Jak uporządkować swoje życie

Okładka książki Jak uporządkować swoje życie Carlo Maria Martini SJ
Okładka książki Jak uporządkować swoje życie
Carlo Maria Martini SJ Wydawnictwo: WAM Seria: AMDG poradniki
poradniki
AMDG
Mettere ordine nella propria vita
WAM
2020-02-28
2020-02-28
Joanna Tomaszek
religia duchowość Loyola

Opinia także na moim IG: @dariusz_0k

Kiedyś myślałem, że "zabiegany człowiek" to tylko slogan reklamowy lub jakaś językowa klisza. Okazuje się chyba, że owo zabieganie istnieje, i to tak, że niełatwo czasem usiąść i odsapnąć, o czymś pomyśleć głębiej. Modne było więc kilka lat temu tzw. ,,slow life", popularnością cieszą się różne formy kontroli oddechu, a chrześcijanie zaczęli wracać do starej i dawnej praktyki tzw. "medytacji chrześcijańskiej"/"Modlitwy Imieniem Jezus" i własnej wersji mindfulness (popularyzują ją m.in. Jezuici). Jedną z form chrześcijańskiej medytacji jest tzw. "ignacjańska" od założycie zgromadzenia Towarzystwa Jezusowego - św. Ignacego Loyoli. Ten człowiek zostawił po sobie "Ćwiczenia Duchowe", które od stuleci są formą nie tyle odpoczynku, relaksu, co ciężkiej duchowej (ale i owocnej) pracy. To na ich bazie wygłosił rekolekcje arcybiskup Mediolanu, zmarły w 2012 roku C.M. Martini (a spisane i wydane zostały w tej książce). Pozycja czerpie z Ćwiczeń Ignacego, ale jest też próbą odczytania nauk tego świętego w kontekście współczesności, zawiera omówienie niektórych duchowych ćwiczeń z tej bestsellerowej książeczki Loyoli, wkomponowuje je w kontekst Biblijny i zawiera odautorskie porady i zapis homilii, które Martini wygłosił. Przydatna książka dla tych, którzy chcą przysiąść i chwilę pomyśleć. Może stać się punktem wyjścia w ogóle do zatrzymania się i częstszego hamowania choć na chwilę, by zebrać myśli.

Opinia także na moim IG: @dariusz_0k

Szczerze mówiąc wiecej sie spodziewałem po sławnym kardynale Martinim. Stąd "jedynie" ocena 7. Ale lektura zapisków rekolekcji, które kardynał prowadził dla biskupów nie była czasem straconym. Autor skupił sie z jednej strony na ogolnym przeslaniu Cwiczen Duchowych sw Ignacego podsumowujac ich cel i przeznaczenie. A z drugiej strony dokonał wyboru kilku tematow, ktore wg niego byly szczegolnie wazne dla biskupów. Stad tez moze nie do konca taki zwykly czlowiek jak ja (nie biskup ani nie nawet kaplan) czul, ze te rozwazania sa do mnie skierowane.

Po zapowiedzi spodziewałam się czegoś więcej. Czegoś, co w duchu ignacjańskiej filozofii rzeczywiście pomoże uporządkować życie. Niestety, książka jest po prostu przejściem przez wybrane Ćwiczenia Duchowe. Zbyt mało jest odniesień do życia, codziennych problemów i wyborów.

Ostatnimi czasy sporo się mówi o metodach usprawniających zarządzanie sobą w kontekście osobistym, zawodowym, a także duchowym. Ta nagła chęć zmiany ukształtowała obecną sytuację na rynku książki, który aktualnie obfituje w wielorakie poradniki coachingowe, których autorzy nieustannie zapewniają nas, że zastosowanie pewnych zasad, często rygorystycznych, pomoże nam stać się panami samych siebie. Zwodnicze obietnice i kuszące przemiany zachęcają do zasięgnięcia rad, których źródeł bardzo często nie jesteśmy w stanie ocenić, przez wzgląd na ograniczone informacje o wiedzy i kompetencji autora.

Z pomocą przychodzi nam Carlo Maria Martini SJ, który bazuje na fundamentalnych zasadach, wypracowanych przez Ignacego Loyolę, a zarazem stanowiących podmiot dobrze wszystkim znanych „Ćwiczeń Duchowych”. Ignacjańska metoda pracy nas sobą pociąga za sobą trud, konsekwencję i samodyscyplinę zarówno w aspekcie duchowym, jak i fizycznym. Jak twierdzi autor, pozornie niewielkie zmiany, wprowadzane systematycznie i rezolutnie, potrafią zmienić bieg naszego życia oraz uzdolnić nas do dostrzeżenia tego, co jest w życiu najistotniejsze. Martini przytacza pojedyncze fragmenty działa Loyoli, opisując je w sposób klarowny i przystępny, dzięki czemu lektura nie jest zbytnio wymagająca, a czytelnik swobodnie przyswaja głęboką wiedzę i prawdę teologiczną. Ponadto, książka pozwala nam nieco wnikliwiej poznać sylwetkę i losy samego Ignacego Loyoli, którego postawa i zachowanie stały się wzorem dla większości chrześcijan. Książkę tę możemy traktować jak kompleksowy poradnik w dziedzinie psychologiczno-teologicznej lub jako przewodnik życia duchowego, za sprawą którego czytelnik ma szanse odnaleźć sens życia ziemskiego i pojąć, że zmieniając siebie, jest w stanie zmienić świat.

• Religia

Dodaj cytat z książki Jak uporządkować swoje życie