Ikony

Dragon
2020-04-07
2016-04-07
ikona chrześcijaństwo prawosławie

To nie jest recenzja, tylko uwagi dla pamięci, jestem w trakcie lektury. Trzecie wydanie książki.

Str. 63 Ofiarowanie Chrystusa w świątyni Andrieja Rublowa - to nie święta Anna tylko Anna prorokini.

Str. 65 Chrzest Chrystusa Andrieja Rublowa - w wodach Jordanu nie czają się pogańskie bożki tylko alegoria Jordanu.

Str. 69 Wskrzeszenie Łazarza Andrieja Rublowa - u stóp Jezusa nie klęczy Maria, Matka Boża, tylko Maria, siostra Marty i Łazarza.

Str. 69 Wskrzeszenie Łazarza Andrieja Rublowa - u stóp...

Dla mnie jednak, jako osobie prawosławnej, za mało treści. Bardzo fajne podtytuły, jednak za mało treści, głębi z punktu prawosławnego.

Na półkach: , , , , , ,

Wydawnictwo Dragon oddało to naszych rąk perfekcyjnie wydaną książkę : kredowy papier i bardzo duża liczba reprodukcji ikon. W małej objętości książki przekazano wszystkie podstawowe wiadomości na temat ikon. Opisano historię pisania ikon, która sięga początków chrześcijaństwa. W 692 roku na soborze ekumenicznym w Konstantynopolu zatwierdzono ideę przedstawiania Boga na ikonach , a także ich znaczenie dla wiernych. Ikona jest nieodłącznie związana z kościołem prawosławnym, choć i w kościele katolickim też jest często spotykana. Dostajemy więc zwięzła historię pisania ikon wraz z opisem najważniejszych szkół i twórców ikon. Omawiane są też sposoby przedstawiania na ikonach najważniejszych postaci Starego i Nowego Testamentu. Możemy się zapoznać z symboliką zawartą w ikonach. Mamy też krótki rozdział o technice pisania ikon. Wspaniała lektura dla kogoś, kto chciałby poznać świat ikon. Dzięki pięknemu wydaniu może być też pięknym prezentem.
Gorąco polecam.

Bardzo piękna książka.Wprowadza w świat ikon,pokazuje liczne reprodukcje.Opisuje symbolike i znaczenie ikon.

Przepiękna!

Przepiękna!