnic, jest sercem książki i pokazuje, jak ważne w życiu każdego człowieka są empatia, zrozumienie i bliskość.
Książka zręcznie porusza tematykę duchowego poszukiwania i samorozwoju, w przystępnej również dla młodego czytelnika formie. Dialogi między Momo a Panem Ibrahimem, pełne mądrości, refleksji są kluczowe dla zrozumienia przesłania tej opowieści. Szczególnie poruszające są dyskusje na temat Boga, dobra i zła oraz znaczenia życia, które przypominają filozofię Spinozy. Autor wplecione w narrację słowa o drodze duchowej i konieczności wewnętrznego rozwoju: "Jeśli sam Bóg nie odkrył przed kimś życia, żadna książka go przed nim nie odkryje" - są mocnym przesłaniem książki.
Ważnym elementem, który wzbogaca narrację, jest przedstawienie folkloru krajów muzułmańskich poprzez tradycję derwiszów. Ich taniec, który jest jak modlitwa - "Kręcą się wokół siebie, kręcą się wokół własnych serc, które są miejscem, gdzie przebywa Bóg" - stanowi piękny przykład różnorodności i symbolicznie podkreśla jedną z głównych idei książki: różnorodność dróg duchowych i szacunek dla różnych tradycji religijnych.
Schmitt pokazuje, że piękno można znaleźć wszędzie, co odnajdujemy w cytacie: "Piękno, Momo, jest wszędzie. Gdziekolwiek zwrócisz oczy. To jest w moim Koranie". To nie tylko nawiązanie do religii, ale także do uniwersalnej wartości znajdowania piękna w codziennym życiu. Momo, główny bohater, w swojej podróży przez życie, uczy się od Pana Ibrahima męstwa, odpowiedzialności i wartości prawdziwej przyjaźni. Te lekcje są ważne nie tylko dla młodego chłopca, ale także stanowią uniwersalne przesłanie dla czytelników. Książka pokazuje, że droga do dorosłości to nie tylko fizyczny rozwój, ale przede wszystkim duchowe i moralne dojrzewanie.
Dodatkowym, fascynującym aspektem jest nawiązanie do idei reinkarnacji i potencjału ludzkiego ducha do przekształcenia się w najlepszą wersję siebie w miarę rozwoju duchowego. Ta koncepcja dodaje kolejny wymiar do opowieści, sugerując, że życie duchowe wykracza poza ludzką kondycję i otwiera drzwi do głębszego zrozumienia wielowymiarowości różnych aspektów istnienia.
"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" to opowieść, która skłania do refleksji i wnosi do serca czytelnika ciepło. To nie tylko historia o przyjaźni, ale także o duchowym poszukiwaniu i znaczeniu bycia dobrym człowiekiem. Eric-Emmanuel Schmitt, w swojej prostej, ale głębokiej narracji, stworzył dzieło, które jest zarówno piękne, jak i mądrze pouczające. Robi to z ogromną klasą, bez zbędnego moralizowania. "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" to nie tylko opowieść o przekraczaniu barier kulturowych i religijnych, ale także głęboka refleksja nad sensem życia, duchowością i pięknem różnorodności. Erica-Emmanuela Schmitta udało się stworzyć dzieło, które jest zarówno literacko atrakcyjne, jak i duchowo inspirujące, dostarczając (szczególnie młodemu) czytelnikowi niezapomnianych wrażeń i ważnych życiowych lekcji.
Na koniec cytat który przypisuje się Baruchowi Spinozie, spójny z przesłaniem książki: "Przestańcie chodzić do tych ciemnych, zimnych świątyń, które sami stworzyliście i uwierzyliście, że to mój dom. Mój dom to góry, lasy, rzeki, jeziora, plaże, gdzie mieszkam i wyrażam Miłość do Ciebie".

Recenzja "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"
Ocena 8/10
Historia Momo,...

Świetna pozycja. Wciąga, czyta się stosunkowo szybko, choć to raczej za sprawą niewielkiej objętości. Porusza temat dorastania i poszukiwania mądrości oraz relacji syna z ojcem. Zdecydowanie polecam.

„Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” to krótka, ale bardzo wzruszająca historia. Pan Ibrahim dzięki swojej mądrości i ciepłu, pomaga chłopcu porzuconemu przez matkę, a potem przez ojca. Chłopiec, który codziennie zagląda do sklepu Pana Ibrahima i w ramach buntu kradnie jakieś puszki z konserwami, jest zagubiony i potrzebuje miłości, którą dostaje w najbardziej zaskakujących formach.

„-A co to dla ciebie oznacza, Momo, być Żydem?
- Bo ja wiem? Dla mojego ojca to znaczy być przygnębionym przez cały dzień. Dla mnie… to coś, co nie pozwala być czymś innym.”

Kochani, naprawdę warto!

Wspaniałe powieści nie muszą mieć wielkiej objętości.
To niesamowite, że w niespełna 80 stron autor potrafi doprowadzić czytelnika niemal do łez. Choć fabuła nie była mi obca (wiele lat temu obejrzałam film z Omarem Sharifem) to sposób w jaki została napisana bardzo mnie poruszył. Myślę, że świat byłby lepszym miejscem, gdyby każdy miał takiego swojego Pana Ibrahima i mógł czerpać z jego mądrości i woli życia.

Wspaniałe powieści nie muszą mieć wielkiej objętości.

Bardzo ładnie napisana książka, która porusza ciężkie tematy. Nie spodziewałam się, że można tak dużo przekazać w tak małej książeczce. Jako czytelniczka, jedną z rzeczy, którą najbardziej cenię w lekturze, są wartościowe cytaty, których "Panu Ibrahimowi i Kwiatom Koranu" nie brakuje. Pozwólcie, że przedstawię jedne z nich: "Brak odpowiedzi jest odpowiedzią", "Człowiek najpierw był minerałem, (...) potem zwierzęciem - tego, że był zwierzęciem, jakoś nie może zapomnieć i nieraz ma tendencje, by znów się nim stawać". Historia Pana Ibrahima i Mojżesza zapewniła mi huśtawkę nastrojów: raz się śmiałam, a raz płakałam, tak więc radzę się na to przygotować. Osobiście żałuję, że to "Oskar i Pani Róża" jest lekturą szkolną, a nie właśnie "Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu".

Świetne. Ciężko jest prosto określić jaka była fabuła lub myśl przewodnia. Zdecydowanie warto przeczytać.

• Literatura francuska
  • 2011