Opowiadania petersburskie

Okładka książki Opowiadania petersburskie Mikołaj Gogol
Okładka książki Opowiadania petersburskie
Mikołaj Gogol Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury rosyjskiej klasyka
klasyka
Klasyka literatury rosyjskiej
Wydawnictwo CM
2018-01-01
2018-01-01
1969-01-01
literatura rosyjska klasyka opowiadania

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Newski Prospekt 4/10
Pamiętnik szaleńca 7+/10
Portet 9/10
Wózek 5/10
Nos 7/10
Szynel 6/10
_
Opowiadanie "Portret" to moja nowa, ulubiona straszna historia z motywem farby i płótna. Wybacz Wilde, wyszło perfekcyjnie.

Newski Prospekt 4/10
Pamiętnik szaleńca 7+/10
Portet 9/10
Wózek 5/10
Nos 7/10
Szynel 6/10
_

Opowiadania nierówne zarówno pod względem długości, jak i wartości w moich oczach. Nos i Szynel były wyśmienite, chętnie bym zobaczył ich inscenizację w większym teatrze, ukazując przy tym różnorodność Petersburga w oczach Gogola. Z chęcią też sięgnę po „Martwe Dusze" tego autora.

W tej książce nie jest tak jak zwykle w zbiorach opowiadań - jedne lepsze, inne gorsze. Dla mnie wszystkie są lepsze. Każde z sześciu.

Przenoszą do Rosyjskiego Imperium, do jego faktycznej stolicy - Petersburga, do magnackich rezydencji, biur, licznych hoteli, żołnierskich kwater i kasyn oraz lichych nor nędzarzy.
Nie brak w nich oryginalności, pomysłowości i poczucia humoru, a i bohaterowie opowiadań nietuzinkowi. Na przykład nos, który zniknął z twarzy pewnemu porucznikowi, szynel - dzieło sztuki, który sprawił sobie ubogi kancelista, przynoszący pecha portret, czy najpiękniejsza na świecie karoca ze schowkiem. Za każdym z tych przedmiotów stoją ludzie, których Gogol odmalował z właściwą sobie swadą, pieczołowitością i ironią.

Najbardziej rozbawił mnie „Nos”, zauroczył „Newski Prospekt”, a „Szynel” jest w ogóle poza konkurencją. Nie bez powodu Dostojewski powiedział o rosyjskiej literaturze i jej twórcach: „Wszyscy wyszliśmy spod szynela Gogola”.

Nie brak w nich oryginalności, pomysłowości i poczucia...

Moja sympatia do rosyjskiej klasyki pojawiła się w liceum, w trakcie czytania "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Ostatnio rzucił mi się w oczy tomik opowiadań Gogola, który został zakupiony już jakiś czas temu.

W skład niewielkiego tomiku "Opowiadań petersburskich" wchodzą:
▶️ "Newski Prospekt" - opowiadanie o przyjaciołach w tle głównej ulicy Petersburga,
▶️ "Nos" - o komicznym poszukiwaniu tytułowego narządu węchu,
▶️ "Pamiętnik szaleńca" - śmieszna historia o samozwańczym królu Hiszpanii,
▶️ "Portret" - mefistofeliczne opowiadanie o pewnym obrazie (nie mylić z "Portretem Doriana Grey'a" 😉),
▶️ Powóz - krótka powiastka o tym, czego nie robić po zaproszeniu gości na obiad,
▶️ Szynel - o płaszczu i pracy w biurokracji słów kilka, gdzie smutek miesza się z śmiesznością.

Gdybym miała zgadnąć czyjego autorstwa są te opowiadania, w ciemno odpowiedziałabym, że Rosjanina. Zabawa słowem i językiem, barwne i realistyczne opisy to znak rozpoznawczy klasycznej literatury rosyjskiej (biorąc pod uwagę tytuły, które są za mną). Jeśli chodzi o same treści i poruszane tematy u Gogola jest różnie, a na pewno ironicznie i przeciwwstawnie: można się zauroczyć i zawieść ("Newski Prospekt"); najpierw się pośmiać, by później zapłakać ("Nos"); żyć marzeniami ("Pamiętnik szaleńca"); wzbogacić się i stracić ("Portret"); pamiętać i zapomnieć ("Powóz"); a na samym końcu przepaść w smutnej rzeczywistości ("Szynel").

Opowiadania są krótkie, lekkie i napisane z przymrużeniem oka, poruszają aurę panującą w Petersburgu XIX wieku. Charakteryzują się po pierwsze - uniwersalnością, bo nauki z nich płynące zawsze będą aktualne i po drugie - ironią oraz karykaturalnym przedstawieniem carskiej Rosji. Coś wspaniałego!

Myślę, że w tych opowieściach każdy znajdzie coś dla siebie. Historie, choć nie są długie, zawierają elementy pochodzące z różnych gatunków literackich. Lubicie grozę? Jest i groza. Lubicie humor? Proszę bardzo. Dla fanów fantastyki i dramatu też coś się znajdzie. Mi najbardziej do gustu przypadł paradoksalny "Nos".

Zbiór opowiadań oczywiście polecam.

W skład niewielkiego tomiku "Opowiadań petersburskich" wchodzą:
▶️ "Nos" - o...

Satyryczne opowiadania, niektóre oniryczne, błyskotliwy język, niewątpliwa inteligencja i talent literacki Gogola. Aczkolwiek niektóre wątki i opisy bardzo mi się dłużyły. Nie mniej jednak zachęcił mnie ten zbiór opowiadań do zainteresowania się prozą Gogola.

• Przeczytane-Napisać Opinię
  • Krótkie formy
  • Opowiadania/Nowele
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Opowiadania petersburskie