Ewolucja jest faktem

Okładka książki Ewolucja jest faktem Jerry A. Coyne
Okładka książki Ewolucja jest faktem
Jerry A. Coyne Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
2009-11-19
2009-01-01
Wiesław Studencki, Marcin Ryszkiewicz
popularnonaukowe Darwin ewolucja

Dobre kompendium na temat ewolucji, pozwalające uporządkować wiedzę albo pozwalające zacząć od niego dalsze odkrywanie zagadnień z teorii ewolucji. Książka, co nie jest niczym dziwnym, biorąc pod uwagę, że napisano ją już z 10 lat temu, zawiera nieliczne informacje, które dzisiaj mogą być nieco zdezaktualizowane. Trzon jednak pozostaje niewzruszony, a treść aktualna i wciąż stanowi znakomity zbiór argumentów broniących ewolucji.

Niestety, w komentarzu, niejaki StanislawLubomirski dał dowód temu, że książki nie czytał, przytaczając argumenty, które pan Coyne w swej pozycji co do jednego pozbijał, zamieszczając w treści masę przykładów i dowodów na poparcie genezy człowieka w świetle teorii ewolucji czy na działanie doboru naturalnego. Szkoda, że nie wszystkich kreacjonistów „Ewolucja jest faktem” przekona, ale warto mieć na uwadze, że publikacja z wszystkimi mitami inteligentnego projektu (czyli kreacjonizmu pod płaszczykiem) brutalnie się rozprawia. Tytuł zdecydowanie godny uwagi i polecenia tym, którzy do ewolucji nie są przekonani lub też nie wiedzą jak jej bronić w dyskusji z „wątpiącymi”.

Napisana w sposób prosty i zrozumiały chyba dla każdego kto miał i trochę uważał na biologii.

Polecam dla zainteresowanych tematem, który nie został wyczerpany w szkole.

Polecam dla zainteresowanych tematem, który nie został wyczerpany w szkole.

Cóż, ciężka książka dla myślącego człowieka, ale co jakiś czas sięgam po taką lekturę w nadziei, że może coś naukowego pojawiło się w ewolucji.
Zacznijmy może od końca czyli od twórcy teorii (tak, wciąż teorii a nie prawa naukowego).
Jednym z fundamentalnych założeń Darwina było to, że jest tylko kwestią czasu (a question of time) znalezienie form kopalnych, pokazujących stadia rozwojowe "nowo" powstałych gatunków - rzecz jednak w tym, że od śmierci Darwina minęło już ponad 100 lat, a nie udało się znaleźć nawet dla jednego (sic!) istniejącego gatunku (spośród milionów na ziemi) form pośrednich! Te liczne skamieniałości stanowią tak duże skoki rozwojowe, że naukowcy zajmujący się na co dzień ewolucją cały czas liczą, że znajdą brakujące ogniwa.
Kolejna sprawa to dobór naturalny, tutaj chyba mamy do czynienia klasycznym myleniem pojęć - ewolucjoniści chcieliby wierzyć, że dobór wywołuje powstawanie nowych gatunków, tyle że patrząc od strony genetycznej dobór wykazuje jedynie zmienność genetyczną danego gatunku ale w ramach istniejacego genomu, innymi słowy każdy gatunek ma potencjał do zmian, tak aby móc przetrwać w zmieniających się warunkach i wszystkie badania w tym względzie wykazują, że jeśli warunki środowiskowe wracają do tych sprzed zmian, gatunek po jakiś czasie wraca do form typowych.
I wreszcie człowiek: tutaj sprawa jest chyba najprostsza, bo badania DNA już dawno wykluczyły pokrewieństwo Homo sapiens od tzw. człowieka Neadertalskiego, australopiteka czy innych człowiekowatych, które do tej pory były uznawane za naszych przodków. Obecny stan wiedzy naukowej na ten temat przedstawia się w ten sposób, że zakłada się, że człowiek oraz inni przedstawiciele człowiekowatych mają wspólnego przodka - tyle że... nie znaleziono jak na razie form kopalnych i w ten sposób wracamy do początku mojej recenzji.
Oczywiście można by temat ewolucji bardziej rozwinąć, ale wykraczałoby to poza zakres omawianej ksiażki.
Na koniec intrygująca ciekawostka z innej dziedziny: nie tak dawno grupa matematyków amerykańskich opierając się na modelach sztucznej inteligencji wykorzystując analizy ogromnej ilości danych (BIG DATA ANALYSE) przeprowadziła symulację, która wykazała że istniejący świat na kuli ziemskiej nie przekracza 6 tys. lat -> tak to nie pomyłka, to właśnie jednym z założeń ewolucjonistów jest to, że świat istnieje parę miliardów lat, dzięki czemu ewolucja "miała czas", aby tworzyć nowe gatunki. Jeśli jednak uda się potwierdzić wiek ziemi (a algorytmy sztucznej inteligenci wciąż są doskonalone),wtedy nie znajdzie ani jeden powazny naukowiec, który będzie twierdził, że w ciagu paru tysiecy lat doszło do powstania tak wielu gatunków.

Dobre przedstawienie podstawowych faktów na temat ewolucji. Pokazuje, że ewolucja jest stwierdzonym, dobrze udokumentowanym faktem. Dla kogoś nieco siedzącego w biologii, to kompletne podstawy, ale dla zainteresowanych laików, bardzo dobra pozycja, na pewno lżejsza, niż Futuyma i jego "Ewolucja".
Do kolegi bimber55: Jak wygadujesz takie kocopoły o "pochodzeniu człowieka od małpy", to widać, że nie masz pojęcia, o czym piszesz i zapewne nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Człowiek ma z szympansem wspólnego przodka, nie pochodzi od niego, kiedy się w końcu nauczycie?

Polecam każdemu kto chce poznać podstawy ewolucji

Polecam każdemu kto chce poznać podstawy ewolucji

Bardzo przystępne wprowadzenie do teorii ewolucji, jednak książka jest dla tych, którzy dopiero co zetknęli się z tą teorią lub chcą sobie powtórzyć jej podstawy. Sama nie znalazłam w niej nic, czego bym wcześniej nie wiedziała.

Świetna (mimo kilku drobnych błędów merytorycznych) książka przybliżająca ewolucję przeciętnemu zjadaczowi chleba.

Świetna książka dla tych, którzy poza szkolnymi lekcjami biologii nie mieli do czynienia z teorią ewolucji. Dla osób potrzebujących prosto wyjaśnionej podstawy, najważniejszych faktów zebranych w jedno, opisanych lekko, zwięźle, bez zbędnej naukowej terminologii i bardziej zaawansowanych zagadnień. Oceniam ją wysoko, ponieważ tę właśnie książkę dałabym osobie, która poprosiłaby mnie o trafne i łatwe w odbiorze podsumowanie teorii ewolucji.

Tu nie ma nic nowego, autor nie szarżuje z własnymi przemyśleniami - za to zgrabnie układa to, co ustalili inni. Osoby siedzące w temacie nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie, być może nawet uznają tę książkę za nudną. Nie jest odkrywcza ani przełomowa. "Ewolucja jest faktem" to prawie elementarz - porządkuje wiedzę, otwiera drzwi do dalszych poszukiwań.

Mocne cztery i nic więcej.Przewidywalna i wtórna.

Mocne cztery i nic więcej.Przewidywalna i wtórna.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki