K-pop tajne przez poufne

Okładka książki K-pop tajne przez poufne Stephan Lee
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki K-pop tajne przez poufne
Stephan Lee Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Young
K-POP CONFIDENTIAL
Wydawnictwo Kobiece
2020-09-16
2020-09-16
2020-12-21
Ryszard Oślizło

Książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie pomimo tego, że historia bohaterki nie była usłana różami. W książce zostało pokazane z czym muszą mierzyć się stażyści, którzy chcą zaistnieć na kpopwej scenie - samo posiadanie talentu nie wystarczy, trzeba przede wszystkim przejść rygorystyczny system szkolenia, a i tak nie ma się gwarancji czy kiedykolwiek zadebiutuje się. Były także sytuacje powodujące uśmiech na twarzy, ponieważ postać Candace od początku do końca wyróżniała się na tle pozostałych stażystów. Przebieg historii raczej przewidywalny, ale polecam jako "książkę na jeden wieczór". 😊/Wera

Książka bardzo wciągająca, pokazuje jak może wyglądać prawdziwe życie k-popowych idoli, czyli niezbyt usłane różami na jakie się wydaje. Cadance pokazuje że warto spełniać marzenia, jednak także słuchać się głosu serca, polecam fanom kpopu i nie tylko 💗.

Świetny k-popowy klimat, z wszystkimi zakulisowymi anegdotkami, inspirowanymi prawdziwymi zdarzeniami. Książka jest bardzo fajnie osadzona pomiędzy realnymi k-popowymi gwiazdami, a fikcyjnymi bohaterami. Plus bardzo ładny wątek miłosny i dużo ciekawych obserwacji kultury azjatyckiej.

Ostatnio k-pop cieszy się coraz większą popularnością wśród fanów w każdym wieku. W szczególności BTS, Blackpink, TWICE... Nie słucham tej muzyki, prędzej J-popu, ale moja siostra cioteczna wręcz szaleje na punkcie koreańskich boysbandów. To właśnie dla niej zdecydowałam się przeczytać tą książkę.

Książka kręci się wokół Cadance, amerykańskiej nastolatki koreańskiego pochodzenia, której udało się zakwalifikować na przesłuchanie do powstającego girlsbandu. Właśnie ta książka przedstawia walkę bohaterki, do zostania idolką. Przeszkody niestety nie są tak banalne jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Autor (który również badał warunki życia idoli) doskonale oddał mroczną stronę idoli i tego jak oni żyją. To po prostu straszne jak menadżerowie traktują członków różnych grup!

Komu polecam? Polecam czytelnikom od 14 r. ż. i przede wszystkim nastoletnim fanom k-popu.

Książka kręci się wokół Cadance, amerykańskiej nastolatki koreańskiego...

Dla fanów kpopu (czyli dla mnie) fantastyczna! Rozrywka przednia. Na początku byłam zła przez poczucie niedosytu po zakończeniu, ale właśnie doczytałam, że jest druga część, mam nadzieję, że pokaże się i w Polsce :)

Nie znam się kompletnie na Kpopie więc moja opinia prawdopodbnie będzie bardzo odbiegać od zdania fanów tego gatunku, ale jestem zdecydowanie nie.
Nie będe sie wypowiadać na temat tego jak został przedstawiony koreański rynek muzyczny, rola stażystow itp bo się na tym nie znam, ale ogólny obraz fabuły.
Rozumiem jeżeli główny bohater przeciwstawia się rządzacym światem regułom i walczy o lepsze jutro - ale jeżeli czytam fantasy czy dystopijną powieść gdzie przedstawiony świat jest wykreowany przez autora. Gdzie często czytamy o wojnach czy strasznych monarchiach.
Nie w momencie kiedy mamy oczywiście amerykankę, której 'niby' marzeniem jest koreański rynek muzyczny, ale z drugiej strony nagle stara się zbawić cały świat i poświęcić swoją karierę byle naprawić całe to środowisko.
I jeszcze fakt, że Candance jest przedstawiona jako osoba nieumiejąca tańczyć, a jednak mimo to jakimś cudem udaje jej sie dostać do programu 'stażowego' (który opisany jest jako bardzo wymagający).

Sięgnełam na urlopie, ale nie polecam jeśli ktoś nie jest fanem amerykanów zbawiających świat.

Jedynym plusem tej ksiązki jest fakt, że rzeczywiście szybko się ja czyta.

Rozumiem jeżeli główny bohater przeciwstawia się rządzacym światem...

Bohaterka jest typową "not like other girls", robi z siebie jakiegoś Chrystusa Narodów, który zbawi cały rynek muzyczny w Korei. Oczywiście musi być to Amerykanka, które pokaże wszystkim jak źle jest w wytwórniach muzycznych w Korei. Zakończenie jest mega przewidywalne i mega mega słabe. Jednym plusem jest, że mega szybko się czyta.

Polecam każdemu przeczytać, kto lubi gatunek k-pop lub się nim interesuje. Stephan Lee poruszyła temat, który publicznie nie jest za bardzo poruszany, co jest najbardziej na plus. Poruszył to, jak bardzo muszą się starać poszczególne osoby, aby zostały przyjęte do bandów. Fabuła jest cudowna i znowu na plus, tak samo jak słowniczek z wyjaśnieniami słów po koreańsku na końcu książki.

K-pop jest obecnie bardzo popularnym rodzajem muzyki, co jednak nie oznacza, że świat k-popu jest słuchaczom bardzo dobrze znany. Stephan Lee, jako prawdziwy i gorliwy fan k-popu, napisał powieść, która pokazuje kulisy tworzenia idoli oraz ich funkcjonowanie w otaczającym ich świecie. Bohaterką książki jest Candace Park, która urodziła się w Newark w stanie New Jersey. Ma ona zaledwie 15 lat i mieszka wraz ze swoim starszym bratem i rodzicami w Fort Lee. Jej największym marzeniem jest śpiewanie, a odkąd dowiaduje się o przesłuchaniach firmy S.A.Y. Entertainment do nowego koreańskiego girlsbandu – także zostanie jedną z k-popowych idolek o międzynarodowej sławie. Marzenie to nie powinno zaskakiwać, zważywszy na fakt, że Candace to tak naprawdę MinKyung – Amerykanka o koreańskich korzeniach, której rodzice – umma i abba – uczęszczali do prestiżowej koreańskiej szkoły muzycznej i bez wątpienia przekazali swój muzyczny talent córce. Candace pomyślnie przechodzi przesłuchania i trafia do Seulu, gdzie musi się zmierzyć z bardzo rygorystycznym programem przeznaczonym dla stażystów starających się o debiut sceniczny w zespole. Candace stara się o zakwalifikowanie do nowego girlsbandu wzorowanego na bardzo popularnym boysbandzie SLK, którego centrum, visualem i zarazem maknae jest One.J. Stephan Lee, jako fan k-popu, ubrał fabułę powieści w bardzo profesjonalne i branżowe słownictwo charakterystyczne dla świata południowokoreańskiej muzyki popowej. Z pomocą przychodzi tu także „K-popowy słowniczek Imani dla zaawansowanych” przygotowany specjalnie dla Candace przez jej szkolną przyjaciółkę Imani i dołączony do powieści na samym końcu książki. Osobiście, muszę stwierdzić, że to bardzo ciekawe i przydatne rozwiązanie poszerzające wiedzę czytelnika, który być może nie jest jeszcze zaznajomiony ze wszystkimi k-popowymi określeniami. Ponadto, Stephan Lee przywołuje w swej powieści bardzo dużo istniejących południowokoreańskich girlsbandów, odwołując się przy tym do choreografii wykorzystywanych w ich MV. Widać, że autor jest nie tylko znawcą, ale i wielbicielem muzyki, o której pisze. Podoba mi się także dość duża liczba słów i wyrażeń koreańskich zawartych w tekście powieści i oczywiście opatrzonych odpowiednimi tłumaczeniami. Jedynym minusem tego zabiegu może być fakt, iż autor poprzestał jedynie na romanizacji, całkowicie pomijając alfabet koreański. Według mnie, to duża strata, zwłaszcza dla osób, które chciałyby dzięki tej książce poznać kilka koreańskich zwrotów. Wracając jednak do Candace, styka się ona w S.A.Y. z dość rygorystycznymi zasadami, wymaganiami i oczekiwaniami koreańskiej wytwórni muzycznej. Przede wszystkim musi ona całkowicie zrezygnować ze swojej wolności, nie może korzystać z telefonu komórkowego ani z serwisów społecznościowych. W ciągu dnia czekają ją bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne i treningi tańca, kurs języka koreańskiego i przesadnie zdrowe posiłki sprowadzone do mikroskopijnych porcji. Świat stażystów S.A.Y. nie jest koedukacyjny, dziewczęta i chłopców dzieli tam tak zwana Linia Płci, której żadna ze stron nie może przekraczać. Zakazane są również randki, które całkowicie mogą zakończyć planowaną karierę muzyczną. W takim to świecie bez randek piętnastoletnia Candace durzy się nie tylko we wspomnianym już wcześniej One.J, ale także w nowo poznanym stażyście z Atlanty, YoungBae. W Korei Południowej k-popowi idole całkowicie należą do swojego kraju, wytwórni oraz fanów, którymi – niestety – często bywają także sasaeng. Idole cały czas muszą dbać o czystość swojego wizerunku, ponieważ reprezentują oni nie tylko siebie, ale także multimiliardowe korporacje i nadzieje całego koreańskiego narodu. Poprzeczka jest więc zawieszona bardzo wysoko, mimo to Candace nie poddaje się i wbrew wszelkim przeciwnościom walczy o debiut w nowym girlsbandzie. Wyzwania dotyczą także wyglądu, w tym tak częstych w Kraju Spokojnego Poranka korekcji powiek, z czym musi się zmierzyć także bohaterka „K-popu”. Candace w tym nowym świecie musi pamiętać o licznych formach grzecznościowych, o języku formalnym i nieformalnym, o południowokoreańskiej etykiecie, spychając na plan dalszy swoją indywidualność i kreatywność. „K-pop. Tajne przez poufne” to bardzo dobra lektura dla każdego fana k-popu, niezależnie od wieku. Choć bohaterkami są jednak nastolatki, to ich historie mają bezpośredni związek z tak poważnymi i uniwersalnymi kwestiami, jak: walka o realizację własnych marzeń, umiejętność nawiązywania nowych relacji, przetrwanie wbrew przeciwnościom losu, dążenie do zamierzonego celu. Najważniejszą z nich jest jednak wierność samej sobie i pozostanie przyzwoitym człowiekiem, mimo ogromnych konsekwencji takiego postępowania. „K-pop” to bardzo mądra książka, pokazuje ona bowiem, co w życiu jest naprawdę ważne i w imię czego warto się poświęcić. Poza tym, pod wydawać by się mogło mało istotnym tematem, autor porusza także tak ważny jak rozdzielenie rodzin po podziale Korei na Północną i Południową czy też kulturowo zakorzenione przeświadczenie, że córka musi nosić brzemię wstydu, którego winna jest jej matka. „K-pop” to książka wielopłaszczyznowa, podczas jej lektury można się zarówno śmieć, jak i wzruszać, bohaterki nie ją jednoznaczne, a zakończenie nie jest oczywiste. To wszystko sprawia, że czas przeznaczony na tę książkę na pewno nie jest stracony. Ja w każdym razie polecam.

Fajna pozycja dla miłośników K-popu😄

Ja do nich nie należę przez co na początku musiałam się trochę wgryźć w tą książkę. Bardzo dużo w niej k-popowych zwrotów, oczywiście po koreańsku🙃

Sama historia bardzo ciekawa. Główną bohaterką jest Candance, 15 letnia mieszkanka New Jersey, która jest koreańskiego pochodzenia. Jest fanką K-popu i postanawia wziąć udział w przesłuchaniu do nowego koreańskiego girlsbandu.

Wbrew pozorom nie jest to typowa, słodka, młodzieżowa powieść z happy endem.

Autor ukazuje ciemną stronę bycia stażystką w koreańskiej wytwórni. Czytamy o nieludzkich dietach, treningach, zakazach i nakazach, o poniżaniu i wytykaniu wad bardzo młodym osobom, co nieraz powoduje ich załamywanie się, czego skutkiem bardzo często są samobójstwa.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję, bo było warto🙂

Fajna pozycja dla miłośników K-popu😄

• Młodzieżówki
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki K-pop tajne przez poufne