Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.

Okładka książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina. Kornel Mikołajczyk
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.
Kornel Mikołajczyk Wydawnictwo: GMORK fantasy, science fiction
GMORK
2020-08-03
2020-08-03
cyberpunk science fiction fantastyka kryminał detektyw novella polska--21 w.
Inne

Okładka książki Ekstrakty Lech Baczyński, Katarzyna Bielicka, Anita Brzozowiec, Kamil Bury, Natalia Ciejka, Paweł Dybała, Marcin Estkowski, Bartłomiej Figiel, Kamil Giedrys, Agata Gołąbek, Daniel Hermanowicz, Dominika Jaczkowska, Marcin Janik, Agnieszka W. Jankowska, Piotr Jaworski, Henryk Jursz, Michał Klasa, Mirosław Kluczka, Aleksandra Knap, Marek Kolender, Dominik Kot, Filip Artur Kowalski, Monika Łaba-Kaźmierczak, Hanna Lejer, Karol Ligecki, Zofia Lorek, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Jacek Małas, Zofia Malinowska, Krzysztof Marciński, Kornel Mikołajczyk, Sonia Milik, Agnieszka Mohylowska, Krzysztof Niedzielski, Piotr Niedźwiedź, Paweł Nosek, Maciej Oleszek, Gabriela Olszowy, Joanna Pastuszka-Roczek, Jacek Pelczar, Adam Raglan, Michał Rybiński, Anna Samek, Małgorzata Sanchez, Michał J. Sobociński, Ewa Spocińska, Agnieszka Szmatoła, Michał Tomczyk, Agata Trzaskawka, Michał Walczewski, Agnieszka Wnuk, Daniel Wojnarowicz, Karol Ziółkiewicz, Julia Żmudka, Ewa Zwolińska
Ekstrakty Lech Baczyński, Kat...
Okładka książki Bizarrotektyw Agata Francik, Aleksandra Knap, Marcin P. Kowalski, Rafał Kuleta, Kazimierz Kyrcz jr, R. A. Lafferty, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Dominika Vicente, Robert Zawadzki, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
Bizarrotektyw Agata Francik, Alek...
Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...

Wyróżniona opinia i

Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.

przeczytanych książek 111 napisanych opinii 7

Cyberpunk z duszą. Pozornie jest to literatura rozrywkowa, ale bardzo szybko z kolejnych opowiadań wyłania się coś znacznie bardziej interesującego. Te teksty zadają interesujące pytania na temat niezmiennej w zasadzie natury świata i człowieka, każąc zastanowić się nad kondycją jednostki i roli empatii w życiu.

Co więcej, każdy z zamieszczonych w tym zbiorze tekstów jest interesujący sam w sobie i prezentuje frapującą zagadkę około-kryminalną. Na plus działa też ciekawa kreacja protagonistów - bohaterowie przyciągają uwagę, nie są papierowi ani rysowani od szablonu.

Zanotowałem nazwisko autora w swoim kajeciku, będę patrzył co tam dalej tworzy.

Co więcej, każdy z zamieszczonych w tym zbiorze tekstów jest...

Nie przepadam za cyberpunkiem, z jego narkotyczną fabułą i słowotwórczą narracją. Ale to było świetne. Inteligentne, dowcipne, odkrywcze. Przyjemna a jednocześnie inspirująca lektura. Książka sklada się z kilku spraw, które rozwiązuje detektyw Val Fingo -trochę brakowało głębszego rozwinięcia akcji. Z chęcią przeczytałbym pełnowymiarową powieść.

Wgniotło mnie w fotel na dobre 2 tygodnie. Ludzie, czytajcie powoli i ze zrozumieniem. Czytając szybko odwalacie pustą kichę pomijając najciekawsze zdania. Świetna książka, świetnie wymyślony świat. Szkoda, że niedoceniona i niezauważona w natłoku książkowego chłamu.

Więcej niż przyzwoita w swoim gatunku cyberpunkowa czytajka z więcej niż kilkoma nieoczywistymi rozwiązaniami dotyczącymi kreacji świata, w tym też postaci. 7 z małym minusem, bo na tyle dobra, by do niej wracać, jednak nie jest, a 6 to 'średniakowa' i za niska ocena.

Kolejna książka polskiego autora powstała w ożywionym przez premierę gry CD Projektu nurcie cyberpunku i neo-noir, podobna do Tokyoramy Roberta Szmidta.

Jesteśmy w XXII wieku, gdzie mechaniczne koty i teleportacja są na porządku dziennym, a Japończycy podbili świat. Wraz z tytułowym detektywem rozwiązujemy niestety niepowiązane ze sobą zagadki osadzone w środowisku nowych technologii. Najciekawsza była chyba ta z samochodem.

Czegoś jednak brakowało w tym wszystkim, może spięcia wątków w całość na koniec czy pogłębienia przeszłości głównego bohatera? Prawdopodobnie autor zostawił nam coś na sequel, ale czy pierwsza część zachęciła mnie na tyle, by po niego sięgnąć? Na ten moment chyba nie.

Fanem kryminału osadzonego w cyberpunkowym świecie nie jestem. Nie jestem też fanem opowiadań... dlatego dałem radę przeczytać tylko dwa z czterech z nich. Pierwsze całkiem dobre, drugie już trochę słabsze - ogólnie poziom przyzwoity, ale po ocenach spodziewałem się wiecej.

Pierwsze opowiadanie rewelacyjne, kolejne już troszkę mniej, ale i tak dobre!

Pierwsze opowiadanie rewelacyjne, kolejne już troszkę mniej, ale i tak dobre!

Świetnie wykreowany świat!!!

Świetnie wykreowany świat!!!

Udana kompilacja kryminały z cyberpunkiem - oczywiście, jak to przy cyberpunku, nie ma co liczyć na opery, zaczynamy od bluesa, a potem przechodzimy w rock - ale dobry i konkretny. Lekka, szybka lektura.

Super książka, czyta się ją bardzo szybko. Warta polecenia.

Super książka, czyta się ją bardzo szybko. Warta polecenia.

• Cyberpunk
  • Nie ma ebooka
  • Fantastyka, S&F
  • Chcę przeczytać, ale
  • Trzeba przeczytać

Dodaj cytat z książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.