Skarga Utraconych Ziem

Okładka książki Skarga Utraconych Ziem Jean Dufaux, Grzegorz Rosiński
Okładka książki Skarga Utraconych Ziem
Jean DufauxGrzegorz Rosiński Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mistrzowie Komiksu komiksy
komiksy
Mistrzowie Komiksu
Complainte des Landes Perdues
Egmont Polska
2020-09-16
2020-09-16
Wojciech Birek
fantastyka przygoda komiksy

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Hellblazer. Jamie Delano 1 Alfredo Alcala, Jamie Delano, John Ridgway, Rick Veitch
Hellblazer. Ja... Alfredo Alcala, Jam...
Okładka książki Bloodborne. Tom 1. Śmierć snu Ales Kot, Piotr Kowalski (rysownik)
Bloodborne. To... Ales Kot, Piotr Kow...
Okładka książki Indiańskie lato Milo Manara, Hugo Pratt
Indiańskie lato Milo Manara, Hugo P...
Okładka książki Zemsta hrabiego Skarbka. Tom 1 - Złote ręce Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Zemsta hrabieg... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Szninkiel Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Szninkiel Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki El Gaucho Milo Manara, Hugo Pratt
El Gaucho Milo Manara, Hugo P...

Z kolekcji dzieł Rosińskiego jak przeczytałem Szninkla, Western i Zemstę hrabiego... to nie mogłem pominąć tej jeszcze jednej rzeczy do kompletu. Jednak z tej czwórki to najsłabsza rzecz, poziom późnego Thorgala - tak grubo po jego 20 albumie. Bo Skarga to nie tak porywająca historia jak Władca gór czy Trzech starców z krainy Aran. Złe też nie było ale nie wyróżnia się niczym specjalnym ta fantasy bajka.

Są tu dwie historie i wydaje się, że pierwsza z nich to pośpiesznie klecona na szybko fabuła, która nagle się kończy. Jakby jeden album gdzieś wcięło. To finałowy tom Rorka nie kończył się tak pospiesznie.

Siedem bo mimo wszystko mam satysfakcję jakąś z posiadania tego tomu i jednak to klasyk, nawet jeśli nie najlepszy.

Raczej rozczarowanie. Grafiki typowe (w dobrym znaczeniu) dla Rosinskiego i sam klimat tez zacheca. Ale juz fabula bardzo przecietna - prosta, zwykle przewidywalna, a tam gdzie autor zaskakuje to zwykle uzywa czarow, lub innego czynnika, ktory rozbija spojnosc swiata.
Bohaterowie tez raczej grubo ciosani, nawet glowna postac pozostawia cokolwiek letnie uczucia.

Szkoda, bo Wyspa, klany, polityka i czary mogly dac duzo bardziej smakowity miks.

Szkoda, bo...

Niezwykle wciagajaca opowiesc graficzna z fenomenalnymi ilustracjami. Histria jest bardzo ciekawa i czyta sie ja jednym tchem. Bardo polecam.

Po latach wróciłem do tej serii za sprawą tego wydania zbiorczego, niestety dawny czar "Skargi" prysł. Przedstawiony świat jest pusty, bohaterzy zbyt papierowi, fabuła mnie tym razem już nie porwała. To, co wyciąga serię ponad przeciętność, to oczywiście piękna szata graficzna. Dla fanów twórczości Grzegorza Rosińskiego pozycja obowiązkowa.

Przyznam z lekkim wstydem, że choć jestem nałogowym pożeraczem komiksów (zarazem fanem twórczości Grzegorza Rosińskiego),tę pozycję odkładałem zawsze "na potem". Okazję do nadrobienia zaległości przyniosło nowe, zbiorcze wydanie sagi, które ukazało się nakładem Egmontu (zawiera ciekawe materiały dodatkowe). Jestem zachwycony - to znakomita pozycja fantasy, którą czyta się z zapartym tchem (bo nawet jeśli nie ma w niej niczego szczególnie oryginalnego, Dufaux stworzył ciekawe uniwersum, interesujące postacie i jak na wytrawnego autora scenariuszy przystało, dba bardzo o zwroty akcji i fabularne niespodzianki). Rysunki Rosińskiego reprezentują to, czym zdążył nas do siebie przyzwyczaić - czuć tu oczywiście wizualnie klimat "Thorgala", co oczywiście wychodzi całości zdecydowanie na plus. Do przeczytania i - z uwagi na znakomitą jakość wydania - postawienia na półce.

NA ZIEMIACH CELTYCKICH LEGEND

„Skarga utraconych ziem” to komiks, który miał pełne prawo mnie zawieść. Nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem fantasy, dzieła Rosińskiego co prawda cenię, ale nie uważam go za autora, którego wszystkie prace koniecznie muszę mieć, a i fabuła serii, kiedy po nią sięgałem lata temu, nie brzmiała dla mnie szczególnie zachęcająco. Dlaczego więc całość poznałem? Miałem okazję przeczytać kilka fragmentów i coś mnie w nich kupiło. Coś do mnie trafiło. Kupiłem więc pierwszy tom i trafiło mnie. Potem regularnie kupowałem kolejne i chociaż przestałem po pierwszym cyklu, nadal uważam, że to rzecz, którą każdy miłośnik fantastyki i europejskiego komiksu powinien poznać.

Jeśli chodzi o treść, to wszystko obraca się wokół legendy o skardze utraconych ziem, która ma zakończyć zły czas i młodej Sioban, dziedziczki prawowitych władców, która ma odzyskać władzę z rąk uzurpatora, złego maga Bedlama. Jak się można domyślić, nie będzie łatwo. Sytuacja jest trudna, przeszłość zawiła i tragiczna, a przyszłość niepewna. Tu nikt nie jest bezpieczny, każdy może być wrogiem, ale są też sojusznicy. Czy Sioban przetrwa i odzyska to, co jej należne, a skarga utraconych ziem zabrzmi na ziemiach Eruin Dulea?

NA ZIEMIACH CELTYCKICH LEGEND

Słabiutkie, to. Fabuła klejona na kolanie, wątki nie prowadzące do niczego (jak np próba zatrucia Ukiego),ilustracje nierówne.
Ładne, duże wydanie i fajne dodatki w postaci okładek/obrazów i szkiców.

Ładne, duże wydanie i fajne dodatki w postaci okładek/obrazów i szkiców.

Bardzo dobry graficznie, ale przeciętny fabularnie komiks. Niewykorzystany potencjał

Teoretycznie jesteśmy blisko ale jednak klimaty celtyckie są nieznane do końca.

Grafiki są lepsze od fabuły. Jak dla mnie za dużo magii.

Teoretycznie jesteśmy blisko ale jednak klimaty celtyckie są nieznane do końca.

Grafiki są lepsze od fabuły. Jak dla mnie za dużo magii.

• Komiksy
  • Komiks