Teatrzyk Zielona Gęś

Wydawnictwo Iskry
2009-05-01
2009-05-01
Gałczyński humor satyra

Teatrzyk Zielona Gęś to zawoalowany humor i satyra szyta na miarę czasów ówczesnych, o czym mogłem przeczytać w posłowiu. Poprzez aluzje, niedomówienia i błyskotliwość Gałczyńskiego jedni czytelnicy "Przekroju" tamtych czasów się dobrze bawili, inni się nieźle denerwowali. Niestety, ja nie zaliczyłbym się ani do jednego ani do drugiego grona. Wydawało mi się, że chwytam dowcip niektórych "przedstawień", ale nie mam do końca pewności czy faktycznie nadawaliśmy wtedy z autorem na tej samej częstotliwości.

Chciałam dać 8, ale może nawet podniesie średnią to niech będzie 10.

/pierwsza lektura/

Chciałam dać 8, ale może nawet podniesie średnią to niech będzie 10.

/pierwsza lektura/

Wiadomo: śmieszno, ale straszno. Absurdalny humor dość często diagnozuje tu banał i grozę rzeczywistości, ale przede wszystkim to wolna jazda wyobraźni. Mistrz Konstanty niezmiennie bawi.

Na półkach: , , , , , ,

Nieśmiertelna, porażająco inteligentna satyra ukazująca wielkość Gałczyńskiego nie tylko jako poety. Autor "Teatrzyku..." to szalenie przenikliwy obserwator i komentator społeczny, którego spostrzeżenia (jakże silne swoim minimalizmem) pozostają uniwersalne, niezmiennie aktualne, a jednocześnie zdolne bawić. Najważniejszy i najskuteczniejszy obok Mrożka i Gombrowicza kronikarz absurdów ludzkiej egzystencji.

"Pytanie XVI
Czemu to sądzicie, że na Księżycu jest lepiej niż w Polsce?"
18(osiemnaście) pytań pod adresem obywatela
Karakuliambro
1946

"Pytanie XVI
Czemu to sądzicie, że na Księżycu jest lepiej niż w Polsce?"
18(osiemnaście) pytań pod adresem obywatela
Karakuliambro