Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami

Okładka książki Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami George A. Custer
Okładka książki Życie na Równinach, czyli moje spotkania z Indianami
George A. Custer Wydawnictwo: TIPI biografia, autobiografia, pamiętnik
My Life On The Plains
TIPI
2020-07-15
2020-07-15
Marek Maciołek, Grzegorz Markowski
wojskowość powszechna Indianie Wielkie Równiny wojny indiańskie Dziki Zachód XIX wiek Stany Zjednoczone historia Ameryki wspomnienia literatura amerykańska

Generał George A. Custer jest postacią kontrowersyjną. Istnieje zarówno biała jak i czarna legenda generała. Jedni widzą w Custerze bohaterskiego żołnierza poległego na posterunku a inni krwiożerczego mordercę Indian. Ostatnio (W miarę postępów poprawności politycznej) coraz częściej lansuje się uproszczony pogląd jakoby Custer był potworem a jego indiańscy wrogowie byli wyłącznie ofiarami. Prawda (Jak zwykle ) jest bardziej złożona. Jest faktem że podczas ataków generała na indiańskie obozy zginęła pewna liczba kobiet i dzieci. Kwestią dyskusyjną jest na ile Custer odpowiadał za to a na ile wynikło to ze zwykłego przypadku. Sam generał w swoim dziele oczywiście twierdzi że wydawał rozkazy które kategorycznie zabraniały zabijania kobiet i dzieci indiańskich, tyle że w trakcie walki nie zawsze dało się tego uniknąć. Trzeba też pamiętać (O czym piewcy dzisiejszej poprawności politycznej na ogół zapominają) że Indianie też nie byli bynajmniej aniołami. W obyczajach indiańskich leżało torturowanie i mordowanie wrogów (W tym kobiet i dzieci) zarówno białych jak i należących do wrogich plemion. Wiele słabszych plemion indiańskich oddało się wręcz pod opiekę USA ze strachu przed eksterminacją ze strony Dakotów. Potoczny obraz Custera jako nienawidzącego Indian też nie jest do końca prawdziwy. Owszem by on zwolennikiem stosowania surowych metod wobec wrogich Indian ale generał miał wielu współpracowników spośród Indian przyjaznych białym.

Przygoda w tonie gawędy, acz krwawa

Niezwykłe losy podpułkownika-generała Custera sugestywnie opisane przez niego samego. Czytelnik ma przyjemność obcować z charakterystycznym dla dziewiętnastego wieku pisarstwem, szerokim, bogatym w określenia, porównania. Niektóre długie zdania to nie nudziarstwo, a skrzący się bogatym słownictwem, czasem humorem, majstersztyk. Akcja wciąga tym bardziej, że to nie żadne banialuki. Autor jest niewątpliwie chełpliwy, ale przeszkadzać to może jedynie w kilku momentach.
Wielce cennym jest poznanie motywacji walczących z Indianiami, bez dzisiejszego pudrowania i z góry określonego/odmiennego poglądu. Dla tych, którzy chcą poznać kilka wydarzeń ze strony Indian, polecam "Walczący Szejenowie" Grinnela - też wydawnictwa Tipi.
Poza wydarzeniami z życia Custera na Równinach, można tu odnaleźć także detale dotyczące służby wojskowej, teksty oficjalnej korespondencji, kilka ilustracji, map, a nawet tabelę z danymi.
Na uwagę zasługuje też redakcja książki. Przypisy, jakość tłumaczenia - rewelacja.
Dla mnie pozycja niezwykła.

Przygoda w tonie gawędy, acz krwawa

• Indianie Ameryki Północnej