Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać

Okładka książki Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać Dagmar Geisler, Elisabeth Zöller
Okładka książki Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać
Dagmar GeislerElisabeth Zöller Wydawnictwo: Jedność Seria: Ja i moje emocje literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2020-01-01
2020-01-01
32 min.
Paulina Filippi-Lechowska
dokuczanie robienie krzywdy nękanie obrona przed dokuczaniem

Okładka książki Kocyk Miguel Gouveia, Catalina Raquel
Kocyk Miguel Gouveia, Cat...
Okładka książki Zmartwiozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Zmartwiozaur Rachel Bright, Chri...
Okładka książki Coś i Nic Anna Paszkiewicz, Katarzyna Walentynowicz
Coś i Nic Anna Paszkiewicz, K...

Rozpoczął się nowy rok szkolny i przedszkolny. Wszyscy, jako rodzice wierzymy, że to będzie piękna przygoda dla naszych dzieci, jednak zdarza się, że spotkają one na swojej drodze osoby, które mają złe intencje i szukają ujścia swoich emocji w krzywdzeniu innych. Nikt nie chce, aby to jego dziecko musiało się zmierzyć z dokuczaniem, poniżaniem i szykanowaniem, jednak nie mamy na to wpływu. Natomiast mamy wpływ na to, jak przygotujemy dzieci na taką sytuację – aby umiały poradzić sobie same bądź wesprzeć innych.

„Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać” Elisabeth Zöller to jedna z publikacji, która poprzez przystępną historię z życia przedszkolaków pokazuje czym jest dokuczanie innym, jak jest ono odczuwane przez ofiarę i w jaki sposób należy na nie reagować. To świetne wprowadzenie do poważnej rozmowy z dziećmi, która wyposaży je w konkretne rozwiązania, po które będzie mogło sięgać w chwili zagrożenia. Autorka uwagę ukierunkowała przede wszystkim na budowanie poczucia własnej wartości i umiejętności oderwania się od tego, co o nas mówią i myślą inni oraz umiejętności przeciwstawiania się agresorowi.

Wiele z tej historii można wyciągnąć do dyskusji, jednak osobiście zabrakło mi w niej większego podkreślenia wagi zwrócenia się o pomoc do dorosłych, zaufania im i powierzania swoich problemów. Te kwestie są poruszane w hasłach zawartych na wyklejkach, zbyt mało jest ich w samej treści, która w większym stopniu ma siłę dotarcia do małego czytelnika.

Ilustracje nie do końca trafiają w nasz gust, ale mają przyjemny, dziecięcy charakter, przykuwają uwagę stonowaną kolorystyką i wyrazistymi emocjami uchwyconymi w mimice i postawach. Publikacja jako całość jest niezwykle interesująca i bardzo ważna. To jedna z tych, książek, po które powinni sięgnąć wszyscy, którą powinno się czytać w przedszkolach i szkołach, bo temat, niestety, jest wciąż aktualny.

z całej serii ta część najmniej mi przypadła do gustu. Daj mi spokój porusza temat zastraszania, gnębienia, złośliwości. Takie zachowania raczej mogą się pojawiać w wieku szkolnym, nie spotkałam się z nimi wśród przedszkolaków. Niemniej lektura podaje pomysły jak radzić sobie z tymi, którzy zastraszają dziecko. Czy trafione, to już inna kwestia.

Podoba mi się za to piosenka jaką nauczycielka proponuje dzieciom i zabawa w poszukiwanie skarbów, które każde w sobie skrywa. To najbardziej wartościowa część.

Podoba mi się za to...

książka uczy jak bronić się przed innymi

książka uczy jak bronić się przed innymi

Jest to historyjka, nie stricte książeczka edukacyjna dla dzieci. Dobry zaczątek do rozmowy o złośliwości u innych dzieci

• Literatura dziecięca
  • Dla dzieci
  • Przeczytane w 2023
  • Emocje/ psychologia
  • Matylda (4-5)l

Dodaj cytat z książki Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać