Empatia. Poradnik dla wrażliwych

The Empath's Survival Guide: Life Strategies for Sensitive People
Feeria
2020-06-17
2020-06-17
empatia etyka moralność wrażliwość współczucie

Większego szajsu dawno nie czytałam.
Na początku wydawała się jeszcze spoko i przede wszystkim normalna, jednak im dalej tym dziwniej się robiło. Chyba "najlepsze" rady w tej książce to medytacje, chociaż nie wiem czy na tym polega medytacja ("Stań boso na ziemi, wyobraź sobie, że jesteś drzewem i zapuszczasz korzenie" albo "Aby odciąć się od toksycznych ludzi wyobraź sobie nić, która Cię z nimi łączy i nożyczki, która je przecina").
Później pojawiają się już gadki o energii duchowej, oczyszczaniu czakry, pryskaniu wodą różaną itd.. Autorka twierdzi też, że potrafi wyczuć trzęsienie ziemi i czyjąś śmierć.
Poza tym wyraźnie dzieli ludzi na gorszych i lepszych.
Mam jeszcze jedną książkę tej autorki, ale po tej pozycji chyba szybko po nią nie sięgnę..

Większego szajsu dawno nie czytałam.

Poddaję się po 25%.
Szkoda czasu! Pseudonaukowe, coachingowe bzdury.

Poddaję się po 25%.
Szkoda czasu! Pseudonaukowe, coachingowe bzdury.

Według mnie - naprawdę słaba. Zbyt wiele tam pseudonauki i jakichś odjechanych teorii w stylu rozmawianie z roślinami. Doczytałam, żeby sprawdzić czy w pewnym momencie się poprawi - nie poprawiło. Nie polecam.

Książka ciężka ze względu na swój coachingowy język i nadmierną celebrację pozycji empaty. Autorka, która kilkukrotnie określa siebie jako lekarkę, unika języka naukowego. Wiele tu afirmacji, wizualizacji, rzeczy, których nie szukam w literaturze, a tutaj przekraczają granice dobrego smaku. Empaci to nadludzie, którzy zostali zesłani na Ziemię, by uzdrowić ludzkość, dlatego czytelnik-empata powinien odrzucić swoje lęki i wyjść z cienia. "Nie daj się przestraszyć ciemności. Zaufaj mocy współczucia. Potrzebujemy cię, byś wzmocnił wibracje wszechświata." - i tak dalej, i tak dalej, przez całe strony. Możliwe, że w książce jest kilka cennych informacji, medytacje, które mogą przynieść ulgę czy inne, ale użyty tu język, który można określić jako lanie wody bardzo uprzykrza lekturę. Jest to jedna z tych książek, które czytam długo i w bólach, i czym prędzej się pozbywam, a przecież z tej serii wyszły też ciekawe i pouczające pozycje.

W dzisiejszych czasach cechę, jaką jest empatia, rozpatruje się w kategorii potrzebnej, pożądanej. Świat bywa okrutny, a raczej ludzie poprzez swoje postawy i zachowania doprowadzają do kulturowej i moralnej ruiny. Niestety, empatia kojarzy się  ludziom z czymś negatywnym, równocześnie utożsamiając taką osobę  jako słabą, zbyt nadwrażliwą, płochliwą, niezdecydowaną życiowo.
Właściwie, poniekąd coś w tym jest, osoba empatyczna ma nadwrażliwy układ nerwowy i nie  do końca ma wpływ na swoje reakcje z zewnątrz i na odczuwanie zbyt przytłaczających dla niej bodźców, szczególnie tych na co dzień niedostrzegalnych oraz nieodczuwalnych dla osoby normalnie funkcjonującej.
Należy pamiętać, że empatia to niesamowity dar, ale także wyzwanie, które pociąga za sobą deficyty energii oraz wzrost stresorów. Dla empaty samopoczucie fizyczne oraz duchowe jest niezwykle ważne, aby mogła utrzymywać witalną równowagę, poczucie własnego bezpieczeństwa oraz ogólny komfort.

"Empatia. Poradnik dla wrażliwych" - to odpowiednio skonstruowane kompendium zawierające najistotniejsze informacje dotyczące empatii w kontekście dbania i ochrony własnych emocji oraz zdrowia. Co więcej, empatia przewija się przez różne aspekty oraz dziedziny życia, także autorka książki prowadzi przez te meandry jak miłość, związki i seks czy praca. Autorka przedstawia strategie obronne przed narcyzami oraz innymi wampirami energetycznymi, oraz podpowiada, jak można pracować nad swoją cechą, aby korzystnie oddziaływała na osobę empatyczną, która w większej mierze opiera się na własnej intuicji oraz wyjątkowej percepcji.
Empatia to wyzwanie, cecha, która niestety czasami jest jak kula  u nogi i pragnie się ją wyrzucić gdzieś na dno swojej psychiki, ale po to jest ten zbiór najważniejszych informacji w pigule po to, aby osoba empatyczna posiadając ten niezwykły dar, mogła tylko wzrastać, ale nadal pozostawać w zgodzie z samą sobą.

Za mało treści naukowych. Po autorce, która jest lekarką spodziewałam się więcej merytoryki. Tymczasem serwuje ona garść porad wątpliwej jakości przeceniając rolę afirmacji. Obawiam się, że osobie zmagającej się z zaburzeniami osobowości (a takie również są wysoko wrażliwe),część rad może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Ciekawy poradnik dzięki któremu możemy zrozumieć siebie i swoją empatię oraz dowiedzieć się czy jesteśmy empatami czy nie 😉

Warto było przeczytać choćby dla kilku testów na empatię xd U mnie wynik pozytywny 😋

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Za dużo ezoteryki, za mało nauki. Co więcej, autorka zdaje się taktować empatów, jako inną odmianę ludzi, niemal nadludzi.

Oczekiwałam treści psychologicznej i wyjaśnienia różnych zachowań, a mam wrażenie że książka ta opiera się głównie na ,,energiach, kosmosie, medytacji, oczyszczaniu czakry itp.". Do mnie nie trafiła i nie przekonała mnie 'jak zaakceptować swoją wrażliwość", niczego nowego się z niej nie dowiedziałam, ale wierzę, że są osoby którym się spodoba, a moja opinia jest w 100% subiektywna.

W moim odczuciu nieco przesadzona - ale też możliwe że nie jestem docelowym odbiorcą. Dzielenie osób empatycznych na różne kategorie na początku książki przypominało mi trochę wymienianie rodzajów zaburzeń (serdecznie przepraszam osoby które może to dotknąć). Poza tym, wydaje się dobrze napisana - ale treści z uwagi na to że do mnie nie trafiła, nie sposób mi ocenić.

• Psychologia
  • Poradniki