Heros*

Okładka książki Heros* Stephen Fry
Okładka książki Heros*
Stephen Fry Wydawnictwo: Mag Cykl: Wielka mitologia wg Stephena Fry'a (tom 2) baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Wielka mitologia wg Stephena Fry'a (tom 2)
Heroes
Mag
2022-06-30
2022-06-30
2018-11-01
Justyna Gardzińska

Stephen Fry dokonał czegoś, co wydaje się prawie niemożliwe - opowiedział mity greckie (a w tym tomie historie mitologicznych bohaterów) na nowo, inaczej i mu wyszło. Długo zastanawiałam się, dlaczego tak dobrze się mitologicznego Frya czytuje. Chyba dlatego, że nie próbuje uwspółcześniać ani swoich bohaterów, ani języka na siłę, chociaż tym drugim posługuje się swobodnie, tworząc dialogi, które wywołują uśmiech lub głośny rechot (śniadaniowy dialog Zeusa z Herą brzmi prawie tak, jak dialog dowolnego męża z żoną przed wypiciem pierwszej kawy, a Tezeusz nawet z kartek książki mówi jak młody gniewny, siebie pewny). Do tego Fry zdaje sobie sprawę, że mitologia ma liczbę bohaterów oszałamiająco pokaźną jak na możliwości większości czytelników, niektóre z tych postaci plątają się po różnych mitach w różnych momentach historii i czasami wcześniejsze opowieści są ważne i Fry potrafi mrugnąć do czytelnika, pisząc, że teraz będzie opowiadał o czymś, co należy zapamiętać, bo później się przyda albo wspomina o tym, co z wcześniejszych historii ważne.

Dobry dodatek do poprzednika Mythos. Świetnie się czyta. Jak zwykle fajny i humorystyczny język Stephena Fry’a. Jak się Mythos spodobało, to polecam to przeczytać jako dodatek i po więcej interesujących informacji.

• Chcę mieć :)
  • ⏳ Przed premierą