Milczenie

Okładka książki Milczenie Hubert Hender
Okładka książki Milczenie
Hubert Hender Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Filip Krauze i Igor Fijałkowski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Filip Krauze i Igor Fijałkowski (tom 1)
Bukowy Las
2020-09-16
2020-09-16

Bardzo dobry kryminał. Trupów jest dużo. Długo nie wiedziałam kto zabił. Treściwy i nieprzekombinowany. Polecam.

[...]
Zawsze uważał, że śledztwo to pasmo niekończących się powtarzalnych czynności. Miało niewiele wspólnego z pięknie wyreżyserowanym filmem, w którym na końcu śledczy z triumfem zakuwają mordercę w kajdanki. Prawdziwe śledztwo to żmudna robota, nierzadko potwornie nudna i wykańczająca.

𝗧𝗨𝗧𝗔𝗝 𝗡𝗜𝗘 𝗕𝗬Ł𝗢 𝗪𝗖𝗔𝗟𝗘 𝗡𝗨𝗗𝗡𝗢, 𝗪𝗥Ę𝗖𝗭 𝗦𝗭𝗔𝗟𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗪𝗖𝗜Ą𝗚𝗔𝗝Ą𝗖𝗢 !
To moje pierwsze spotkanie z p. Hubertem wypadło na tyle zadowalająco, że sięgnę po kolejne tomy tej serii.
Trochę zwariowana ta dwójka policjantów, Filip i Igor, których łączy nie tylko praca, ale też wieloletnia przyjaźń. Ich utarczki słowne są naprawdę kreatywne. A sprawa, która im się trafiła jest zdecydowanie pokręcona. Na szczęście nie ma problemów alkoholowych czy sercowych ufff
To mnie zawsze lekko deprymuje. Rozumiem, że czasami trzeba ten oklepany "motyw" wykorzystać w fabule, ale ostatnio to stało się wręcz nagminne.
Połowę książki wysłuchałam w formie audiobooka, a resztę przeczytałam, co dość szybko i sprawnie poszło. Było trochę zgrzytów w fabule po drodze, ale powiedzmy, że przymknęłam w tym momencie oko 😉
Słowo szalenie we wstępie zostało użyte nieprzypadkowo. A jeśli chcecie się przekonać dlaczego, musicie sięgnąć po tę książkę i ją przeczytać.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 𝗝𝗔𝗞𝗢 𝗞𝗥𝗬𝗠𝗜𝗡𝗔𝗟𝗡𝗬 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗥𝗬𝗪𝗡𝗜𝗞 !

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :😎

[...]

𝗧𝗨𝗧𝗔𝗝 𝗡𝗜𝗘 𝗕𝗬Ł𝗢 𝗪𝗖𝗔𝗟𝗘 𝗡𝗨𝗗𝗡𝗢, 𝗪𝗥Ę𝗖𝗭 𝗦𝗭𝗔𝗟𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗪𝗖𝗜Ą𝗚𝗔𝗝Ą𝗖𝗢 !
To moje pierwsze spotkanie z...

Makabryczne zbrodnie, duszna atmosfera maleńkiej wioski w środku niczego, gdzie wszyscy się znają i policjanci, którzy oparcie starają się znaleźć winnych. Podejrzenia padają kolejno na wszystkich i do samego końca nic nie wiadomo. Bardzo dobry kryminał, który nie przestaje zaskakiwać.

Kiedyś czytałem jedną powieść autora i była całkiem ok. Jednak zapomniałem już o nim. Przez przypadek dorwałem w antykwariacie kolejny jego cykl i nie żałuję. Od razu poczułem klimat opowieści. Miło spędzony czas!

Bardzo dobry kryminał.

Bardzo dobry kryminał.

Świat małej wioski, w którym wszystko kręci się wokół drewna. Nudne? Dla jednych tak, dla innych nie. Z jednej strony ogólnie mówiąc takie sobie, niczym nie wyróżniający się kryminałek Z drugiej strony mam szacunek dla autora za umiejętność rozwinięcia tego małego , nudnego , drewnianego światka do scenerii morderstw. W tle wątek obyczajowy. Reasumując, tak na raz. Jeden raz. Nie ma powodu, żeby kiedykolwiek do tej pozycji wrócić.

Całkiem niezła, moze momentami troch przydługa.

Całkiem niezła, moze momentami troch przydługa.

Fabularnie nawet nieźle, choć trochę naiwnie. Główny bohater i jego partner nawet ciekawi, jednak są błędy, które obniżają całościową ocenę:
1) Podejrzany zamiast wyjaśniać, zeznaje
2)Z kolei świadek zdarzenia powinien zeznawać, a według autora wyjaśnia
2)Oskarżonym jest się dopiero po wniesieniu aktu oskarżenia, a nie na etapie postępowania przygotowawczego,
3)Obca osoba, bez zezwolenia prokuratora odwiedza podejrzanego w areszcie co jest kolejnym warsztatowym błędem.
Może dla innych takie niuanse nie mają znaczenia w całościowym odbiorze książki, dla mnie jednak z racji wykonywanego zawodu takie szczegóły wpadają w oko.
Reasumując widać, że będzie to chyba większa seria więc można dać autorowi szansę.

1) Podejrzany zamiast wyjaśniać, zeznaje
2)Z kolei świadek zdarzenia powinien zeznawać, a według autora wyjaśnia
3)Obca...

Książka od początku do końca trzyma w niepewności i nie pozwala domyślić się kto popełnił te straszliwe zbrodnie.... Majstersztyk! Mistrzostwo! Zakończenie wbija w fotel. Autor umiejętnie wplótł w fabułę wszystkie istotne informacje i zażyłości między bohaterami. Nie było momentu w którym człowiek był zagubiony ilością informacji i postaci. Wszystkie trybiki do siebie pasują. Genialna historia.

Hm. Nie było tragedii. Fajne klimatyczne miejsce akcji książki, głowni bohaterowie tez ciekawe postacie aczkolwiek było trochę nieścisłości i paplanina niepotrzebnego. Mam 2 pozostałe tomy więc będę kontynuować.

• Audiobooki
  • Kryminały