Fantazy

Okładka książki Fantazy Juliusz Słowacki
Okładka książki Fantazy
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Universitas Seria: Biblioteka Polska [Universitas] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Biblioteka Polska [Universitas]
Universitas
1999-01-01
1999-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

„Fantazy” to dramat, którego Słowacki nie dokończył. Wydano go pośmiertnie, przez lata kłócąc się następnie o tytuł i genezę jego powstania. Co istotne – to widać. Choć całość ma jako taką fabułę z zakończeniem i można to wystawiać, to jednak trudno mi uwierzyć, by autor chciał opublikować coś tak surowego.

Tekst właściwy poprzedza osiemdziesięciostronicowy wstęp. Obszerny, to prawda. Choć zazwyczaj wolę dodatki dłuższe od krótszych (a już na pewno daję książkom duże plusy za dostarczenie w ogóle jakichś dodatków czy objaśnień),przy tym nudziłem się jak mops.

Podsumowując, nie jest to jakieś wybitne dzieło Słowackiego. Poeta uderza tu w realizm (choć co do tego wedle wspomnianego już wstępu krytycy literaccy mają podzielone zdania). Tytuł nawiązuje do imienia jednego z bohaterów, nie zaś treści dzieła. Nie ma tu duszków i wróżek rodem z „Balladyny”, a jedynie sporo zbiegów okoliczności.

Tekst właściwy poprzedza osiemdziesięciostronicowy wstęp....

Dramat piętnujący zachowanie podupadłego ziemiaństwa, które jest gotowe przehandlować rękę córki za gwarancję dostatniego życia.

Fantazy jest bogaty i beztroski. Hrabiostwo Respektowie po powrocie z zesłania stoją przed groźbą ruiny finansowej i zmuszają córkę Diannę do poślubienia niekochanego mężczyzny.

Ona z kolei kocha, z wzajemnością, Jana, rewolucjonistę, który nieoczekiwanie pojawia się u Respektów w towarzystwie Majora. Ten jest sprzymierzeńcem miłości Jana i Dianny. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy pojawia się szalenie zakochana w Fantazym i porzucona przez niego we Włoszech hrabina Idalia.

Gdy wszystko jest pozornie "dogadanie", intercyza spisana, rozpoczyna się bałagan. Ktoś porywa Idalię, po czym okazuje się, że to nie ona była porwana... Fantazy z niezrozumiałych przyczyn próbuję namówić dawna kochankę do romantycznego samobójstwa na cmentarzu. Gdy niemal do niego dochodzi, słychać strzał...

Kto ginie? Kto się z kim zwiąże? Czy wygra miłość czy interesy rodziny?

Ona z kolei kocha, z wzajemnością, Jana, rewolucjonistę, który...

Na półkach: , , , , , , , ,

Dramat Juliusza Słowackiego. Wzięty z półki w bibliotece ze względu na autora. Wydanie książki ma już swoje lata i nie przyciąga kolorową okładką. Książkę szybko się czyta pomimo oryginalnego języka. Nie jest to znany utwór tego autora ale warto sięgać po takie. Szansę należy dać każdej książce. Każda kryje jakąś historię. Fantazy ukrywa historie miłosne bohaterów.

zmęczyła mnie ta książka...

zmęczyła mnie ta książka...

Nie bardzo wiem co tam się działo. Chyba Słowacki nie jest moim ulubionym autorem... Czytało się szybko, ponieważ jest to dramat, ale sama fabuła mnie nie urzekła.

Dramat, w którym bohater ma poślubić Dianę, lecz zakochana w nim Idalia przypomina mu o obupólnej miłości.

Cała przedstawiana czytelnikowi historia jest dramatem złożonym.
Nie tylko nieszczęśliwej, źle trafionej miłości ale również a przede wszystkim wątkiem majątkowym.
Wiadomo gdzie pieniądz tam i kłopoty i zatargi.
Niekiedy ciężko przyswajalna lektura, dość sporo mitologizmów.

Cała przedstawiana czytelnikowi historia jest dramatem złożonym.
Wiadomo gdzie pieniądz tam i kłopoty i zatargi.
Niekiedy ciężko przyswajalna lektura, dość sporo mitologizmów.

Mam mieszane uczucia, gdy przychodzi mi określić ten dramat. Zacznijmy od samego słowa "dramat". Więcej zauważam w tym utworze ironii i komedii niż samego dramatu, sami bohaterowie są jakby nakreśleni na zasadzie karykatury, przerysowani, pełni uwydatnionych wad współczesnego Słowackiemu społeczeństwa. Nie mogę jednak powiedzieć, że to zła książka, nie, bardzo przyjemnie się czytało, niezwykle szybko jak na ten język i styl, chociaż spodziewałam się czegoś więcej.

POŁĄCZENIE KOMEDII I TRAGEDII W DRAMACIE ROMANTYCZNYM PEŁNYM DOBREGO SMAKU.

Zacznę od tego, że dramat ten jest naprawdę bardzo przyjemny w lekturze, ciekawy oraz pełen tych ironicznych, tragicznych oraz komicznych momentów. Bohaterowie bardzo żywi, a zwłaszcza Fantazy I Idalia.

Tematem utworu jest małżeństwo, do którego ma dojść między córką Hrabiego Respekta - Dianną - a Hrabią Fantazy. Fantazjusz skłonny jest zapłacić pieniądze hrabiemu, który popadł w długi, w zamian za rękę jego córki. Do ślubu nie chcą dopuścić Jan (zakochany w Diannie) oraz Idalia (kochanka Hrabiego Fantazy). W wyniku zamieszania w dość komiczny sposób dochodzi do porwania żony Rzecznickiego, mylnie wziętej za Idalię.

Julisz Słowacki w swoim dramacie pokazuje, do czego ludzie są zdolni za pieniądze, czym jest miłość w znaczeniu różnych typów osobowości oraz odkrywa przed czytelnikiem sens moralności.

Serdecznie zachęcam do lektury.

POŁĄCZENIE KOMEDII I TRAGEDII W DRAMACIE ROMANTYCZNYM PEŁNYM DOBREGO SMAKU.

Serdecznie zachęcam do lektury.

• Lektury
  • Dramat