Nawia - Wstęp do Świata Dusz

fantasy, science fiction
Aora.pl
2020-06-19
2020-06-19
duchowość reinkarnacja romans fantastyka podróże astralne

"Już wiesz, że życie to rodzaj dojrzewania duszy".

"Nawia. Wstęp do świata dusz" z początku wydaje się zwykłą obyczajówką, co wcale nie jest minusem, bo bardzo dobrze się czyta. Trudno mi sklasyfikować tę powieść. Pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy to realizm magiczny. Jednak ta książka wymyka się schematom, więc nie chciałbym jej szufladkować. Przez większość czasu nie wiedziałam do czego dąży akcja. Teraz, po jej przeczytaniu, wiem, że najlepiej byłoby nie myśleć o tym i powoli chłonąć każde słowo. Nieśpiesznie postępujący bieg wydarzeń sam w sobie ma wytłumaczenie. Są rzeczy na które potrzeba czasu, by je zrozumieć. Powieść traktuje o świadomości duchowej i rozwoju. Autor śmiało porusza temat życia po śmierci, istnienie duszy czy innych egzystencjalnych dylematów. Mimo trudnej tematyki, jest łatwa w odbiorze, bo napisana przyjemnym językiem. "Nawia" to wzruszająca, nostalgiczna, dająca do myślenia książka.

"Już wiesz, że życie to rodzaj dojrzewania duszy".

Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem przeczytanej książki, którą "pochłonęłam" w trzy dni . Temat poruszony jest niebanalny i skłania czytelnika do refleksji nad swoją doczesną "skorupą". Faktycznie żyjemy podyktowanym nam standardem życiowym i rzadko kiedy zastanawiamy się nad głębszymi pokładani naszego bytu. Książka pełna refleksji i przemyśleń , chociaż trochę żal bohatera, który przeżywa tak wielki stres w poszukiwaniu odpowiedzi kim jest, kim był i co się z nim dzieje. Dla kogoś, kto nigdy nie zastanawiał się nad duchową stroną życia, książka może wydawać się bardzo zawikłana i mało zrozumiała, ale dla tych co już "otarli" się o podobny temat, może być bardzo interesującą lekturą.
Ukłony dla Autora, Magdalena.

O rany, ależ to była dziwna książka. Mam naprawdę mieszane uczucia. Skusilam się na nią, po zapoznaniu się z kilkoma opiniami na jej temat. Choć teraz, już po lekturze, nie bardzo je rozumiem... Sama historia niesamowita, w znaczeniu - dosłownie nie z tej ziemi. Pomysł ciekawy, choć w niektórych momentach miałam wrażenie, że autor odpływał zbyt daleko.
Nieco irytował mnie sam styl pisania. Według mnie autor musi podszlifować trochę warsztat, by nie czytało się tego jak szkolnego wypracowania.

Nieco irytował mnie...

„NAWIA – wstęp do świata dusz”

Zastanawiacie się czasem, co się dzieje z nami po śmierci? Jeśli przychodzimy tu tylko raz, to czy niebo jest przepełnione duszami? A może jak w „Atlasie Chmur” sióstr Wachowskich nasze dusze są połączone ponad czasem i otaczającą nas rzeczywistością?

Jak tylko zobaczyłam filmik promujący książkę „NAWIA – wstęp do świata dusz” od razu wiedziałam, że jest to lektura, która trafi w mój gust… i się nie zawiodłam!

Książka jest napisana bardzo fajnym, łatwym i przyjemnym językiem, więc pomimo 511 stron objętości szybko się ją czyta, w sumie w jeden weekend porzucając wszystko, co było zaplanowane, bo niesamowicie wciąga 😉.

Dzięki umiejscowieniu części akcji w Warszawie, sposobie opisywania problemów i historii pięknej, choć czasem burzliwej miłości, czytelnik łatwo i szybko zaczyna identyfikować się z głównymi bohaterami. Ale nie jest to zwyczajna historia miłosna - pomimo wielu wyobrażeń, co chwilę zaskakiwały mnie zwroty akcji, których się zupełnie nie spodziewałam. Mój umysł cały czas pracował, choć nigdy do końca nie mógł zgadnąć, co się dalej wydarzy – i za to gromkie brawa dla autora!

NAWIA jest pełna przemyśleń o miłości, duchowości, życiu i śmierci oraz wszystkim, co jest pomiędzy tymi dwoma światami. Co prawda, jak sam autor napisał „łatwiej jest wierzyć w to, co daje się wyjaśnić”, ale ja osobiście wolę żyć z myślą, że istnieje na tym świecie coś większego od nas i naszych ludzkich problemów. W czasach, które sprowadzają życie do cyferek i statystyk, warto wstąpić do świata, który przypomina, że dusza jest nieśmiertelna.

Ale co ja Wam będę opowiadała – wejdźcie na www.aora.pl i sami poczytajcie o fabule książki, przemyśleniach autora, pomyśle na tę powieść oraz drodze do jej wydania.

„NAWIA – wstęp do świata dusz”

O książce dowiedziałam się całkiem przypadkowo. Nie lubię romansów ani nic z tych rzeczy, ale ta książka została napisana pięknie. Czyta się przyjemnie i szybko. Naprawdę warto. Książka o miłości, oddaniu.
11/10.

11/10.

Czasem warto sięgnąć po lekturę, która zupełnie odstaje od tych, którymi na co dzień się zaczytujecie. Na pewno do takich należy właśnie ta pozycja, która porusza ciekawe zagadnienia na temat wędrówki dusz w innym wymiarze, reinkarnacji, aniołów.

Przyznam się, że do tej pory nie czytałam żadnej książki, która była by chociaż podobna do „Nawii”. Jest ona niezwykła, bardzo poruszająca, przepełniona wielką miłością oraz bólem i ogromną tęsknotą.

Historia opowiada o młodej parze, która przeprowadza się z Płocka do Warszawy, by zacząć nowe, wspólne życie. Niestety Robert i Weronika szybko przekonują się, że sama miłość to nie wszystko, a życie oraz dorosłość nie jest takie proste i często wiedzie przez wyboistą, krętą dróżkę. Wybuchają konflikty, kłótnie, wzajemne pretensje i wkrada się nuda.

Po pewnym czasie ich postrzeganie świata zmienia się, a związek dojrzewa i poprawiają się relacje. Nareszcie są szczęśliwi i wtedy dochodzi do strasznej tragedii.
Co się wydarzyło? Z czym przyszło się zmierzyć bohaterom powieści? Czy wszystko zakończy się tak jak powinno? Co przeżyje i czego doświadczy Robert?
Przeżyłam wielkie zaskoczenie i szok, gdy poznawałam tę opowieść. Myślałam, że to będzie powieść o miłości, a otrzymałam książkę przepełnioną naukowymi treściami, życiowymi mądrościami, wyznaniami w jakie ludzkość wierzyła.

Autor stworzył niesamowite dzieło, które daje do myślenia i zmusza do zastanowienia się nad sensem życia. Czy to co robimy ma sens? Czy pogoń za karierą i pieniądzem to wartości, które nami rządzą? Czy powinniśmy zmienić nasze postępowanie? Takich pytań po lekturze mnoży się niezwykle wiele.

Jeśli jesteście ciekawi co można odkryć w tej pozycji to zachęcam do czytania. Ułatwia to lekkie, wręcz przepiękne pióro autora i przystępny styl.

Uważam, że jest to książka warta waszej uwagi i zasługuje na przeczytanie. Miło spędziłam z nią chwile, dlatego polecam.

Każdy czasem potrzebuje puchatej powieści o miłości, która rozgrzeje nasze skamieniałe serca. Ale "Nawia. Wstęp do Świata Dusz" autorstwa Michała Bajo wcale nie należy do takich książek. Nie jest to pełna fantastyki podróż, choć może nie do końca? O tym sami musicie zdecydować jakiego rodzaju będzie to podróż.

Główny bohater traci miłość swojego życia i próbuje sam pozbawić się życia... Jednakże w ten sposób otwiera drzwi do Świata Dusz. Swój nowy talent wykorzystuje w mniej lub bardziej altruistycznych celach. Jednak wydaje się być dobrą osobą. Lecz wciąż myśli o swej ukochanej i stara się ją odzyskać. Okazuje się, że jest kimś więcej jak zwykłym człowiekiem. Jego podróże po za ciało do Świata Dusz mogą mieć jednak nie koniecznie dobre zakończenie... Jakie ono będzie musicie przekonać się sami, bo ja już nic Wam nie zdradzę z obawy by nie zepsuć Wam zabawy z czytania.
Sięgając po książkę myślałam, że dostanę opowieść o miłości tak pięknej i silnej, że przetrwa po za czasem i materią. Po części tak jest, ale tego czego się nie spodziewałam to czystej fantastyki i świetnie wykreowanego Świata Dusz, który wręcz kipi oryginalnością. Może wstęp jest zbyt rozległy i pachnie mocno obyczajową powieścią, ale później robi się na prawdę ciekawie! Sam opis na tylnej okładce nie oddaje tego co można odnaleźć w książce i tylko zwraca się do nas z pewnym przesłaniem.

Podsumowując dostałam co innego niż oczekiwałam, ale to zdecydowanie na plus dla powieści bo jestem zachwycona tym co otrzymałam. Była to świetna podróż duchowa, może nie buchająca na lewo i prawo motywami fantasy ale zdecydowanie to nie odbiera jej uroku. Szczerze polecam i mam nadzieję, że odnajdziecie w tej książce to co ja!

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję bardzo @nawia_book.

Główny bohater traci miłość swojego życia i próbuje sam...

,, Czasem pozornie niekorzystne zdarzenie, może mieć dobre następstwa....,, Robert i Weronika dwójka młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć drogę w dorosłym życiu. Idylla zamieszkania razem, zderzgła się ze ścianą rzeczywistości. Życie jeszcze dodatkowo komplikują senne omamy, do których przenoszą się wspólnie. Dziwne jest to, że nie powoduje to niepokoju, a raczej odprężenie.
Można powiedzieć, że zdarzenie to po wielkiej burzy emocji, zaczyna powoli wyciszać ich związek, powoli uczą się wspólnego życia. Czekają w napięciu na wspólny wakacyjny wyjazd. Niestety los ma dla nich inne zadanie. Ta jedna noc zmieni ich życie, już nic nie będzie takie samo.... Robert dla ludzkości ma być tym, który.... No właśnie, kim tak naprawdę jest Robert? Co kryje się w jego umyśle, czy zrozumie swoje przeznaczenie? Czy będzie dane Weronice wspierać go, w tych jakże niełatwych decyzjach?

Robert przeprowadza się ze swoją dziewczyną do Warszawy. Oboje w bardzo młodym wieku, będąc krótko w związku, pozostawiają rodziny, znajomych i wyjeżdżają do wielkiego miasta.
Z początku jest wręcz bajkowo, Robert czuje, że ich miłość jest silna i dzięki niej poradzą sobie w nowej sytuacji. Jednak szybko okazuje się, że dorosłe życie nie jest łatwe. Weronika ma problemy ze znalezieniem pracy, dni stają się monotonne, jej chłopak pracuje i zostawia ją na długie godziny samą w domu i przez to coraz częściej dochodzi między nimi do sprzeczek.
Kiedy pomału zaczynają naprawiać swoją relację, dochodzi do tragedii, przez którą Robert próbuje popełnić samobójstwo. Przeżywa śmierć kliniczną, jednak udaje się go odratować. Otrzymuje nowe życie i nie tylko. Zaczyna odczuwać rzeczywistość w zupełnie inny sposób, doświadcza wizji, snów na jawie i wielu podobnych.

Robert ma za sobą przygodę z narkotykami, załamania i śmierć kliniczną. Po powrocie do życia, jego rzeczywistość uległa zmianie. Mężczyzna przenosi się do świata dusz, reinkarnacji, aniołów i diabłów. Odczuwa wszystko zupełnie inaczej niż przed śmiercią. Za sprawą wizyt w Nawii i spotkań z Serafinem dowiaduje się wielu rzeczy o swoim życiu i swoim darze.

Historia zaczyna się bardzo zwyczajnie. Poznajemy życie młodej pary, ich pierwsze kroki w nowym miejscu, obserwujemy, jak poznają się nawzajem, żyjąc ze sobą pod jednym dachem. Zwrot akcji następuje, kiedy dochodzi do tragedii i wtedy również rozpoczyna się część opowieści z fantastycznymi elementami.

Opisy w książce są długie, jest sporo dialogów, a autor pisze prostym językiem. Bohaterowie wypowiadają się czasami bardzo filozoficznie, opisują swoje myśli, obawy, marzenia. Często poruszają tematy związane ze sferą duchową i na tej sferze opiera się cała fabuła. Bohaterowie mimo to mają bardzo przyziemne problemy.

Opowieść czasami przenosi nas do innego wymiaru, ale historia skupia się na ludzkich, niekiedy trudnych wyborach, miłości, tęsknocie czy bólu.
Książka skłoni do refleksji, będą smutne momenty, ale czyta się ją z zaciekawieniem.

„Tracąc bratnią duszę, natychmiast rzuciłem się na ratunek do lodowatej wody. Wierzyłem, że znów się odnajdziemy, bo tylko z nią to wszystko miało sens. Rozpaczliwie szukając swojego towarzysza, tonąłem wraz z naszymi marzeniami, pragnieniami i planami. Zrozumiałem, że już nic nie mogę zmienić. W poczuciu bezsilności całkowicie się poddałem. Zamiast płynąć dalej, lepiej było pójść na dno w miejscu, które zakończyło naszą wspólną podróż. Wyłącznie tam mogliśmy pozostać razem…”.

💜💜💜

„Nawia. Wstęp do świata dusz” autorstwa Michała Bajo.

💜💜💜

Jest to książka, która nie wiem, czy każdemu przypadnie, do gustu jednak zdecydowanie w pewnym stopniu wpłynie na tych, którzy zdecydują się ją przeczytać.

Sama historia zaczyna się prosto. Dwójka młodych ludzi Robert i Weronika przeprowadzają się do większego miasta, gdzie zaczynają wspólne życie. Uczą się o sobie rzeczy, o których wcześniej nie wiedzieli, zmagają się z nowymi trudnościami i radzą sobie z nawracającymi konfliktami.

Później następuje zwrot akcji i wszystko się sypie. Zdarza się tragedia, która mocno wpływa na jednego z bohaterów.

Nie chcę wam jednak za dużo zdradzać, by nie psuć elementu zaskoczenia.

Także więc mamy tutaj książkę z historią, która z początku dość neutralna zaczyna się komplikować i nabierać elementów fantastycznych, które sprawiają, że jeszcze trudniej jest się od niej oderwać.

Do tego dostajemy bohaterów z krwi i kości, którzy przechodzą przez normalne ludzkie problemy, którzy doświadczają miłości, radości, ale i smutków.

Mamy tutaj masę przepięknych sentencji kończących każdy rozdział. Naprawdę są cudne. Niejednokrotnie wracałam się, żeby niektóre przeczytać jeszcze raz i jeszcze raz.

Ogólnie cała książka napisana jest pięknym językiem, a styl autora jak dla mnie jest fenomenalny.

Podsumowując, jest to bardzo ciekawa opowieść nasycona całą gamą emocji, a do tego pełna życiowych rad i sentencji.

Ja jak najbardziej polecam.

Michał Bajo Nawia - Wstęp do Świata Dusz Zobacz więcej
Michał Bajo Nawia - Wstęp do Świata Dusz Zobacz więcej