Cycki. Czuła biografia piersi

Mova
2020-09-16
2020-09-16
Olga Niziołek

Okładka jest myląca. Spodziewam się szeroko pojętego tematu odnośnie piersi, tymczasem jest tu przede wszystkim poruszany aspekt ich utraty - amputacji w wyniku choroby, raka.

Dnf. Ani czuła, ani biografia, co najwyżej historia i podejście do cycków autorki. Pół książki o karmieniu piersią, pół o operacjach plastycznych. Do tego bardzo heterocentryczne spojrzenie, bardzo dużo miejsca jest poświęcone roli piersi w związkach z mężczyznami.

Miałam duże nadzieje. Wielkie rozczarowanie.

Miałam duże nadzieje. Wielkie rozczarowanie.

2038

Okładka i tytuł mogą wprowadzać w błąd co do zawartości tej książki. Nie wiem czy tak brzmiał tytuł oryginalny, ale nijak się ma do treści tej pozycji.
Autorka postanowiła napisać tę książkę, gdy dowiedziała się, że ma raka i musi amputować lewą pierś, bo wcześniejsza chemioterapia nie pomogła. Książka ta jest o dojrzewaniu, macierzyństwie, karmieniu piersią, skutkach ujemnych operacji powiększających biust, a przede wszystkim o raku i o tym jak życie kobiety zmienia się po utracie jednej, albo dwóch piersi. Sporo jest tutaj o rekonstrukcji (autorka się na nią nie zdecydowała),protezach, specjalnej bieliźnie dla Amazonek. Myślę, że dla zainteresowanych będzie to ciekawa książka. Ja nie jestem w jej grupie docelowej i czytanie kilkadziesiąt stron o dylemacie, czy karmić piersią, czy butelką mnie po prostu wynudziło.
Myślę, że będzie bardzo pomocna dla kobiet, które są zagrożone rakiem piersi, lub go u nich wykryto, albo u kogoś z rodziny. Autorka jest Holenderką, więc pewnie wiele opisywanych tutaj rzeczy będzie inne niż w naszym kraju, ale pomimo tego wiele z tej pozycji można wynieść.

"Cycki" to nie tylko autorska opowiedziana historii kobiety, która zmierzyła się z usunięciem piersi, w której po raz drugi zagościł nowotwór, ale w ogóle bardzo krótka, pobieżna historia płci kobiecej i próba zrozumienia piersi i jej istoty, odgrywanej roli jak symbol kobiecości w kontekście własnym, prywatnym i w odbiorze społecznym (kiedy kobieta staje się matką, a pierś nie odgrywa roli natury seksualnej, ale również stanowi "narzędzie" pokarmu dla jej dziecka). Ostatnia część książki jest opowiedzeniem tego, jak kobieca pierś staje się wrogiem kobiety i przynosi spustoszenie; oraz opowiedzeniem o próbie sformułowania kobiecości na nowo.

Książka bardzo informująca i myśle jak najbardziej potrzebna, bo pomocna dla kobiet zmagających się z tym samym problemem. Kobiety przechodzące walke z rakiem piersi mogą z łatwością utożsamić się z bohaterką/autorką, zrozumieć się nawzajem, poznać różne spojrzenia na sytuacje, a to wszystko może przyczynić się do łatwiejszego uporania się z traumą i innymi zmaganiami psychicznymi w tym trudnym okresie.

"Czuła biografia piersi" to nietuzinkowa lektura, po przeczytaniu której nie sposób pozostać obojętnym. To zarazem reportaż, autobiografia jak i pozycja popularnonaukowa. Autorka podjęła decyzję o napisaniu książki po tym jak po raz drugi zachorowała na raka piersi i przyszła zabieg mastektomii. Doświadczenie choroby spowodowało zmianę perspektywy z jakiej patrzyła na kobiecy biust, a także chęć opowiedzenia o tym z jednej strony zwyczajnym a z drugiej jak dowiadujemy się z lektury niezwykłym fragmencie ciała.
Książka podzielona jest na trzy części odpowiadające trzem możliwym etapom życia piersi: jej rozwojowi, okresowi ewentualnej laktacji oraz możliwej choroby jaką jest rak piersi. Autorka pomiędzy i formacje teoretyczne wpłata elementy autobiograficzne oraz rozmowy z innymi kobietami, tworząc nad wyraz intrygującą i spójną całość. Zaskakująco ciekawy okazał się być rozdział o laktacji o tym jak odbierają ją kobiety z czym się ona dla nich wiąże, a także jak karmienie piersią postrzegane było i jest w różnych społeczeństwach w zależności od położenia geograficznego i czasów. Z fascynacją, ale też zgrozą czytałam na temat rekonstrukcji i implantów piersi, które mogą pomagać kobietom radzić sobie z obrazem ich ciał po przebyciu mastektomii bardzo ciekawe było poznanie różnych perspektyw kobiet, które przebyły ten zabieg.
Zdecydowanie polecam książkę, której moim zdaniem należy się mocne 8/10 ⭐, gdyż brakowało mi w niej nieco informacji teoretycznych na omawiane tematy.

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej ksiażki. Porusza wiele aspektów (od społecznej i biologicznej roli piersi, temat karmienia piersią, po historie amazonek) i w każdym z nich czuję pewnien niedosyt. Mam wrażenie, ze każdy zasługuje na oddzielną odpowiedź. Mimo to książkę czytało mi się dość szybko, ma lekką formę i nie żałuję, że po nią sięgnęłam

„Cycki” Corien van Zweden w tłumaczeniu Olgi Niziołek to poradnik inny niż wszystkie. Nie wiem nawet, czy bym sklasyfikowała tą książkę jako poradnik. Wydaje mi się, że nie do końca wpasowuje się w tą definicję. I dobrze.

Diagnoza nowotworu piersi spowodowała, że autorka zaczęła się zastanawiać, czym w ogóle jest pierś? Jakie są jej funkcje, jak jest postrzegana, jakie wywołuje emocje? Pierś jest pełna sprzeczności – jest jednocześnie pożądana i zakazana, intymna i wszechobecna, dająca życie i życie niszcząca. I za każdym razem inna.

„Cycki” to przekrój przez prawie wszystkie możliwe aspekty związane z tą częścią kobiecego ciała. Są historie związane ze wzrostem piersi i zmianami w życiu młodych dziewcząt. Są historie o implantach. O karmieniu piersią. O raku, amputacji, protezach. O problemach, szansach, tajemnicach, nadziei. Pomiędzy danymi statystycznymi, wywiadami ze specjalistami, rozmowami ze zwykłymi ludźmi, wplecione są też wspomnienia autorki. I przyznaję, że taką formę książki zaskakująco dobrze mi się czytało. Początkowe rozdziały trochę mnie gryzły, lekko uwierały. Ale im głębię się zaczytywałam tym większe wrażenie robił na mnie research autorki. I co z tego, że skupiła się głównie na duńskich statystykach. Kwestie z nimi związane są uniwersalne dla każdej kobiety.

I dlatego każda kobieta powinna sięgnąć po tą książkę z jednego prostego powodu – dla wiedzy. Czy to chodzi o implanty, karmienie piersią bądź butelką, czy o amputacje – uważam, że warto. Nie jest to może wiedza stricte specjalistyczna, ale skłania do refleksji, ukazuje różne aspekty danego tematu i zwraca uwagę na ważne kwestie kobiecego zdrowia. Lektura idealna na różowy październik – Miesiąca Świadomości Raka Piersi. A jest to niestety najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce…

"Uff, wreszcie skończyłam", niestety chyba tak mogę podsumować tę książkę, którą rozpoczęłam czytać jakoś na początku roku, po Zakazanym ciele D. Ducret. Książka w podobnym stylu, ale chyba jeszcze bardziej luźnym, nieokreślonym, ogólnikowym, zbyt ogólnikowym jak dla mnie. Chyba dopiero ostatni rozdział dość mocno mnie wciągnął, czyli ten poświęcony utracie piersi i związanymi z tym emocjami i kobiet. Rozdział pierwszy poświęcony rozwojowi piersi strasznie mnie znudził, za dużo pisania o niczym, za mało rozważań medycznych o które mi chodziło. Rozdział drugi dotyczący roli piersi w macierzyństwie lepszy. Podobało mi się, że autorka mimo że sama karmiła piersią to nie narzucała takiego poglądu czytelniczkom, przeciwnie, wskazała że nie ma badań które zdecydowanie potwierdzałyby tę formę karmienia nad butelkowym mlekiem modyfikowanym. Szkoda, że bardziej nie rozwinęła tego tematu, tak samo jak ogólnie kwestii postrzegania piersi jako symbolu seksu i kłócącego się z nim macierzyństwem. Brakowało mi tu trochę męskiego punktu widzenia. Wywiady w zasadzie tylko z kobietami.
Podsumowując, bardzo, bardzo lekka książka, którą autorka mogłaby nieco rozbudować o bardziej poważne kwestie medyczne.

O tej książce słyszałam najpierw w pracy i obiecałam sobie, że kiedyś po nią sięgnę. Przy okazji marcowych zakupów w księgarni wrzuciłam ją do koszyka. I zdecydowanym głosem mówię, że to najważniejsza pozycja wśród wszystkich kwietniowych. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Zainspirowana własnym cierpieniem postanowiła zgłębić temat kobiecego raka piersi i jego wpływu na naszą psychikę. Przytacza historie wielu kobiet, które utraciły swoje piersi. Nie wszystkie zdecydowały się na ich rekonstrukcję. Opowiada również o tym, w jaki sposób rozwój piersi wpływa na dorastające dziewczynki. To książka pełna humoru, kultury, taktu i ważnych informacji. Aż wstyd przyznać, ale dopiero dzięki niej zrozumiałam, dlaczego tak ważne jest regularne badanie swoich piersi i czym może skutkować zapominanie o tym.

Jak dla mnie to lektura obowiązkowa dla matek, dorastających dziewczyn i dojrzałych kobiet. Sięgajcie i czerpcie ze źródła autorki, bo jest znakomite.

• Popularnonaukowe
  • Zdrowie