Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami

Okładka książki Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami George A. Custer
Okładka książki Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami
George A. Custer Wydawnictwo: TIPI biografia, autobiografia, pamiętnik
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
My Life On The Plains
Wydawnictwo:
TIPI
Data wydania:
2020-07-15
Data 1. wyd. pol.:
2020-07-15
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362490233
Tłumacz:
Marek Maciołek, Grzegorz Markowski
Tagi:
wojskowość powszechna Indianie Wielkie Równiny wojny indiańskie Dziki Zachód XIX wiek Stany Zjednoczone historia Ameryki wspomnienia literatura amerykańska
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1587
98

Na półkach:

Generał George A. Custer jest postacią kontrowersyjną. Istnieje zarówno biała jak i czarna legenda generała. Jedni widzą w Custerze bohaterskiego żołnierza poległego na posterunku a inni krwiożerczego mordercę Indian. Ostatnio (W miarę postępów poprawności politycznej) coraz częściej lansuje się uproszczony pogląd jakoby Custer był potworem a jego indiańscy wrogowie byli wyłącznie ofiarami. Prawda (Jak zwykle ) jest bardziej złożona. Jest faktem że podczas ataków generała na indiańskie obozy zginęła pewna liczba kobiet i dzieci. Kwestią dyskusyjną jest na ile Custer odpowiadał za to a na ile wynikło to ze zwykłego przypadku. Sam generał w swoim dziele oczywiście twierdzi że wydawał rozkazy które kategorycznie zabraniały zabijania kobiet i dzieci indiańskich, tyle że w trakcie walki nie zawsze dało się tego uniknąć. Trzeba też pamiętać (O czym piewcy dzisiejszej poprawności politycznej na ogół zapominają) że Indianie też nie byli bynajmniej aniołami. W obyczajach indiańskich leżało torturowanie i mordowanie wrogów (W tym kobiet i dzieci) zarówno białych jak i należących do wrogich plemion. Wiele słabszych plemion indiańskich oddało się wręcz pod opiekę USA ze strachu przed eksterminacją ze strony Dakotów. Potoczny obraz Custera jako nienawidzącego Indian też nie jest do końca prawdziwy. Owszem by on zwolennikiem stosowania surowych metod wobec wrogich Indian ale generał miał wielu współpracowników spośród Indian przyjaznych białym.

Generał George A. Custer jest postacią kontrowersyjną. Istnieje zarówno biała jak i czarna legenda generała. Jedni widzą w Custerze bohaterskiego żołnierza poległego na posterunku a inni krwiożerczego mordercę Indian. Ostatnio (W miarę postępów poprawności politycznej) coraz częściej lansuje się uproszczony pogląd jakoby Custer był potworem a jego indiańscy wrogowie byli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
56

Na półkach:

Przygoda w tonie gawędy, acz krwawa

Niezwykłe losy podpułkownika-generała Custera sugestywnie opisane przez niego samego. Czytelnik ma przyjemność obcować z charakterystycznym dla dziewiętnastego wieku pisarstwem, szerokim, bogatym w określenia, porównania. Niektóre długie zdania to nie nudziarstwo, a skrzący się bogatym słownictwem, czasem humorem, majstersztyk. Akcja wciąga tym bardziej, że to nie żadne banialuki. Autor jest niewątpliwie chełpliwy, ale przeszkadzać to może jedynie w kilku momentach.
Wielce cennym jest poznanie motywacji walczących z Indianiami, bez dzisiejszego pudrowania i z góry określonego/odmiennego poglądu. Dla tych, którzy chcą poznać kilka wydarzeń ze strony Indian, polecam "Walczący Szejenowie" Grinnela - też wydawnictwa Tipi.
Poza wydarzeniami z życia Custera na Równinach, można tu odnaleźć także detale dotyczące służby wojskowej, teksty oficjalnej korespondencji, kilka ilustracji, map, a nawet tabelę z danymi.
Na uwagę zasługuje też redakcja książki. Przypisy, jakość tłumaczenia - rewelacja.
Dla mnie pozycja niezwykła.

Przygoda w tonie gawędy, acz krwawa

Niezwykłe losy podpułkownika-generała Custera sugestywnie opisane przez niego samego. Czytelnik ma przyjemność obcować z charakterystycznym dla dziewiętnastego wieku pisarstwem, szerokim, bogatym w określenia, porównania. Niektóre długie zdania to nie nudziarstwo, a skrzący się bogatym słownictwem, czasem humorem, majstersztyk. Akcja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Historia
    1
  • Indianie Ameryki Północnej
    1
  • Literatura amerykańska
    1
  • XIX wiek
    1
  • Indianie
    1
  • Indiańska
    1
  • Pamiętniki/Wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami


Podobne książki

Przeczytaj także