Nocny tygrys

2020-07-15
2020-07-15
2019-02-19
Agnieszka Walulik

Fajnie się to czytało, kurcze... Ale jednak spodziewałam się trochę czegoś innego. Po poleceniach i zachwytach i dobrej ocenie myślałam, że fabuła będzie bardziej zaawansowana, a rozwiązanie jest po bardzo dobrym wstępie raczej rozczarowujące jak dla mnie. Trochę takie "meh..."

Wszystkie twarze bestii

Opowieść z pogranicza snu, w której przesądy, wierzenia i orientalne klimaty łączą się z niezłą intrygą oraz wartkim potokiem akcji, której nie da się nie docenić.

Dobrze napisana, szybko się czyta. Bohaterowie, których nie da się nie polubić (mają swoje wady, są jak najbardziej ludzcy). Ale przede wszystkim trzeba docenić ten cudowny klimat! Moim zdaniem największy atut książki.

Mały świat, który stworzyła autorka, uznaję za jak najbardziej wart poznania, szczególnie, że jest piekielnie wielopłaszczyznowy i pod jedną warstwą znaczenia odkrywa się następną, i następną... Bo ta książka oferuje znacznie więcej niż tylko poszukiwanie żądnego krwi "tygrysa"...

Wszystkie twarze bestii

Książka dla tych co potrafią czytać dla rozrywki. Jeśli ktoś szuka zaangażowanego studium kultury azjatyckiej z wyraźnie historycznym tłem to tu tego nie znajdzie. Książka bardzo mi się spodobała, kończyny, duchy, tygrysy i co nie tylko. Pochłonęłam w dwa wieczory.

275 stron i się poddałam. Książka jest zwyczajnie nudna. Momentami piękny język i poetyckie porównania ale fabuła rozwija się zbyt wolno. Przez to książka nuży, brakuje jej iskry, nie wywoływała we mnie żadnych emocji.

Pierwsze 150 stron przeczytałam z zaciekawieniem. Później akcja zwolniła i się rozwlekła. Niektóre wątki rozciągnięte do granic możliwości: np. watek przyrodniego rodzeństwa: nawet ślepy i mało rozgarnięty czytelnik po 100 stronach domyśli się, w którą stronę zmierza, ale Autorka na jego rozwiązanie potrzebowała aż 450 stron.
Główna bohaterka strasznie irytująca. Widać, że sama autorka nie może się zdecydować czy postać ma być wyzwoloną, inteligentną, samodzielną kobietą czy infantylną, głupią gęsią ze wsi.
Ilość mrugnięć okiem w stronę czytelnika i opisywanie czegoś dookoła, tak aby "powiedzieć, ale nie powiedzieć" najpierw męczyła, potem nudziła, na końcu irytowała.
Po połowie książki odnosiłam wrażenie, że czytam baśń dla dzieci, a nie powieść dla dorosłych z gatunku literatura piękna.
Kompletnie niewykorzystany potencjał, na przedstawienie społeczeństwa postkolonialnego w Azji przed II wojną światową. Zamiast ciekawostek etniczno-kulturowych, o mało znanym i rzadko w literaturze opisywanym regionie, dostajemy w tej powieści skąpe informacje rodem z Wikipedii, podlane stereotypami na poziomie plotek. Główną oś książki stanowią starodawne wierzenia i przesądy, które już w opisywanym okresie można było miedzy bajki włożyć, a czytając o tym w 2021 roku nie sposób ukryć uśmiechu zażenowania, czy wręcz politowania.
Tłumaczka Agnieszka Walulik, najpierw powinna przyswoić poprawną polszczyznę na poziomie podstawowym, a dopiero potem brać się za tłumaczenie. Błędy w stylu: "wyjść na miasto", "nie jestem dobrą kłamczynią"; określanie spania w jednym łóżku jako przespania się z kimś, rozłożyło mnie na łopatki; to są kardynalne błędy już dla ucznia początkowych klasy szkoły podstawowej, które tłumaczce delikatnie mówiąc, nie powinny się zdarzać.
Gdyby książka miała połowę stron mniej i przez całą fabułę tak szybkie tempo jak na pierwszych 100-150 stronach można byłoby ją uznać za nieszkodliwe czytadełko dla starszej młodzieży lub dziecinnych dorosłych, natomiast przy faktycznej objętości i całych stronach tekstu, który nie wiele wnosi i powstał prawdopodobnie tylko po to, aby autorka mogła bezkarnie opisywać swoje dziecięce fantazje, nazywanie tego dzieła literaturą piękną z elementami powieści historycznej jest sporym nadużyciem i oszukiwaniem potencjalnego czytelnika.

Główna bohaterka strasznie irytująca....

Zasłużona dziesiątka. Inaczej nie może być.
Po Narzeczonej Ducha, chętnie sięgłam, po Nocnego Tygrysa. Tak jak w jej poprzedniczce i tu się nie zawiodłam, wręcz przeciwnie, byłam oczarowana oraz mile zaskoczona lekturą, wciągnęła mnie do cna. Dosłownie na parę dobrych godzin😂😏 Dostajemy tutaj barwne opisy, ciekawych bohaterów, wciągająca fabułę oraz kolejna porcje mitów i legend azjatyckich na której bazuje cała historia powieści.
Momentami nawet łezka mi się uroniła.
Polecam i z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje tej autorki❤️❤️

Zasłużona dziesiątka. Inaczej nie może być.

Chciałam przeczytać tę książkę od momentu, kiedy po raz pierwszy, przypadkowo natrafiłam na jej opis i zdjęcie okładki. Urzekł mnie przede wszystkim fakt, że jest to opowieść nawiązująca do azjatyckich legend oraz tradycji. Z racji tego, że literatura pochodząca z dalekiego wschodu jest dla mnie zupełną nowością, postanowiłam sięgnąć po coś, co poszerzy moje horyzonty i obudzi zainteresowanie obcą kulturą i zwyczajami. Dlatego, gdy tylko zdarzyła się okazja, sięgnęłam „w ciemno” po „Nocnego tygrysa”. I szczerze przyznam, że jestem zachwycona i oczarowana. Zdecydowanie to jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam :)

Na wstępie warto zaznaczyć, że historia stoi legendami oraz wierzeniami malezyjskiej społeczności. Tamtejsi mieszkańcy głęboko wierzą w potęgę liczb, znaczeń poszczególnych imion, wyrazów oraz wielką moc snów. Autorka w interesujący sposób przedstawia dawne legendy i historie, które budzą grozę, strach oraz niepokój. Opowiada między innymi o tygrołakach, czyli tygrysach zmieniających się w ludzi i pustoszących całe osady. Ponoć jeżeli te dzikie zwierzę zje dostatecznie wiele osób, będzie mogło przybrać ludzką postać i siać postrach wśród społeczeństwa, a zwłaszcza pośród młodych, pięknych i naiwnych dziewczyn…

Jedną z ważniejszych opowieści w książce jest historia o pięciu cnotach konfucjańskich, które według podań stanowią zestaw cech idealnego mężczyzny. Nazywają się kolejno: Ren – dobrotliwość, Li – rytuał lub porządek, Zhi – mądrość, Yi – praworządność oraz Xin – lojalność. Według legendy, gdy pięcioro posiadaczy tych imion wreszcie się odnajdzie, to staną się nierozerwalną jednością. Niestety, wystarczy jedna osoba o złych zamiarach, a magiczny krąg zacznie się rozpadać i niszczyć życie pozostałej, niczemu nieświadomej czwórki.

Jedenastoletni Ren otrzymuje od umierającego pana niecodzienne i trudne zadanie – musi odnaleźć zasuszony palec swojego mistrza i włożyć go do grobu, zanim upłynie czterdzieści dziewięć dni. W przeciwnym razie, po upływie wyznaczonego czasu, gdy ciało zmarłego nie będzie kompletne, jego dusza za karę będzie przez wieki błąkać się po ziemi i nigdy nie zazna spokoju. Chłopiec obiecuje podjąć się karkołomnego zadania i wyrusza na poszukiwania. Tymczasem do rąk Ji Lin przypadkiem trafia fiolka z odciętym palcem. Młoda i pracowita tancerka próbuje oddać niecodzienne znalezisko i jednocześnie zostaje wciągnięta w niebezpieczną i ryzykowną grę. Pomaga jej przyrodni brat, Shin. Razem muszą zmierzyć się z podejrzanymi ludźmi, niebezpiecznymi snami oraz makabrycznymi morderstwami, jakie mają miejsce w okolicy. Ponoć przyczyną okrutnych zabójstw może być tygrys, który podszedł zbyt blisko ludzkich osiedli…

Bardzo podobała mi się przygoda Ji Lin, Shina oraz Rena. Ta trójka wzbudziła moją wielką sympatię i stale im kibicowałam. Cieszę się, że autorka ukazała realia mieszkańców ówczesnej Malezji, jednocześnie wplatając w to elementy fantastyczne oraz legendarne. Bardzo podobał mi się wątek dotyczący przemocy, głównie psychicznej. Uświadamia on, że wcale nie trzeba podnosić na kogoś ręki, aby sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem.
Na koniec dodam, że wątek romantyczny jest naprawdę ciekawy i dobrze napisany. Trzymałam kciuki za parę i cieszę się, że autorka zakończyła tę historię w dość nieoczywisty sposób :)

Jestem świeżo po lekturze "Nocnego tygrysa" i cóż mogę powiedzieć.. Książka jest po prostu świetna!

Posiada ona magiczny orientalny klimat, jest o miłości, przyjaźni i przeznaczeniu oraz strachu i śmierci. Podobnie jak w "Narzeczonej ducha" jest w niej pełno wierzeń i legend więc jeśli lubicie takie klimaty to książka dla was. Mamy dodatkowo dziwną tajemnicę, która nadaje mroku fabule. A sama fabuła jest bardzo oryginalna i ciekawa. Aczkolwiek warto wspomnieć, że nie jest to raczej książka lekka. Jest to połączenie kilku gatunków takich jak literatura piękna czy obyczajowa, ale posiada też wątki fantastyczne i kryminalne. Lektura ta wymaga raczej większej uwagi.
Na końcu książki znajdują się uwagi od autorki (np o tygrołakach czy przesądach o liczbach),warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza jeśli ktoś nie interesował się wcześniej tą kulturą , bo mogą mu rozjaśnić niektóre wątki z książki.

I jeszcze jedna ważna uwaga ode mnie!!!

W "Nocnym tygrysie" pojawia się w pewnym momencie mały, maleńki spoiler z "Narzeczonej ducha"!
Są to tylko jakieś trzy, cztery zdania o głównej bohaterce, aczkolwiek wystarczą one, żeby wyciagnąć dwa wnioski: jak zakończyło się wszystko dla głównej bohaterki "Narzeczonej", a po drugie, że akcja "Tygrysa" dzieje się wiele lat po tamtych wydarzeniach.
Więc jeśli ktoś z was nie czytał jeszcze "The Ghost Bride", ale ma taki zamiar to radziłabym zacząć właśnie od niej, a dopiero później przejść do "Tygrysa". Jeśli zrobicie odwrotnie to w połowie lektury "Narzeczonej" będziecie mogli domyślić się zakończenia.

Osobiście bardzo polecam wam tę książkę i mam nadzieję, że doczekamy się kolejnej książki tej autorki!

To samo co w Narzeczonej ducha (Ghost bride),tylko lepiej napisana (albo przetłumaczona). Kopciuszek w scenerii egzotycznej i lokalnym motywem nadprzyrodzonym. Miszmasz gatunkowy, z delikatnym naciskiem na romans.
Dobrze się czyta. Powieść dla tzw. young adults.

Dobrze się czyta. Powieść dla tzw. young adults.

Wierzycie w sny, znaczenie liczb i zabłąkane dusze? W tej książce ich moc przeplata się z losem pięciu bohaterów, którzy jak pięć palców jednej ręki muszą się spotkać by zaznać spokoju. To sny i ludowe wierzenia łączą w całość te historię i nadają jej sens, i magiczny wymiar. A początek wyznacza pewna zgubiona przypadkiem niewielka fiolka z zasuszonym ludzkim palcem w środku.

• Reese's Book Club

Dodaj cytat z książki Nocny tygrys